Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie pociski trafiły do ​​ukraińskiego portu kilka godzin po podpisaniu umów zbożowych

Rosyjskie pociski uderzyły w ukraiński port Odessa nad Morzem Czarnym zaledwie kilka godzin po podpisaniu przez Moskwę i Kijów porozumień umożliwiających wznowienie eksportu zboża stamtąd. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy potępiło sobotnie naloty (czasu lokalnego) jako „plucie w twarz” Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych, która pośredniczyła w zawieraniu porozumień.

Południowe Dowództwo Armii Ukraińskiej poinformowało, że dwa rosyjskie pociski Kalibr uderzyły w infrastrukturę portu, podczas gdy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła kolejne dwa. Rzeczniczka dowództwa Natalia Homenyuk powiedziała, że ​​nie doszło do trafienia w żadne magazyny zboża, i powiedziała, że ​​nie ma natychmiastowych doniesień o obrażeniach.

„Rosja zajęła mniej niż 24 godziny atak rakietowy na port w Odessie, łamiąc swoje obietnice i podważając zobowiązania wobec ONZ i Turcji wynikające z porozumienia stambulskiego” – powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko.

„W przypadku niespełnienia Rosja będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy”.

Czytaj więcej:
* Ukraina i Rosja podpisują porozumienia w celu zakończenia wojennego kryzysu zbożowego
* Rosja twierdzi, że pokój na Ukrainie będzie „na naszych warunkach” – ale co Zachód może zaakceptować i jakim kosztem?
* Turcja: docelowo ma zostać podpisana umowa na eksport zboża z Ukrainy
* Dostawy zbóż z Morza Czarnego powinny być globalnym priorytetem

Nikolenko określił uderzenie rakietowe w 150. dzień wojny rosyjskiej na Ukrainie jako „plucie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w twarz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którzy dołożyli wszelkich starań, aby osiągnąć porozumienie. „

Biuro Guterresa powiedziało, że szef ONZ „jednoznacznie potępia” strajki.

„Wczoraj, Wszystkie strony podjęły jasne zobowiązania na arenie światowej do zapewnienia bezpiecznego transportu ukraińskiego zboża i powiązanych produktów na rynki światowepowiedział Guterres. Produkty te są bardzo potrzebne do rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego i złagodzenia cierpienia milionów potrzebujących ludzi na całym świecie. Pełne wdrożenie przez Federację Rosyjską, Ukrainę i Turcję jest konieczne”.

READ  Przedstawiciel krajowy Simon O'Connor przyznał, że ukraiński Wołodymyr Zełenski ma „o wiele większe problemy, na których należy się skupić” po zaproponowaniu przemówienia w parlamencie Nowej Zelandii
Rolnik zbiera swoje plony na polu, wokół krateru pozostawionego przez rosyjski pocisk, dziesięć kilometrów od linii frontu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, na początku lipca.

Efrem Łukacki/AFP

Rolnik zbiera swoje plony na polu, wokół krateru pozostawionego przez rosyjski pocisk, dziesięć kilometrów od linii frontu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, na początku lipca.

Podczas piątkowej ceremonii podpisania w Stambule Guterres pochwalił umowy otwarcia ukraińskich portów w Odessie, Czernomoresku i Jużnym dla komercyjnego eksportu żywności, nazywając je „światłem nadziei, światłem możliwości i światłem pomocy w świecie, który tego potrzebuje więcej niż kiedykolwiek.”

Układy te miały na celu utorowanie drogi dla transportu milionów ton ukraińskiego zboża i części rosyjskiego eksportu zboża i nawozów, które zostały utrudnione przez wojnę.

Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego, ale rosyjska inwazja na kraj i morska blokada jego portów wstrzymały dostawy.

Dokumenty uzyskane przez Associated Press pokazały, że umowy wzywały do ​​utworzenia w Stambule wspólnego centrum koordynacyjnego ONZ, w którym urzędnicy z Ukrainy, Rosji i Turcji nadzorowaliby harmonogramy i inspekcje statków towarowych.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (centrowa prawica) i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przewodniczyli w piątek ceremonii podpisania w Pałacu Dolmabahce w Stambule w Turcji.

Khalil Hamra/AFP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (centrowa prawica) i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przewodniczyli w piątek ceremonii podpisania w Pałacu Dolmabahce w Stambule w Turcji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo, że porozumienia dają „możliwość zapobieżenia globalnej katastrofie – głodowi, który może doprowadzić do chaosu politycznego w wielu krajach świata, zwłaszcza w krajach, które nam pomagają”.

Szef biura Zełenskiego, Andrei Jermak, powiedział na Twitterze, że strajk w Odessie nastąpił wkrótce po zatwierdzeniu umowy dotyczącej portów czarnomorskich, ilustrując „rosyjski rozłam dyplomatyczny”.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink określiła rosyjski atak na port w Odessie jako „oburzający”. „Kreml nadal uzbraja żywność” – napisała na Twitterze. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności.

Oprócz strajku w Odessie, rosyjskie wojsko w sobotę wystrzeliło zaporę rakietową na lotnisko i obiekt kolejowy w środkowej Ukrainie, zabijając co najmniej trzy osoby, podczas gdy siły ukraińskie rozpoczęły ataki rakietowe na przeprawy przez rzekę w południowym regionie okupowanym przez Rosję.

Ataki na kluczową infrastrukturę były kolejnymi próbami zwaśnionych stron, by przechylić szalę zaciekłego konfliktu na swoją korzyść.

W obwodzie kirowohradzkim na środkowej Ukrainie 13 rosyjskich pocisków uderzyło w bazę lotniczą i obiekt kolejowy. Gubernator Andrei Rajkovich powiedział, że co najmniej jeden żołnierz i dwóch strażników zginęło, a 16 zostało rannych podczas strajków w pobliżu miasta Kirowohrad.

W południowym regionie Chersoniu, zdobytym przez siły rosyjskie na początku inwazji, siły ukraińskie przygotowujące się do ewentualnego kontrataku wystrzeliły pociski na przeprawy przez Dniepr, próbując zakłócić dostawy dla Rosjan.

Jednak siły rosyjskie w dużej mierze utrzymały swoje terytorium w regionie Chersoniu na północ od Krymu, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Pola zboża pozostałe po elektrowni w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie.  Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała poważne obawy o globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Nariman Al-Mufti / AFP

Pola zboża pozostałe po elektrowni w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie. Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała poważne obawy o globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Walki szalały nieubłaganie w regionie Donbasu, przemysłowym sercu Ukrainy, gdy siły rosyjskie próbowały osiągnąć nowe zdobycze w obliczu ostrego oporu ukraińskiego.

Wcześniej w tym tygodniu Ukraińcy zbombardowali Most Antonewski na rzece Dniepr za pomocą dostarczonego przez USA systemu pocisków artyleryjskich o wysokiej mobilności, powiedział Kirill Strimosov, zastępca szefa wyznaczonej przez Rosję administracji regionalnej w Chersoniu.

Strimosov powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS, że jedyna inna przeprawa przez Dniepr, zapora elektrowni wodnej Kachowka, również została zaatakowana przez pociski wystrzelone z broni dostarczonej przez Waszyngton, ale nie została uszkodzona.

HIMARS, który może wystrzeliwać kierowane przez GPS pociski na cele oddalone o 80 kilometrów, poza zasięgiem większości rosyjskich systemów artyleryjskich, znacznie zwiększył ukraińskie możliwości uderzeniowe.

Biuro Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterres poinformowało, że Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych

Khalil Hamra/AFP

Biuro sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa stwierdziło, że szef ONZ „jednoznacznie potępia” strajki.

Ponadto siły ukraińskie zbombardowały most samochodowy na rzece Inhulet we wsi Dariwka, powiedział Strimosov Tassowi. Powiedział, że most, który znajduje się na wschód od stolicy regionu Chersoniu, doznał siedmiu obrażeń, ale pozostał otwarty. Strimosov powiedział, że w przeciwieństwie do Mostu Antonewskiego, Mały Most w Dariwce nie ma żadnej wartości strategicznej.

Od kwietnia Kreml koncentruje się na przejęciu Donbasu, głównie rosyjskojęzycznego regionu we wschodniej Ukrainie, gdzie prorosyjscy separatyści ogłosili niepodległość.

Ale rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził w środę, że Moskwa planuje zachować kontrolę nad innymi obszarami Ukrainy, które jej siły okupowały podczas wojny.