Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Shell spodziewał się, że zarobi 20 milionów dolarów na kontrowersyjnym handlu rosyjską ropą

Shell spodziewał się, że zarobi 20 milionów dolarów na kontrowersyjnym handlu rosyjską ropą

Oczekuje się, że Shell zarobi 20 milionów dolarów na taniej dostawie rosyjskiej ropy, którą kupił zaledwie kilka dni po tym, jak powiedział to major naftowy Wycofanie się z kraju po inwazji na Ukrainę.

Kiedy notowana na giełdzie w Londynie firma ujawniła w poniedziałek plany wyjścia z joint venture w Rosji, dyrektor generalny Ben van Beurden powiedział, że był zszokowany utratą życia na Ukrainie w wyniku „bezsensownego aktu” militarnej agresji, która „zagraża Bezpieczeństwo europejskie”.

„Nasza decyzja o odejściu jest decyzją, którą podejmujemy z przekonaniem” – powiedział. „Nie możemy – i nie będziemy – stać bezczynnie”.

Jednak potężne ramię handlowe Shella kupiło w piątek 725 000 baryłek Uralu, głównej rosyjskiej ropy naftowej, od handlowca towarowego Trafigura z rekordową zniżką 28,50 USD od Brent, światowego standardu ropy naftowej, na podstawie dostawy.

Handel był pierwszą transakcją zawartą w publicznym oknie handlowym prowadzonym przez S&P Global Platts od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a handlowcy powiedzieli, że zarobi Shellowi około 20 milionów dolarów, gdy ropa będzie przepompowywana przez jego system rafinacji, a następnie sprzedawana konsumentom.

„Jestem zdumiony, że Shell podniósł tę przesyłkę”, powiedział jeden ze starszych handlowców.

Trafigura jest prawnie zobowiązana do zwiększenia liczby przesyłek Uralu miesięcznie na mocy umowy, którą przed wojną na Ukrainie podpisała z rosyjskim producentem Rosnieft’. Cały tydzień szuka nabywcy na pojedynczą wysyłkę 7250 tys. baryłek, systematycznie zwiększając upust w okienku S&P w nadziei na znalezienie kontrahenta.

Większość handlowców zakładała, że ​​ropę kupi chiński lub indyjski handlarz lub rafineria, a nie duża międzynarodowa firma naftowa, która właśnie ogłosiła plany wycofania się z Rosji.

W oświadczeniu Shell, który jest również jednym z największych światowych producentów ropy i gazu, powiedział, że jest zbulwersowany wydarzeniami na Ukrainie i że jest na nie narażony. Większość działań związanych z rosyjską ropą została zawieszona.

READ  Plan energii pływów w ujściu rzeki powraca w porządku obrad w obliczu kryzysu na Ukrainie | Fala i siła pływowa

„Jednak obecnie kupujemy go i inne rosyjskie produkty dla niektórych rafinerii i zakładów chemicznych, aby zapewnić, że nadal będziemy wytwarzać paliwo i podstawowe produkty, od których ludzie i przedsiębiorstwa zależą każdego dnia”.

„Będziemy dalej zmniejszać nasze zużycie rosyjskiej ropy, gdy alternatywne surowce staną się dostępne do zakupu, ale jest to bardzo złożona sprawa, ponieważ rosyjska ropa odgrywa ważną rolę w globalnych dostawach, a na obecnym napiętym rynku istnieje względny brak alternatyw. ”

Shell dodał w sobotę, że przeznaczy wszelkie zyski z „ograniczonej ilości rosyjskiej ropy, którą musimy kupić” na dedykowany fundusz.

„W nadchodzących dniach i tygodniach będziemy współpracować z partnerami pomocowymi i organizacjami humanitarnymi, aby określić najlepsze miejsce na pieniądze z tego funduszu, aby złagodzić tragiczne konsekwencje tej wojny dla ludności Ukrainy” – dodała.

biuletyn dwa razy w tygodniu

Energia jest niezbędnym biznesem świata, a źródłem energii jest jej biuletyn. W każdy wtorek i czwartek, prosto na twoją skrzynkę odbiorczą, Source Energy przynosi najważniejsze wiadomości, przyszłościowe analizy i wewnętrzną inteligencję. Rejestracja tutaj.

Chociaż rosyjski eksport energii został uszczuplony przez surowe sankcje USA, Wielkiej Brytanii i UE przeciwko Moskwie i jej systemowi finansowemu, większość zachodnich rafinerii, banków i armatorów unika ogromnego rynku surowców w tym kraju.

Firma konsultingowa Energy Aspects podała w zeszłym tygodniu, że 70 procent rosyjskiej ropy „walczy o znalezienie nabywców”, nawet po mocno obniżonych cenach.

Ponieważ główni handlowcy przeczesują rynek w poszukiwaniu alternatywnych źródeł dostaw, spowodowało to wzrost ceny ropy Brent, która w tym tygodniu osiągnęła najwyższy od dziewięciu lat poziom około 120 USD za baryłkę.

Trafigura odmówiła komentarza. Na początku tego tygodnia firma poinformowała, że ​​dokonuje przeglądu swoich udziałów w Wostok, gigantycznym projekcie naftowym w Arktyce, nad którym pracuje Rosnieft. Trafigura jest preferowanym partnerem handlowym kontrolowanego przez Kreml producenta ropy.

READ  EasyJet i British Airways odwołują więcej lotów, ponieważ lotniska przygotowują się do jubileuszu

Artykuł został zaktualizowany od czasu jego publikacji, aby uwzględnić sobotnie oświadczenie Shella.