Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SABIC, Saudi Aramco i polski BKN Orlin podpisują porozumienie w sprawie zbadania wspólnych inwestycji

SABIC, Saudi Aramco i polski BKN Orlin podpisują porozumienie w sprawie zbadania wspólnych inwestycji

Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) i Greater Kingdom Oil Company Aramco Arabia Saudyjska podpisała przedwstępną umowę z Polski rafiner PKN Orlen Zbadanie potencjału wspólnych inwestycji w projekty petrochemiczne w Polsce i na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

SABIC poinformował w czwartkowym oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że trzy firmy zgodziły się zbadać i współpracować w zakresie możliwości, w tym nowej jednostki produkcji chemicznej w Polsce oraz rozbudowy kilku istniejących aktywów.

Powiedział, że firmy rozważą również opracowanie nowego krakera – takiego, który przekształca ropę naftową w surowiec dla petrochemii – w Polsce.

SABIC powiedział, że jeśli obie strony zgodzą się zainwestować w projekt petrochemiczny, zawrą osobną wspólną umowę dotyczącą rozwoju projektu.

„Łącząc skalę, doświadczenie i technologie trzech wiodących światowych firm, niniejszy protokół ustaleń [memorandum of understanding] „Potrafimy zidentyfikować i ocenić możliwości ambitnego i zrównoważonego wzrostu”, powiedział Abdulrahman Al-Faqih, wiceprezes wykonawczy ds. produktów petrochemicznych w firmie SABIC.

Firmy petrochemiczne i energetyczne w Arabii Saudyjskiej coraz częściej eksplorują możliwości inwestycyjne poza granicami Królestwa i oczekuje na tworzenie wspólnych przedsięwzięć i partnerstw w swoich staraniach, aby rozszerzyć swoją działalność na cały świat.

Aramco, największy właściciel SABIC, na początku tego tygodnia Trzy transakcje zrealizowane Z PKN Orlen, największą w Polsce rafinerią i sprzedawcą paliw. Aramco nabyło 30 proc. udziałów w rafinerii PKN Orlen o przepustowości 210 tys. Lotniska w Polsce.

OPEC Największym eksporterem ropy naftowej jest Saudi Aramcoktóra jest właścicielem 70 procent SABIC, inwestuje miliardy dolarów w projekty rafineryjne i petrochemiczne, aby uzyskać więcej wartości z produkcji ropy naftowej.

PKN Orlen jest największą grupą energetyczną w Polsce i specjalizuje się w produkcji, dystrybucji, handlu hurtowym i detalicznym rafinowanymi produktami petrochemicznymi. Posiada kilka rafinerii w Polsce, na Litwie iw Czechach.

SABIC, największy producent petrochemikaliów na Bliskim Wschodzie, powiedział w zeszłym miesiącu, że planuje założyć dla niego fabrykę Konwersja ropy naftowej na produkty petrochemicznekorzystając z rosnącego popytu.

READ  Leila Fernandez pokonała Polkę Magdę Linette w French Open

Oczekuje się, że kompleks przetwarzania ropy na chemikalia w Ras al-Khair we wschodniej Arabii Saudyjskiej będzie przetwarzał 400 000 baryłek ropy dziennie na chemikalia.

Oczekuje się, że przemysł petrochemiczny będzie głównym motorem popytu na ropę naftową w ciągu najbliższych kilku dekad Konsumenci coraz częściej przesiadają się na pojazdy elektryczne. Oczekuje się, że globalnie sektor ten będzie wart prawie 800 miliardów dolarów do 2030 roku, w porównaniu z około 475 miliardami dolarów w 2020 roku, według Precence Research.

Petrochemia ma stanowić ponad jedną trzecią Wzrost popytu na ropę do 2030 r. i prawie o połowę do 2050 r., wyprzedzając ciężarówki, lotnictwo i transport towarowy, według Międzynarodowej Agencji Energii.

Zaktualizowano: 2 grudnia 2022, 07:41