Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rząd Kiribati klasyfikuje sędziów z Nowej Zelandii jako „wysoce stronniczych” w miarę pogłębiania się kryzysu

Rząd Kiribati określił trzech sędziów z Nowej Zelandii jako „wyjątkowo stronniczych”, po tym jak dramatyczna próba deportacji innego sędziego nie powiodła się.

W lipcu Kiribati Sędzia Bill Hastings aresztowanynowozelandzki sędzia mianowany prezesem Sądu Najwyższego Kiribati po tym, jak Hastings orzekł na korzyść innego sędziego Sądu Najwyższego, Davida Lambourne’a, któremu rząd odmówił zgody na powrót do kraju.

Następnie rząd próbował siłą usunąć Lampurniego, ponieważ odwoływał się od wyroku, twierdząc, bez dowodów, że sędzia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Ale orzeczenie Hastingsa zostało podtrzymane w piątek przez Sąd Apelacyjny Kiribati, który zatrudnia trzech emerytowanych sędziów z Nowej Zelandii. Sąd nakazał również rządowi wycofanie nakazów deportacji wobec urodzonego w Australii Lamburnie.

Czytaj więcej:
* Szczegóły: Wydostanie się z tonącej wyspy nie jest łatwe
* Mahuta mianuje wysłannika Nowej Zelandii do Kiribati, rozpoczyna zwiedzanie Niue i Tonga
* Mahuta przedstawia, w jaki sposób 1,3 miliarda dolarów zostanie wydanych na działania w dziedzinie klimatu

Konflikt między rządem Kiribati a sądownictwem nasilił się wraz z szerszymi napięciami między narodami Pacyfiku a Kiribati, co doprowadziło do Wystąpił z Forum Wysp Pacyfiku (PIF) I nawiązał prawdopodobnie bliskie więzi z Chinami.

Dr Tess Newton Kane, ekspert ds. polityki Pacyfiku z Griffith University w Queensland, powiedziała, że ​​rząd Kiribati wydaje się chcieć usunąć wpływy zagranicznych sędziów, chociaż ludzie w Kiribati generalnie czują się „dobrze obsłużeni” przez wymiar sprawiedliwości.

Powiedziała, że ​​sądownictwo „eroduje i słabnie” i że Sąd Najwyższy Kiribati nie jest teraz w stanie funkcjonować.

„To, co widzieliśmy na całym Pacyfiku, w wielu przypadkach zaostrzonych przez Covida, to ogólny odwrót od demokracji, wzrost autorytarnych sposobów działania”.

Newton Kane powiedział, że działania rządu mają „stronę polityczną”. Lamborne uważa, że ​​rząd próbował zmusić jego żonę, liderkę opozycji Tessie Lambourne, do wycofania się z polityki.

READ  Epidemia Covid 19 Omicron: co najmniej 12 osób zarażonych po wzięciu udziału w Soundsplash Festival w pobliżu Hamilton
Ts Lambourne, przywódca opozycji Kiribati.  (plik graficzny)

Raymond Raymond / Personel

Ts Lambourne, przywódca opozycji Kiribati. (plik graficzny)

„Byłem bardzo krytyczny wobec obecnego rządu Kiribati, w tym między innymi jego silnych relacji z Chinami” – powiedział Newton Cain.

„Domyślam się, że chińscy urzędnicy nie podżegaliby do tego, ale też by tego nie zniechęcali”.

W swoim orzeczeniu sędziowie apelacji Peter Blanchard, Rodney Hansen, QC i Paul Heath powiedzieli, że Hastings miał rację, stwierdzając, że nominacja Lambourne’a na sędziego w 2018 r. nie była ograniczona czasowo.

W 2021 r. rząd poprosił Lampora o podpisanie trzyletniego kontraktu na powrót do kraju. Lambourne jest rezydentem Kiribati od 1995 roku.

Sędziowie zdecydowali, że paszport Lampora powinien zostać mu zwrócony i zwolniony za kaucją, ponieważ dwa zawiadomienia o jego deportacji były nieważne.

Przed rozpatrzeniem apelacji, 11 sierpnia urzędnicy Kiribati próbowali umorzyć sprawę sądową i deportować Lamburniego. Sędziego zabrano na lotnisko i pomimo pilnego orzeczenia sądu nakazującego wstrzymanie deportacji, urzędnicy próbowali wsadzić go do samolotu.

Personel linii lotniczej odmówił przyjęcia Lamburniego na pokład i został zamknięty w hotelu na jeden dzień.

Rząd Kiribati zawiesił sędziego sądu okręgowego Billa Hastingsa na stanowisku szefa sędziego na Pacyfiku.

Ross Giblin

Rząd Kiribati zawiesił sędziego sądu okręgowego Billa Hastingsa na stanowisku szefa sędziego na Pacyfiku.

Na rozprawie prawnik z Kiribati nazwał orzeczenie Hastingsa „sądowym zamachem stanu” mającym na celu „zmniejszenie władzy” rządu, zgodnie z wyrokiem.

Sędziowie powiedzieli, że prawnik wskazał, że zostaną uznani za „współwinnych” w domniemanym zamachu stanu i podobnie mogą zostać powstrzymani, jeśli nie unieważnią werdyktu.

„[The] W orzeczeniu stwierdzono, że próba określenia postępowania sędziów Sądu Najwyższego jako oszukańczego w stosunku do postępowania jest wysoce beznadziejna i odrzucamy ją.”

Pomimo konkluzji sądu, zarówno Lamborne, jak i Hastings pozostały zawieszone po tym, jak na początku roku rząd ustanowił trybunały w celu zbadania bliżej nieokreślonych zarzutów „rażącego wykroczenia”.

W oświadczeniu biuro prezydenta Tanetti Mamau określiło orzeczenie jako „wysoce stronnicze i jednostronne”, ale stwierdziło, że będzie szanowana niezależność sądownictwa.

„Szczególnie niepokojące jest to, jak ci zagraniczni sędziowie celowo błędnie przedstawili fakty i prawo, podejmując decyzję w sprawie tak ważnej dla mieszkańców Kiribati”.

Rzecznik odmówił odpowiedzi na pytania po skontaktowaniu się w poniedziałek.

Adwokat Hastingsa, były prokurator generalny Chris Finlayson, QC, potwierdził, że jego klient pozostał zawieszony, ale odmówił dalszych komentarzy.

Skontaktowano się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Handlu w celu uzyskania komentarza.

W orzeczeniu wskazano również, że dwa z nakazów aresztowania dwóch sędziów apelacyjnych wygasną 15 sierpnia, a czwarty wyznaczony sędzia nie został zaprzysiężony „pomimo licznych wniosków od grudnia 2021 r.”.