Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Robot o imieniu Mr. Bah może pomóc złapać osoby starsze, które mają upaść

  • Pan Bah to robot, który łapie ludzi, którzy mają upaść i pomaga ludziom siedzieć i stać.
  • W badaniu klinicznym z udziałem 29 pacjentów w ciągu 3 dni pan Bah był w stanie zapobiec wszystkim upadkom.
  • W Stanach Zjednoczonych upadki są główną przyczyną zgonów związanych z urazami wśród osób dorosłych w wieku 65 lat lub starszych.

Nowy robot może pomóc w łapaniu pacjentów, którzy tracą równowagę, zanim upadną na ziemię, a naukowcy mają nadzieję sprzedać ich w ciągu przyszłego roku.

Mr. Bah – czyli Mobile Robot Balance Assistant – to pojazd-robot z czujnikami i uprzężą, którą pacjenci noszą wokół bioder.

Badacze Na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang i szpitalu Tan Tock Seng w Singapurze starają się dotrzeć z urządzeniem do osób starszych, ponieważ upadek jest jednym z Główne przyczyny zgonów na całym świecie Dla osób powyżej 65. roku życia.

W Stanach Zjednoczonych upadki są główną przyczyną zgonów związanych z urazami wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Dane z CDC.

Główny badacz Wei Tech Ang powiedział Insiderowi, że urządzenie pomoże również utrzymać aktywność pacjentów.

„Wielu z tych pacjentów, gdy boi się upadku, nie chodzi, a raczej siedzi przez cały dzień. Z tego powodu wpadają w spiralę” – powiedział w wywiadzie dla Insidera główny badacz Wei Tek-Ang.

Maszyna śledzi starszych pacjentów, którzy wykonują swoje codzienne zadania, od siedzenia i stania po branie wody. Kiedy pan Bah czuje, że pacjent traci równowagę, pas usztywnia się i zapobiega upadkowi.

Czarne urządzenie MRBA z brązowym paskiem

Opracowany przez NTU Singapore i TTSH robot MRBA jest robotem pomocniczym do noszenia, który wykrywa i zapobiega upadkom przed ich wystąpieniem, zmniejszając ryzyko obrażeń użytkownika.

NTU Singapur


Wstępne badania kliniczne z udziałem 29 uczestników szpitala, którzy używali MRBA przez trzy dni, wykazały, że robot skutecznie blokował każdy upadek. Wśród pacjentów były osoby z urazami mózgu i rdzenia kręgowego. Ang powiedział, że przetestowali teraz MRBA na 50 pacjentach szpitalnych i mówi, że ciągle pytali, kiedy mogą ponownie użyć urządzenia.

Ang powiedział, że zaczął badać pomysł robota-asystenta po tym, jak zobaczył, jak utrata równowagi wpłynęła na jego starszą matkę.

– To ze względu na moją matkę – powiedział Ang. „Moja matka często upadała, jak to nazywają. Upadła około 10 lat temu… w tym momencie wpadłem na pomysł stworzenia robota, który miałby pomagać ludziom, aby nie spadali do domu”.

Teraz zespół chce przeprowadzić próby w różnych miejscach i stara się o zgodę Mistera Baha od regulatorów na całym świecie, aby rozpocząć sprzedaż urządzeń. Celem jest dostarczenie zaawansowanej technologicznie wersji dla szpitali i wersji domowej do użytku osobistego, ale zespół musi zebrać miliony pieniędzy, aby to urzeczywistnić. Donosił Washington Post.

Ang powiedział, że gdy roboty stały się publicznie dostępne, chciał dać jednego kobiecie, która zainspirowała jej wynalazek — swojej matce.

„Mam nadzieję, że dostaniesz swojego pierwszego robota, kiedy go wprowadzimy na rynek” – powiedział Ang.

READ  Subplaneta Neptun krąży w „strefie nadającej się do zamieszkania” czerwonego karła