Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

RWE otrzymuje pozwolenie środowiskowe dla polskiego projektu offshore

RWE otrzymuje pozwolenie środowiskowe dla polskiego projektu offshore

RWE Renewables zrobiło duży krok w kierunku realizacji pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej: poprzez swoją polską spółkę zależną Baltic Trade & Invest Sp. z oo firma otrzymała pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Decyzja ta określa warunki środowiskowe dla realizacji morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, która będzie zlokalizowana na polskim Bałtyku w pobliżu miasta Ustka i ma planowaną moc 350 MW. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko polskiego projektu morskiej energetyki wiatrowej, która została oceniona w ramach procedury transgranicznej (umowa ESPOO), z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy.

Cała kampania OOŚ dla lokalizacji morskiej farmy wiatrowej trwała dwa lata i została przeprowadzona przy dużym udziale polskich instytutów naukowych i firm: m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Morskiej, Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Oceanograficznego PAN Nauk oraz usług badawczych 3Bird i Tringa.

Uzyskanie pozwolenia środowiskowego jest kamieniem milowym w rozwoju pierwszego projektu offshore RWE u wybrzeży Polski. Zgodnie z ostateczną decyzją inwestycyjną, prace budowlane mogą rozpocząć się już w 2024 roku. Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby ok. 350 tys. polskich gospodarstw domowych.

RWE wyznacza Port w Ustce na bazę O&M

RWE wybrało port w Ustce do obsługi i utrzymania projektu FEW Baltic II. W tym tygodniu została podpisana odpowiednia przedwstępna umowa dzierżawy z Zarządem Portu Ustka. Dzięki planowanemu terminalowi serwisowemu w polskim porcie RWE zamierza przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczeństwa, tworząc do 50 nowych miejsc pracy w perspektywie długoterminowej. Stacja paliw ma być gotowa do 2025 r., początkowo współpracując z dwoma najnowocześniejszymi statkami do transportu załóg. RWE planuje obsługiwać swoją farmę wiatrową przez co najmniej 25-30 lat z tego portu.

READ  Dzielnica czystego powietrza w Manchesterze jest ponownie opóźniona przez technologię autobusową

Poprzez projekt FEW Baltic II, RWE wniesie znaczący wkład w lokalną gospodarkę, a także w transformację zielonej energii w Polsce – jednym z jej strategicznych rynków podstawowych w Europie. RWE ma już ugruntowaną pozycję w kraju w kraju i stale dywersyfikuje swój portfel odnawialnych źródeł energii, inwestując w projekty fotowoltaiczne w Polsce.

Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.energyglobal.com/wind/10122021/rwe-receives-environmental-permit-for-its-polish-offshore-project/