Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Shell i BP płacą zerowe podatki na gaz i ropę na Morzu Północnym przez trzy lata | Firmy naftowe i gazowe

Powłoka i BP, która łącznie wytwarza ponad 1,7 miliarda ton gazów cieplarnianych rocznie, nie płaciła żadnych podatków od produkcji ropy i gazu na Morzu Północnym od trzech lat, wynika z dokumentów firmowych.

Giganci naftowi, których roczny globalny ślad emisji gazów cieplarnianych jest pięć razy większy niż w Wielkiej Brytanii, korzystają z miliardów funtów zwolnień podatkowych oraz napisy do produkcji ropy i gazu.

Shell i BP nie płaciły podatku korporacyjnego ani produkcyjnego od operacji naftowych na Morzu Północnym w latach 2018-2020 i zażądały ulg podatkowych w wysokości około 400 milionów funtów, zgodnie z rocznymi raportami „Payments to Governments” analizowanymi przez Majster.

W tym samym trzyletnim okresie wypłacili akcjonariuszom ponad 44 miliardy funtów dywidend.

Giganci naftowi szukają nowych obszarów na Morzu Północnym

35-procentowy podatek od dochodów z ropy został skutecznie zniesiony przez ówczesnego kanclerza George’a Osborne’a w 2016 roku, a giganci naftowi mogą ubiegać się o miliardy funtów subsydiów dla podatników na likwidację swoich platform wiertniczych.

Morze Północne jest obecnie jednym z najbardziej dochodowych regionów na świecie dla wydobycia ropy i gazu, po obniżkach podatków przez rząd w celu zachęcenia do produkcji.

Shell i BP wyznaczyły sobie cele osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. poprzez inwestycje w czystszą energię, ale twierdzą, że Wielka Brytania nadal będzie potrzebować ropy i gazu z Morza Północnego, które również wspiera tysiące miejsc pracy.

Aktywiści klimatyczni kwestionują teraz brytyjski system podatkowy w sprawie przed Sądem Najwyższym. Chcą anulować płatności i zakazać wszelkich nowych projektów naftowych i gazowych na Morzu Północnym, aby pomóc ograniczyć emisje dwutlenku węgla.

Philip Evans, działacz naftowo-gazowy Greenpeace UK, powiedział: Przygotowanie do hostowania Podczas globalnych rozmów klimatycznych w Glasgow wciąż mamy jedną z najniższych na świecie efektywnych stawek podatkowych na wydobycie ropy naftowej.

Zapewniamy miliardy funtów ulg podatkowych firmom, które od dziesięcioleci napędzają kryzys klimatyczny”.

READ  Elon Musk ujawnia na Twitterze, że poznał Boba po dziewięciu dniach ciszy | wiadomości ze świata

Na Morzu Północnym znajduje się około 180 platform wiertniczych, a od 1970 r. sektor wygenerował około 360 miliardów funtów dochodów podatkowych netto, czyli około 7,2 miliarda funtów rocznie.

Wielka Brytania ma jedne z najniższych stawek podatku od ropy naftowej na świecie. Analiza przeprowadzona w styczniu przez firmę badawczą Rystad Energy wykazała, że ​​Wielka Brytania jest obecnie najbardziej dochodowym krajem na świecie pod względem „megaprojektów” rozwoju ropy i gazu.

Podatnicy zapłacą rachunek w wysokości ponad 18 miliardów funtów za zamknięcie infrastruktury naftowej i gazowej na Morzu Północnym do 2065 r. – obejmujący płatności podatków i obniżkę podatków od osób prawnych za granicą. Aktywiści chcą, aby materiały informacyjne zostały wyrzucone i wykorzystane do inwestowania w czystą energię.

Minister biznesu Kwasi Quarting staje przed wyzwaniem prawnym dotyczącym podziału przez aktywistów podatków na operatorów naftowych i gazowych. Paid to Pollute, grupa organizacji ekologicznych, twierdzi, że dotacje podatników dla firm naftowych i gazowych są nielegalne, ponieważ są sprzeczne z prawnym obowiązkiem Wielkiej Brytanii, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku. rok.

„Rząd przez długi czas subsydiował gigantów naftowych ulgami podatkowymi i dotacjami. Miało to tragiczne konsekwencje dla klimatu” – powiedział Gabriel Jeliazkov, działacz Platformy, brytyjskiej grupy badającej społeczne i środowiskowe skutki globalnego przemysłu naftowego i wspiera sprawę prawną.

Shell i BP spotykają się również z silnym sprzeciwem wobec nowych projektów na Morzu Północnym. Raport opublikowany w zeszłym tygodniu przez Friends of the Earth i Fundację Nowej Ekonomii wykazał, że przemysł naftowo-gazowy przygotowuje się do ubiegania się o zgodę na 30 projektów offshore do 2025 roku.

Shell bronił swoich planów dotyczących projektu Campo, Kontrowersyjne pole naftowe Off Shetland zawiera około 800 milionów baryłek ropy i czeka na zatwierdzenie przez Oil and Gas Authority, rządowy organ licencyjny. Greenpeace przegrał w tym miesiącu legalny wniosek o cofnięcie przez rząd zezwolenia BP na eksplorację pola naftowego Forlish na Morzu Północnym, które rozpoczęło produkcję w listopadzie ubiegłego roku.

READ  Google daje inżynierowi urlop po tym, jak twierdzi, że bot czatu grupowego jest „świadomy”

Reuters poinformował w zeszłym tygodniu, że regulator ds. ochrony środowiska i likwidacji morskiej ropy naftowej odrzucił plany Shella dotyczące zagospodarowania pola gazowego Jakdaw na Morzu Północnym po rozważeniu oświadczenia środowiskowego. Spodziewamy się dalszego spadku, w tym poprzez dezinwestycje. Inwestujemy już miliardy dolarów w niskoemisyjną energię. Umowa o przejściu na Morze Północne została również uzgodniona na początku tego roku, określając, w jaki sposób sektor zmniejszy emisje zgodnie z rządowymi celami zerowymi netto”. Firma powiedziała, że ​​nie zapłaciła żadnych podatków od produkcji na Morzu Północnym w zeszłym roku z powodu strat podatkowych w poprzednim roku lat.

Rzecznik BP powiedział: „Wszystkie aktywa BP na Morzu Północnym należą do firm, które podlegają brytyjskiemu podatkowi zgodnie z brytyjskim prawem. Przez lata BP przekazał rządowi Wielkiej Brytanii ponad 40 miliardów funtów podatku z Morza Północnego biznes.

„W ostatnich latach, zgodnie z wieloletnimi brytyjskimi przepisami podatkowymi, ulgi podatkowe związane ze znaczącymi inwestycjami, które poczyniliśmy w ostatnim czasie w branży Morza Północnego oraz trudne otoczenie cenowe, w tym gwałtowny spadek cen ropy w latach 2015 i 2020, oznaczały, że zapłaciły Na Morzu Północnym nie ma podatków od osób prawnych”.

Rzecznik rządu powiedział: „Brytyjski przemysł naftowy i gazowy zapłacił do tej pory około 375 miliardów funtów podatku od produkcji – przy czym firmy na Morzu Północnym podlegają kluczowym stawkom ponad dwukrotnie wyższym niż inne firmy. Zmniejszenie kosztów likwidacji jest kluczowym elementem brytyjskiego systemu podatkowego.