Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjski żołnierz na procesie w pierwszej sprawie o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Rosyjski żołnierz stanął przed sądem na Ukrainie w piątek (czasu lokalnego) za zabójstwo nieuzbrojonego cywila, pierwszy raz, kiedy członek rosyjskiego wojska był sądzony za zbrodnię wojenną podczas 11-tygodniowego konfliktu.

21-letni członek jednostki pancernej został oskarżony o zastrzelenie 62-letniego Ukraińca przez otwarte okno samochodu w północno-wschodniej wsi Czubakiwka w pierwszym tygodniu wojny.

Dziesiątki dziennikarzy i kamer stłoczyły się w małej sali sądowej Sądu Okręgowego Solomyanskyy w Kijowie, gdzie podejrzany, sierżant Vadim Shishimarin, pojawił się w małej szklanej klatce ubrany w niebiesko-szary mundur.

Grozi mu dożywocie pod groźbą kar określonych w części ukraińskiego kodeksu karnego dotyczącej praw i zwyczajów wojennych. Najwyższy Prokurator Ukrainy prowadzi śledztwo w sprawie zarzutów, że siły rosyjskie naruszyły prawo ukraińskie i międzynarodowe poprzez zabijanie, torturowanie i maltretowanie tysięcy ukraińskich cywilów.

21-letni sierżant armii rosyjskiej Vadim Shishimarin stoi za szybą podczas przesłuchania w Kijowie na Ukrainie.

Efrem Łukacki/AFP

21-letni sierżant armii rosyjskiej Vadim Shishimarin stoi za szybą podczas przesłuchania w Kijowie na Ukrainie.

Czytaj więcej:
* Siły rosyjskie wycofały się przez granicę w zaciekłym ukraińskim kontrataku
* Rosja naprawia broń z częściami do lodówki i zmywarki
* Czy Rosja zaatakuje Finlandię? Nie, jeśli dobrze pamięta historię
* Ukraina zamyka rosyjski gazociąg, ponieważ urzędnik Kremla żąda aneksji Chersoniu

Sędziowie i prawnicy w sprawie Shishimarin pokrótce omówili kwestie proceduralne, zanim sędziowie opuścili salę sądową, a następnie wrócili, aby powiedzieć, że postępowanie będzie kontynuowane przez kolejny dzień.

Obrońca Wiktor Owsianikow przyznał, że sprawa przeciwko żołnierzowi jest mocna, ale ostateczną decyzję o tym, jakie dowody należy dopuścić, podejmie kijowski sąd. Ovsianikov powiedział w czwartek, że on i jego klient nie zdecydowali jeszcze, jak będzie się bronić.

Jako otwierający sprawę o zbrodnie wojenne na Ukrainie, proces Szczychymaryna jest uważnie obserwowany.

To pierwszy proces o zbrodnie wojenne od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę.

Efrem Łukacki/AFP

To pierwszy proces o zbrodnie wojenne od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę.

Biuro prokuratora generalnego Iriny Venediktovej poinformowało, że bada ponad 10 700 możliwych zbrodni wojennych z udziałem ponad 600 podejrzanych, w tym rosyjskich żołnierzy i urzędników państwowych.

Kilka rzekomych okrucieństw wyszło na jaw w zeszłym miesiącu po tym, jak siły Moskwy zakończyły próbę zajęcia Kijowa i wycofały się z okolic stolicy: Odsłanianie masowych grobów, ulic i placów pełnych zwłok w miastach takich jak Bucha.

Wołodymyr Jaworski, koordynator w Centrum Wolności Obywatelskich w Kijowie, jednej z największych ukraińskich organizacji praw człowieka, powiedział, że aktywiści będą monitorować proces rosyjskiego żołnierza, aby zapewnić ochronę jego praw. Powiedział, że utrzymanie bezstronności postępowania sądowego w czasie wojny może być trudne.

Przestrzeganie zasad i przepisów sądowych „określi sposób, w jaki podobne sprawy będą rozpatrywane w przyszłości”, powiedział Yavorsky.

Ważne jest, aby władze ukraińskie „udowodniły, że zbrodnie wojenne zostaną rozwiązane, a winnych postawiono przed sądem zgodnie z międzynarodowymi standardami” – powiedział Vadim Karasev, niezależny politolog z siedzibą w Kijowie.

W ciągu ostatniego tygodnia Venediktova, jej biuro i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, organ ścigania, opublikowały na swoich kontach w mediach społecznościowych pewne szczegóły ze śledztwa w sprawie działań Shishimarina.

Proces ma miejsce, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę trwa.  Na tym zdjęciu widać mężczyznę idącego w pobliżu budynku mieszkalnego uszkodzonego dzień przed atakiem rosyjskich rakiet w Kramatorsku na Ukrainie.

Chris McGrath / Getty Images

Proces ma miejsce, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. Na tym zdjęciu widać mężczyznę idącego w pobliżu budynku mieszkalnego uszkodzonego dzień przed atakiem rosyjskich rakiet w Kramatorsku na Ukrainie.

28 lutego, cztery dni po inwazji Rosji na Ukrainę, Szczechymarin znalazł się w grupie sił rosyjskich, które zostały pokonane przez siły ukraińskie, według relacji Venediktovej. Podczas ucieczki Rosjanie ostrzelali i zajęli prywatny samochód. Następnie pojechali do Chupahiwki, wsi w regionie Sumy, około 320 kilometrów na wschód od Kijowa.

Po drodze, powiedziała Venediktova, rosyjscy żołnierze zobaczyli mężczyznę idącego chodnikiem i rozmawiającego przez telefon. Shishimarin nakazał zabić mężczyznę, aby nie mógł donieść na to ukraińskim władzom wojskowym. Nie ustalono, kto wydał rozkaz.

Shishimarin wystrzelił kałasznikowa przez otwarte okno, trafiając ofiarę w głowę.

„Mężczyzna zmarł natychmiast, kilkadziesiąt metrów od swojego domu” – napisała Venediktova.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, lepiej znana jako Państwowa Administracja Bezpieczeństwa, opublikowała 4 maja krótkie wideo, na którym Shishimarin przemawiał przed kamerą i krótko opisywał, jak mężczyzna został zastrzelony. Administracja Bezpieczeństwa Państwowego określiła wideo jako „jedno z pierwszych wyznań wrogich najeźdźców”.

„Rozkazano mi strzelać” – powiedział Shishimarin, który miał na sobie niebiesko-szarą kurtkę i bluzę z kapturem.

„Zastrzeliłem go jeden (strzał). On upada. A my po prostu posuwaliśmy się do przodu.”

READ  Koronawirus: Kiwi, który przyleciał z Perth `` wiedział, że nie powinien podróżować do Nowej Zelandii ''