Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozpoczyna się polski proces w chińskiej walizce szpiegowskiej Huawei

Treść artykułu

WARSZAWA – Proces szpiegowski byłego polskiego agenta wywiadu i byłego pracownika Huawei rozpoczął się we wtorek w warszawskim sądzie, ponieważ niektóre kraje europejskie rozważają, czy wyłączyć sprzęt chińskiej grupy ze swoich sieci komunikacyjnych 5G.

Polska aresztowała tych dwóch mężczyzn w styczniu 2019 r. Pod zarzutem szpiegowania dla Chin, co wywołało międzynarodowe kontrowersje dotyczące potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z używaniem sprzętu Huawei w sieciach komunikacyjnych.

Huawei wielokrotnie zaprzeczał możliwości wykorzystania jego urządzeń do szpiegowania przez władze w Pekinie, ale Stany Zjednoczone naciskają kraje, aby je zakazały. W Europie dotychczas zrobiły to tylko Wielka Brytania i Szwecja.

Polscy prokuratorzy twierdzą, że 39-letni Wang Waijing, pod przykrywką prezesa Huawei, przez ponad siedem lat szpiegował dla Chin, starając się wzmocnić zdolność firmy do wpływania na polski rząd i „umożliwienia mu … kierowania stan … Infrastruktura technologiczna, dokumenty sądowe pokazują.

Wang, zatrzymany po aresztowaniu, jest również oskarżony o rekrutację byłego polskiego agenta wywiadu, który według prokuratorów poinformował go o sposobach wpływania na sieci radiowe służb ratowniczych i służb bezpieczeństwa publicznego w kraju.

Reklamy

Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.

Treść artykułu

Polski oskarżony Piotr D. Od lat pracuje na najwyższych stanowiskach w rządzie i zarzuca mu się, że „przedstawia się jako źródło informacji” na temat administracji publicznej.

Obaj mężczyźni zaprzeczają występkowi.

Prokuratorzy twierdzą, że specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa, który zażądał nieujawniania jego nazwiska zgodnie z przepisami o ochronie prywatności, poinformował Wanga o systemie monitoringu, który ma chronić przed intruzami, którzy uzyskują dostęp do poufnych informacji przesyłanych przez światłowodowe sieci komunikacyjne założone przez warszawską Akademię Wojskową.

READ  Decyzja Standard & Poor's potwierdza, że ​​polska gospodarka jest na ścieżce wzrostu

Adwokat Wanga, Bartłomiej Jankowski, powiedział, że powodowie nie mieli dowodów na jakąkolwiek działalność szpiegowską jego klienta.

„Nie ma dowodów na coś nielegalnego” – powiedział Reuterowi.

Huawei, który zwolnił Wanga po jego aresztowaniu, ale pomógł sfinansować jego opłaty prawne, powiedział Reuterowi w zeszłym miesiącu, że jego działalność „spełnia najwyższe standardy przejrzystości i jest zgodna z prawem i przepisami”.

Stosunki amerykańskie

Administracja ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa pochwaliła Polskę za aresztowania, a były wiceprezydent Mike Pence powiedział w 2019 r., Że zademonstrowali oni zaangażowanie Warszawy w zapewnienie, by sektor telekomunikacyjny nie był zagrożony w sposób zagrażający naszemu bezpieczeństwu narodowemu.

W tym czasie Warszawa starała się przekonać Stany Zjednoczone do zwiększenia obecności wojskowej w Polsce, ze względu na obawy związane z rosnącą asertywnością Rosji.

Rząd premiera Matthewsa Murawieckiego zaproponował w zeszłym roku ustawę, która mogłaby skutecznie wykluczyć Huawei z budowy sieci 5G, ale propozycja ta nie została jeszcze przedyskutowana w parlamencie.

Reklamy

Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.

Treść artykułu

Europejscy operatorzy komórkowi od dawna niechętnie rozpoczynają inwestowanie w sieci 5G, które mogłyby wspierać inteligentne fabryki i samojezdne samochody, ze względu na brak politycznej jasności co do tego, czy powinni uwzględnić żądania USA, aby wykluczyć wiodącego dostawcę sprzętu Huawei i innych chińskich dostawców. .

Huawei powiedział, że jego wykluczenie z 5G oznaczałoby stratę prawie 44 miliardów złotych (12 miliardów dolarów) dla polskiej gospodarki i opóźniłoby wprowadzenie 5G o kilka lat.

Kwestionuje szwedzki zakaz używania swoich urządzeń 5G, ponieważ na orzeczenie oczekuje lokalny sąd.

Rząd rumuński zatwierdził również ustawę skutecznie zabraniającą Chinom i Huawei uczestniczenia w rozwijaniu ich sieci 5G w kwietniu, ale nadal potrzebuje ona zgody House’a, która liczy się jako pieczątka. (1 $ = 3,6646 złotych)

READ  Polska ma szansę być liderem w nowoczesnych dziedzinach

(Relacje Subanty Mukherjee w Sztokholmie i Joanny Plosinskiej w Warszawie; montaż: Alexander Smith)

Reklamy

Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.

Szczegółowe raporty na temat gospodarki innowacyjnej od The Logic, dostarczone we współpracy z Financial Post.

Komentarze

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania tętniącego życiem i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy, zanim pojawią się w witrynie, może zająć do godziny. Prosimy, aby Twoje komentarze były istotne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail – teraz otrzymasz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja wątku komentarzy, który obserwujesz lub jeśli użytkownik śledzi komentarze. Odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółowych informacji na temat ustawiania E-mail Ustawienia.