Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rishi Sunak, kolejny premier Wielkiej Brytanii, ma poważne problemy gospodarcze

Były kanclerz skarbu Rishi Sunak ma zostać kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po tym, jak rządząca Partia Konserwatywna wybrała go na lidera partii z nadzieją, że będzie parą bezpiecznych rąk do kierowania krajem w czasie zawirowań gospodarczych i politycznych .

Zwycięstwo było historycznym momentem dla Wielkiej Brytanii: Sunak, który pochodzi z dużej społeczności południowoazjatyckiej w Wielkiej Brytanii, będzie pierwszym kolorowym premierem kraju.

Jednak wyzwania stojące przed trzecim premierem w tym roku są przytłaczające: musi on spróbować wesprzeć gospodarkę pogrążającą się w recesji i chwiejącą się po krótkim i katastrofalnym doświadczeniu swojego poprzednika w liberalnej ekonomii, jednocześnie próbując zjednoczyć sfrustrowaną i podzieloną partię, która posuwa się dalej. za opozycją w sondażach.

W swoim pierwszym publicznym oświadczeniu Sunak powiedział: „Wielka Brytania jest wspaniałym krajem, ale nie ma wątpliwości, że stoimy przed poważnym wyzwaniem gospodarczym”.

„Teraz potrzebujemy stabilności i jedności, a moim najwyższym priorytetem będzie zjednoczenie naszej partii i naszego kraju” – powiedział.

Sunak zastąpił Liz Truss, która zrezygnowała w zeszłym tygodniu po burzliwych 45 dniach w pracy. Jego jedyny pozostały pretendent, Benny Mordaunt, ustąpił i wycofał się po nieosiągnięciu progu nominacji 100 konserwatywnych posłów, który musiał pozostać w wyścigu.

Król Karol III poprosi teraz Sunaka o utworzenie rządu i zostanie premierem w przypadku przekazania władzy przez Trus, prawdopodobnie we wtorek (czasu lokalnego).

Zwycięstwo jest słusznością dla Sunak, która przegrała z Truss w wyborach konserwatywnych, by zastąpić byłego premiera Borisa Johnsona latem, kiedy członkowie partii zdecydowali się poprzeć ją w obniżkach podatków z powodu jego ostrzeżeń, że inflację należy okiełznać.

Truss przyznała w zeszłym tygodniu, że nie jest w stanie zrealizować swoich planów – ale dopiero po tym, jak jej próby doprowadziły do ​​chaosu na rynku i zaostrzenia inflacji w czasie, gdy miliony Brytyjczyków zmagały się już z rosnącymi kosztami kredytu oraz cenami energii i żywności.

READ  Huragan Ian uderza na Florydzie jako „jedna z najsilniejszych burz, jakie kiedykolwiek odnotowano w Stanach Zjednoczonych”

Grupa jest teraz zdesperowana, że ​​ktoś naprawi statek po miesiącach chaosu – czy to podczas krótkiej kadencji Truss, czy pod koniec ery Johnsona.

Jako minister finansów Sunak przeprowadził gospodarkę przez pandemię koronawirusa, zdobywając pochwały za wsparcie finansowe zwalnianych pracowników i zamkniętych firm.

Ale teraz stoi przed większym wyzwaniem, jakim jest uspokojenie rynków i próba okiełznania inflacji w następstwie Truss. Szef skarbu Jeremy Hunt, który został mianowany przez Truss 10 dni temu, ma opublikować awaryjne oświadczenie budżetowe 31 października – jeśli Sunak utrzyma go na stanowisku.

Wielka Brytania boryka się także z szerszymi problemami gospodarczymi wynikającymi z pandemii, wojny na Ukrainie i wyjścia kraju z Unii Europejskiej w 2020 roku. Sunak był zdecydowanym zwolennikiem Brexitu.

Tim Bell, profesor polityki na Queen Mary University of London, powiedział, że rząd Sunaka stoi przed długą listą wyzwań: słabymi finansami publicznymi, pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi i falą strajków przy rekordowej inflacji. Bill Sunak opisał go jako „nieco bardziej wydajnego” niż Truss, ale powiedział, że konserwatyści „nie wyszli jeszcze z lasu”.

Sunak – który będzie również pierwszym hinduskim premierem Wielkiej Brytanii, w wieku 42 lat i najmłodszym od 200 lat – został powitany przez konserwatywnych prawodawców podczas pełnego, prywatnego spotkania w Parlamencie w kilka minut po wygraniu nocnego konkursu NZT.

Były sekretarz gabinetu Chris Grayling powiedział, że Sunak wezwał partię do „zjednoczenia i rozwiązania problemów, z którymi boryka się kraj” i otrzymał „gorące przyjęcie”.

Therese Coffey, która była wicepremierem Trussa, powiedziała, że ​​cała partia powinna teraz poprzeć Sunaka.

„Musimy iść za nim” – powiedziała.

Ale Sunak wciąż spotykał się z urazą ze strony zwolenników Johnsona za jego rezygnację z rządu w lipcu, co pomogło usunąć ówczesnego lidera. Jego doświadczenie jako bankiera inwestycyjnego w Goldman Sachs i ogromna fortuna jego żony – córki indyjskiego miliardera – również podsycają jego poczucie oderwania od zmagań zwykłych ludzi.

READ  Naukowcy opracowali nowy wariant Covid z 80% wskaźnikiem zabijania u myszy