Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Shell i BP płacą zerowe podatki na gaz i ropę na Morzu Północnym przez trzy lata | Firmy naftowe i gazowe

Powłoka i BP, która łącznie wytwarza ponad 1,7 miliarda ton gazów cieplarnianych rocznie, nie płaciła żadnych podatków od produkcji ropy i gazu na Morzu Północnym od trzech lat, wynika z dokumentów firmowych.

Giganci naftowi, których roczny globalny ślad emisji gazów cieplarnianych jest pięć razy większy niż w Wielkiej Brytanii, korzystają z miliardów funtów zwolnień podatkowych oraz napisy do produkcji ropy i gazu.

Shell i BP nie płaciły podatku korporacyjnego ani produkcyjnego od operacji naftowych na Morzu Północnym w latach 2018-2020 i zażądały ulg podatkowych w wysokości około 400 milionów funtów, zgodnie z rocznymi raportami „Payments to Governments” analizowanymi przez Majster.

W tym samym trzyletnim okresie wypłacili akcjonariuszom ponad 44 miliardy funtów dywidend.

Giganci naftowi szukają nowych obszarów na Morzu Północnym

35-procentowy podatek od dochodów z ropy został skutecznie zniesiony przez ówczesnego kanclerza George’a Osborne’a w 2016 roku, a giganci naftowi mogą ubiegać się o miliardy funtów subsydiów dla podatników na likwidację swoich platform wiertniczych.

Morze Północne jest obecnie jednym z najbardziej dochodowych regionów na świecie dla wydobycia ropy i gazu, po obniżkach podatków przez rząd w celu zachęcenia do produkcji.

Shell i BP wyznaczyły sobie cele osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. poprzez inwestycje w czystszą energię, ale twierdzą, że Wielka Brytania nadal będzie potrzebować ropy i gazu z Morza Północnego, które również wspiera tysiące miejsc pracy.

Aktywiści klimatyczni kwestionują teraz brytyjski system podatkowy w sprawie przed Sądem Najwyższym. Chcą anulować płatności i zakazać wszelkich nowych projektów naftowych i gazowych na Morzu Północnym, aby pomóc ograniczyć emisje dwutlenku węgla.

Philip Evans, działacz naftowo-gazowy Greenpeace UK, powiedział: Przygotowanie do hostowania Podczas globalnych rozmów klimatycznych w Glasgow wciąż mamy jedną z najniższych na świecie efektywnych stawek podatkowych na wydobycie ropy naftowej.

Zapewniamy miliardy funtów ulg podatkowych firmom, które od dziesięcioleci napędzają kryzys klimatyczny”.

READ  „Porównałem zakupy w Cardiff Central Market i Lidlu – i wyniki były zaskakujące”

Na Morzu Północnym znajduje się około 180 platform wiertniczych, a od 1970 r. sektor wygenerował około 360 miliardów funtów dochodów podatkowych netto, czyli około 7,2 miliarda funtów rocznie.

Wielka Brytania ma jedne z najniższych stawek podatku od ropy naftowej na świecie. Analiza przeprowadzona w styczniu przez firmę badawczą Rystad Energy wykazała, że ​​Wielka Brytania jest obecnie najbardziej dochodowym krajem na świecie pod względem „megaprojektów” rozwoju ropy i gazu.

Podatnicy zapłacą rachunek w wysokości ponad 18 miliardów funtów za zamknięcie infrastruktury naftowej i gazowej na Morzu Północnym do 2065 r. – obejmujący płatności podatków i obniżkę podatków od osób prawnych za granicą. Aktywiści chcą, aby materiały informacyjne zostały wyrzucone i wykorzystane do inwestowania w czystą energię.

Minister biznesu Kwasi Quarting staje przed wyzwaniem prawnym dotyczącym podziału przez aktywistów podatków na operatorów naftowych i gazowych. Paid to Pollute, grupa organizacji ekologicznych, twierdzi, że dotacje podatników dla firm naftowych i gazowych są nielegalne, ponieważ są sprzeczne z prawnym obowiązkiem Wielkiej Brytanii, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku. rok.

„Rząd przez długi czas subsydiował gigantów naftowych ulgami podatkowymi i dotacjami. Miało to tragiczne konsekwencje dla klimatu” – powiedział Gabriel Jeliazkov, działacz Platformy, brytyjskiej grupy badającej społeczne i środowiskowe skutki globalnego przemysłu naftowego i wspiera sprawę prawną.

Shell i BP spotykają się również z silnym sprzeciwem wobec nowych projektów na Morzu Północnym. Raport opublikowany w zeszłym tygodniu przez Friends of the Earth i Fundację Nowej Ekonomii wykazał, że przemysł naftowo-gazowy przygotowuje się do ubiegania się o zgodę na 30 projektów offshore do 2025 roku.

Shell bronił swoich planów dotyczących projektu Campo, Kontrowersyjne pole naftowe Off Shetland zawiera około 800 milionów baryłek ropy i czeka na zatwierdzenie przez Oil and Gas Authority, rządowy organ licencyjny. Greenpeace przegrał w tym miesiącu legalny wniosek o cofnięcie przez rząd zezwolenia BP na eksplorację pola naftowego Forlish na Morzu Północnym, które rozpoczęło produkcję w listopadzie ubiegłego roku.

READ  Dyrektor generalny Discovery obiecuje przeciwdziałać inwestycjom w polskie media o wartości 3 miliardów dolarów

Reuters poinformował w zeszłym tygodniu, że regulator ds. ochrony środowiska i likwidacji morskiej ropy naftowej odrzucił plany Shella dotyczące zagospodarowania pola gazowego Jakdaw na Morzu Północnym po rozważeniu oświadczenia środowiskowego. Spodziewamy się dalszego spadku, w tym poprzez dezinwestycje. Inwestujemy już miliardy dolarów w niskoemisyjną energię. Umowa o przejściu na Morze Północne została również uzgodniona na początku tego roku, określając, w jaki sposób sektor zmniejszy emisje zgodnie z rządowymi celami zerowymi netto”. Firma powiedziała, że ​​nie zapłaciła żadnych podatków od produkcji na Morzu Północnym w zeszłym roku z powodu strat podatkowych w poprzednim roku lat.

Rzecznik BP powiedział: „Wszystkie aktywa BP na Morzu Północnym należą do firm, które podlegają brytyjskiemu podatkowi zgodnie z brytyjskim prawem. Przez lata BP przekazał rządowi Wielkiej Brytanii ponad 40 miliardów funtów podatku z Morza Północnego biznes.

„W ostatnich latach, zgodnie z wieloletnimi brytyjskimi przepisami podatkowymi, ulgi podatkowe związane ze znaczącymi inwestycjami, które poczyniliśmy w ostatnim czasie w branży Morza Północnego oraz trudne otoczenie cenowe, w tym gwałtowny spadek cen ropy w latach 2015 i 2020, oznaczały, że zapłaciły Na Morzu Północnym nie ma podatków od osób prawnych”.

Rzecznik rządu powiedział: „Brytyjski przemysł naftowy i gazowy zapłacił do tej pory około 375 miliardów funtów podatku od produkcji – przy czym firmy na Morzu Północnym podlegają kluczowym stawkom ponad dwukrotnie wyższym niż inne firmy. Zmniejszenie kosztów likwidacji jest kluczowym elementem brytyjskiego systemu podatkowego.