Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ryzyko raka piersi wzrasta wraz z powiększeniem piersi i łagodną chorobą piersi – Consumer Health News

Wtorek, 17 maja 2022 (HealthDay News) – Wśród koreańskich kobiet, kobiety z gęstymi piersiami i łagodną chorobą piersi w mammografii przesiewowej mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, zgodnie z badaniem opublikowanym 17 maja w promienie.

Soyeon Kim, MPH z Hanyang University School of Medicine w Seulu, w Korei Południowej, wraz z kolegami przeprowadzili retrospektywną analizę danych z ogólnokrajowego programu badań przesiewowych w kierunku raka piersi powiązanego z Krajowym Rejestrem Nowotworów, który obejmuje przebadane koreańskie kobiety w wieku od 40 do 74 lat. na raka piersi w okresie od stycznia 2009 do grudnia 2010, z medianą obserwacji 10,6 lat.

Naukowcy zauważyli, że w badaniu przeanalizowano 391.348 kobiet. 58 321 zachorowało na raka piersi podczas obserwacji. Łącznie 10 729 przypadków (18,4 procent) łagodnej choroby piersi wykryto podczas badania wśród kobiet z rakiem piersi. W porównaniu z kobietami z tłustymi piersiami i bez łagodnej choroby piersi, kobiety z gęstymi piersiami i łagodną chorobą piersi są bardziej narażone na rozwój raka piersi (współczynnik ryzyka 2,75). W porównaniu z kobietami z tkanką tłuszczową piersi, kobiety z łagodną chorobą piersi, piersi z tłuszczem oraz te z bardzo gęstymi piersiami i bez łagodnej choroby piersi również miały zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi (współczynnik ryzyka, odpowiednio 1,49 i 2,28).

„Dzięki obecnym odkryciom wierzymy, że kobiety z gęstymi piersiami i obecnością łagodnych chorób piersi byłyby potencjalnymi celami dodatkowych badań przesiewowych” – powiedział Kim w oświadczeniu.

Streszczenie/pełny tekst (może być wymagana subskrypcja lub płatność)

READ  Życie z COVID-19: Wielka Brytania boryka się z obciążeniami szpitalnymi i stagnacją gospodarczą