Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjska inwazja na Ukrainę: wszystko, co musisz wiedzieć z dnia na dzień

Rosyjska inwazja na Ukrainę: wszystko, co musisz wiedzieć z dnia na dzień

Siły rosyjskie zajęły największą w Europie elektrownię jądrową w południowo-wschodniej Ukrainie w ciężkich walkach, ale ogromny pożar został ugaszony.

Siły rosyjskie zbombardowały także stolicę Ukrainy Kijów i otoczyły kilka innych miast.

Zaporożska elektrownia jądrowa nie została uszkodzona przez to, co według szefa ONZ, Rafaela Grossi, było rosyjskim pociskiem. Moskwa obarczyła winą ukraińskich sabotażystów.

Ukraińcy wypędzili rosyjskie siły z Mikołajowa, ale na obrzeżach miasta trwają walki, powiedział gubernator czarnomorskiego portu.

We wschodnim czarnomorskim porcie Mariupol nie ma wody, ogrzewania i żywności, powiedział burmistrz Wadym Bojczenko, apelując o pomoc wojskową. „Po prostu jesteśmy niszczeni”.

Ukraina zachowała „znaczącą większość” swoich samolotów wojskowych dziewięć dni po rozpoczęciu inwazji, powiedział amerykański przedstawiciel obrony.

Sojusznicy z NATO odrzucili żądanie Ukrainy dotyczące stref zakazu lotów, twierdząc, że doprowadziłoby to do jeszcze bardziej brutalnej wojny.

BBC poinformowało, że tymczasowo zawiesi pracę wszystkich swoich telefonów komórkowych i personelu pomocniczego w Rosji po wprowadzeniu nowego prawa, które może uwięzić każdego, kto celowo rozpowszechnia „fałszywe” wiadomości.

Rosyjska „Nowaja Gazeta” ogranicza publikacje na temat wojny na Ukrainie. Gazeta, której redaktor Dmitrij Muratow był współlaureatem zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, poinformowała, że ​​z powodu cenzury usunie ze swojej strony internetowej materiały dotyczące działań militarnych Rosji na Ukrainie.

Coraz więcej Rosjan i Ukraińców podróżuje do Meksyku, kupując jednorazówki i przejeżdżając przez granicę do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu azylu.

Microsoft poinformował, że wstrzymuje nową sprzedaż swoich produktów i usług na Ukrainie. Francuska luksusowa grupa Hermes poinformowała, że ​​tymczasowo zamknie swoje sklepy w Rosji. Duński browar Carlsberg zapowiedział, że wstrzyma nowe inwestycje w Rosji i wstrzyma eksport piwa.

Wróg Putina wezwał światowe protesty „Pokaż światu, że Rosjanie nie chcą wojny. Wyjdź na place Berlina, Nowego Jorku, Amsterdamu czy Melbourne, gdziekolwiek jesteś. Teraz wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość Rosji”, uwięziony Kreml krytyk Aleksiej Nawalny powiedział w poście.

READ  „Straszna tragedia”: co najmniej 15 zabitych po zawaleniu się metra w Mexico City

Akcje spadły do ​​rocznych minimów w Europie, a obligacje, towary i ropa rosły, gdy inwestorzy szukali osłony w obliczu eskalacji wojny. Rubel spadł z powrotem do rekordowych minimów.