Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sir Keir Starmer mówi, że nie mówi o brytyjskiej gospodarce

  • Napisane przez Faisal Islam i Lucy Hooker
  • Redaktor ekonomiczny i korespondent biznesowy

Sir Keir Starmer powiedział, że nie „mówił odważnie” o Wielkiej Brytanii, kiedy ostrzegał, że Polska jest na dobrej drodze do wyprzedzenia Wielkiej Brytanii w ciągu dekady pod względem wielkości jej gospodarki na osobę.

Lider Partii Pracy ujawniał szczegóły „misji” swojej partii, aby uczynić Wielką Brytanię najszybciej rozwijającą się gospodarką G7.

Rozmawiał z liderami biznesu i ekonomistami w londyńskim City.

Analiza Partii Pracy wykazała, że ​​Bułgaria i Rumunia mogą również wyprzedzić Wielką Brytanię, jeśli obecne trendy utrzymają się do 2040 r.

Zapytany w wywiadzie dla BBC, czy mówi o brytyjskiej gospodarce, Sir Keir powiedział: „Nie, myślę, że mówi o tym, że Wielka Brytania nie ma żadnego planu, ma trzech premierów i czterech kanclerzy w ciągu jednego roku.

„Moim głównym zmartwieniem było to, że mamy fantastyczny potencjał, talent, umiejętności i innowacyjność w Wielkiej Brytanii, ale nie mamy wzrostu, którego potrzebujemy. Potrzebujemy planu wzrostu, strategii wzrostu”.

Poniedziałkowe ogłoszenie Partii Pracy ujawnia nieco więcej informacji na temat priorytetów gospodarczych opozycji. Zmierzy najważniejsze zadanie wzrostu G7 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Partia Pracy mówi otwarcie, że „zła umowa Brexit” zaostrza wyzwania gospodarcze kraju, wzywając do „resetu” w stosunkach z Europą.

Przedstawia idee bliższych relacji z Europą i Wielką Brytanią w odpowiedzi na amerykańskie i europejskie inwestycje w zielone i zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa.

Poproszony o wyjaśnienie, co oznacza w praktyce „reset” Partii Pracy w stosunkach z UE, Sir Keijer powtórzył, że jego partia nie wróci do europejskiego jednolitego rynku ani unii celnej, ale powiedział, że chce wykorzystać „każdą okazję” do handlu z krajami w UE na całym świecie.

„Myślę, że musimy zresetować te stosunki z UE i chcemy, aby Wielka Brytania i UE miały lepsze stosunki niż obecnie. I myślę, że postęp w sprawie protokołu jest pierwszym krokiem”.

Partia Pracy ogłosiła w zeszłym tygodniu, że jeśli zostanie wybrana, będzie realizować pięć „misji”: pierwszą jest osiągnięcie przez Wielką Brytanię „najwyższego zrównoważonego wzrostu” G7.

Inne zadania – szerokie tematy dotyczące tego, co Partia Pracy chce osiągnąć u władzy – obejmują przekształcenie Wielkiej Brytanii w „supermocarstwo czystej energii”, poprawę NHS, reformę wymiaru sprawiedliwości i podniesienie standardów edukacji.

Partia obiecała przedstawić bardziej szczegółowe propozycje polityczne w dalszej części roku.

„Musimy mieć odwagę, by zająć się partykularnymi interesami” – powiedział Sir Keir w swoim poniedziałkowym przemówieniu.

„Jeśli więc sądzisz, że kształtowanie rynków nie jest rolą rządu, jesteśmy tu tylko po to, by im służyć; że rynek pracy, który blokuje niskie płace i produktywność, jest czymś, czego nie można naprawić; lub że system planowania powinien faworyzować już bogaci, a nie nowe domy, farmy wiatrowe i laboratoria, których potrzebujemy.” Aby stworzyć więcej bogactwa… Wtedy to nie zadziała dla nas.

W pierwszej wskazówce, w jaki sposób misja zostanie zmierzona w gospodarce, Partia Pracy powiedziała, że ​​przyjrzy się wzrostowi produkcji na osobę i porówna go z innymi krajami.

Partia Pracy powiedziała, że ​​Partia Konserwatywna wprowadziła kraj na „ścieżkę upadku” i jeśli ostatnie trendy wzrostowe się utrzymają, do 2030 roku ludzie w Wielkiej Brytanii będą w gorszej sytuacji niż populacja Polski.

Stwierdzono, że w latach 2010-2021 PKB na mieszkańca w Wielkiej Brytanii rósł realnie średnio o 0,5% rocznie, podczas gdy w Polsce PKB na mieszkańca wzrósł o 3,6% (na podstawie danych Banku Światowego).

Planuje również przyjrzeć się standardom życia jako miarą dochodu do dyspozycji przeciętnej brytyjskiej rodziny, z ambicją poczynienia postępów w kierunku wyeliminowania przepaści między przeciętną brytyjską rodziną a rodzinami we Francji i Niemczech do końca parlamentu.

Jednak Sir Keir zasugerował również, że należy go oceniać na podstawie tego, czy ludzie „czują się lepiej” pod koniec kadencji Partii Pracy w rządzie.

cel biznesowy

Partia Pracy chwyta społeczność biznesową, sugerując, że zapewni stabilny, długoterminowy rząd w przeciwieństwie do szybkiej zmiany konserwatywnych premierów jesienią zeszłego roku i zawirowań na rynkach finansowych.

Jednak Sir Keir powiedział wcześniej, że popiera podwyżkę podatku dochodowego od osób prawnych – z 19% do 25% – która wejdzie w kwietniu, argumentując, że firmom bardziej zależy na stabilności niż na podatkach.

Wcześniej obiecał również gruntowną reformę konstytucyjną, która, jak powiedział, uwolni potencjał w krajach i regionach Wielkiej Brytanii, i powiedział, że „sprawi, że brexit odniesie sukces”.

Prezes Tesco, John Allan, powiedział: „Wzrost można najlepiej osiągnąć poprzez partnerstwo między rządem a biznesem. Teraz musimy wspólnie opracować szczegółowy plan, aby jeśli Partia Pracy utworzy następny rząd, mogła rozpocząć pracę pierwszego dnia”.