TMinęły lata Wcześniej, w styczniu 2001 roku, Donald Tusk był współzałożycielem centrowej partii Forum Obywatelskie. Rządził Polską dość dobrze przez osiem lat, począwszy od 2007 roku, a Tusk przez siedem z nich był premierem. Dobra passa zwycięstw w 2015 roku zakończyła się zwycięstwem powstającej w 2001 roku populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość. Organizacja Prawa i Sprawiedliwości od momentu dojścia do władzy zacieśniła swoje uściski na polskich instytucjach. Obecnie kontroluje prezydencję i niższą izbę parlamentu (opozycja ma niewielkie postępy w izbie wyższej) oraz przejęła kontrolę nad mediami publicznymi i głównymi sądami, wywołując konflikt z Komisją Europejską w sprawie praworządności.
Ciesz się większą ilością plików audio i podcastów iOS lub Wygląd męski.
Narzuciła również społecznie konserwatywny program. W październiku Trybunał Konstytucyjny, zdominowany przez prawo i wymiar sprawiedliwości, orzekł, że kobiety nie mogą już podawać poważnych wad płodu jako przyczyny poronienia. Wybuchły masowe protesty. Jednak ku konsternacji liberałów opozycja nadal przegrywa.
Pan Tusk zaapelował do Polaków prezentując politykę tzw. „Ciepłej wody w kranie”, skupiającą się na stopniowym podnoszeniu poziomu życia za pomocą ja Pieniądze, których Polska była największym beneficjentem, a nie wielkie projekty ideologiczne. Ale jego atrakcyjność była słaba. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w 2015 r., Pozyskując wyborców, zwłaszcza poza miastami, którzy czuli się pozostawieni w tyle po zmianach społeczno-gospodarczych po upadku komunizmu w 1989 roku.
Odkąd Tusk opuścił Polskę w 2014 roku, by początkowo przewodniczyć Radzie Europejskiej w Brukseli, jego partii nie udało się znaleźć lidera zdolnego do podobnych zwycięstw. Wszystkie oczy skierowane są na liberalnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jednego z wiceprzewodniczących programu obywatelskiego, który ledwie przegrał wybory prezydenckie w ubiegłym roku na rzecz urzędującego Andrzeja Dudy. W całej Polsce liberalni burmistrzowie zgromadzili się wokół raczkującego ruchu kierowanego przez pana Terzskowskiego, zwanego Wspólną Polską.
Platforma Obywatelska zmierzy się jednak z nowym konkurentem do głosów centrowych: Szymonem Hołownią, byłym gospodarzem programu telewizyjnego, który zajął trzecie miejsce w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich z 14% głosów. Pan Holonia, katolik, flirtuje z Polakami sfrustrowanymi związkami kościoła z polityką. Jego ruch Polska 2050 proponuje oddzielenie kościoła od państwa. W kwietniu została oficjalnie zarejestrowana jako partia. Ostatnie sondaże sugerują, że wyprzedziła Platformę Obywatelską.
Po części może to wynikać z rozłamu Platformy Obywatelskiej. Niedawne skupienie się na aborcji ujawniło głębokie podziały. Niektórzy z jej polityków chcą wrócić do poprzedniego zakazu aborcji, który był nieco mniej drakoński. Inni chcą znacznie bardziej poluzować zasady.
Jednak prawo i sprawiedliwość stoją przed własnymi wyzwaniami, nie ograniczającymi się do pandemii. Stosunki z koalicjantami partii rządzącej, bardziej konserwatywna społecznie Zjednoczona Polska i gospodarczo liberalna umowa pozostały napięte, wywołując spekulacje na temat przedterminowych wyborów. Jarosław Kaczyński, weteran prawa i sprawiedliwości, mówi, że jest zdeterminowany, aby kontynuować koalicję do końca obecnej kadencji parlamentarnej, choć „nie wyklucza” przedterminowych wyborów. Jeśli koalicja przetrwa, główne partie będą miały jeszcze czas na uporządkowanie swoich spraw przed kolejnymi wyborami powszechnymi, które zaplanowano na 2023 r. ■
Artykuł ukazał się w sekcji Europa wydania drukowanego zatytułowanego „The Rule of Law and Justice”
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Wyższy podatek lokalny od drugich domów prowadzi do zwiększonej sprzedaży – i mieszanych uczuć | Wiadomości z Wielkiej Brytanii
Aldi planuje otworzyć nowe sklepy w Chatham i Tunbridge Wells
Ryzyko bycia klientem, który boi się przegapić niskie ceny