Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rekin grenlandzki znaleziony zabijający zapalenie opon mózgowych u wybrzeży Kornwalii, pokaz pośmiertny | Rekiny

Rekin grenlandzki znaleziony u wybrzeży Kornwalii zmarł na zapalenie opon mózgowych, według sekcji zwłok, która jest pierwszym dowodem choroby tego gatunku.

Czterometrowy rekin, uważany za około 100 lat, został po raz pierwszy odkryty przez spacerowicza 13 marca na plaży w pobliżu Penzance, ale został zmyty z powrotem do morza, zanim mógł zostać właściwie zbadany. Po dwudniowych poszukiwaniach została odkryta przez łódź turystyczną unoszącą się na wodach u wybrzeży Newlin Harbor i przeprowadzono sekcję zwłok.

Rekiny grenlandzkie żyją na głębokości do 2600 metrów pod powierzchnią Arktyki i północnego Atlantyku. Patolodzy uważają, że zapalenie opon mózgowych wyjaśnia, dlaczego ta samica jest poza swoim naturalnym środowiskiem głębinowym. Jej mózg był lekko zniekształcony i zalany mętną cieczą, która zawierała rodzaj bakterii zwanej Pasteurella, które mogło spowodować zapalenie opon mózgowych. Nie wiadomo, w jaki sposób rekin został zainfekowany.

Rekin grenlandzki w Nunavut w Kanadzie. Gatunek żyje na wysokości do 2600 metrów pod powierzchnią Oceanu Arktycznego i Północnego Atlantyku. Zdjęcie: Paul Nicklin/National Geographic Creative/Getty Images

Rekin grenlandzki z Wielkiej Brytanii został ostatnio wyrzucony do Northumberland w 2013 roku. Odkrycie tego okazu dało naukowcom możliwość zbadania najdłużej żyjących gatunków kręgowców na naszej planecie – niektóre z nich, jak się uważa, mają ponad 400 lat. Chociaż prawdopodobnie urodził się po I wojnie światowej, nadal uważany jest za młodocianego. Uważa się, że samice osiągają dojrzałość w wieku 150 lat, kiedy zbliżają się do wieku 4,2 m długości.

„To niefortunne i niezwykłe splątanie pozwoliło nam uzyskać wgląd w życie i śmierć gatunku, o którym niewiele wiemy” – powiedział Rob DeVille z Zoological Society of London (ZSL) Cetacean Strandings Investigation Program (CSIP). „To prawie na pewno najstarsze zwierzę, jakie kiedykolwiek widziałem.

„Mając tylko niewielką garstkę włókien rekina grenlandzkiego, które zostały wcześniej zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie stanowiło to pierwszą w historii autopsję tego gatunku w tym kraju i było wyjątkową okazją, aby dowiedzieć się więcej o życiu i śmierci tego ukrytego i zagrożonego głębokiego… rekin wody morskiej.”

Istnieje nadzieja, że ​​sekcja zwłok dostarczy bogatego wglądu w gatunki, o których stosunkowo niewiele wiadomo.
Przygotowanie 100-letniego rekina grenlandzkiego do autopsji. Zdjęcie: Kornwalijski Zespół ds. Chorób Morskich

Zapalenie opon mózgowych jest spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. To samo Pasteurella Odkryto, że bakterie powodują zapalenie opon mózgowych u ludzi, ale tak się dzieje bardzo rzadkie. Patolodzy nie wiedzą jeszcze, jakie rodzaje Pasteurella Dotknęło rekina i osiągnie więcej. Deville powiedział, że zapalenie opon mózgowych zostało już wcześniej opisane u rekinów, ale nie wiadomo, jak powszechne jest. Widział parę rekinów olbrzymich wygrzewających się na plaży, dotykających się w ciągu ostatniej dekady i to się naprawdę stało Jak donosi w niewoli rekinów cytrynowych.

Sekcja zwłok została przeprowadzona przez zespół patologii morskich Kornwalii, który jest częścią CSIP. Patolodzy rozpoczęli od zewnętrznego badania, aby znaleźć możliwą przyczynę śmierci, taką jak wyraźne oznaki lub pasożyty. Następnie otworzyli ciało, aby uzyskać dostęp do narządów i zbadali każdy narząd pod kątem nieprawidłowości. Próbki zostały pobrane, udokumentowane i wysłane do szczegółowej analizy i badań, na przykład w zakresie diety, narażenia na zanieczyszczenia i choroby.

Patolog James Barnett, który przeprowadził autopsję z zespołem ochotników, powiedział: „Ciało rekina było w złym stanie i pojawiły się oznaki krwawienia w tkankach miękkich wokół płetw piersiowych, a także w mule w żołądku, co sugeruje, że mógł żyć na mieliźnie.

„Według naszej wiedzy jest to jedno z pierwszych badań pośmiertnych rekina grenlandzkiego w Wielkiej Brytanii i pierwsza wzmianka o zapaleniu opon mózgowych u tego gatunku”.

Rekin został poddany sekcji zwłok, a części jego ciała wysłano do instytucji badawczych w całym kraju w celu zbadania.

Zbliżenie na skórę rekina z widocznymi zębami.  Mogą one poprawić przepływ hydrodynamiczny i zmniejszyć opór.
Zbliżenie na skórę rekina z widocznymi zębami. Mogą one poprawić przepływ hydrodynamiczny i zmniejszyć opór. Zdjęcie: Kornwalijski Zespół ds. Chorób Morskich

Badania nad jej skórą pozwolą zbadać ewolucję pływania rekinów. Układ pokarmowy wykryje obecność mikroplastiku, a naukowcy przyjrzą się innym twardym szczątkom, takim jak kości uszu ryb lub dzioby kałamarnicy, które mogą rzucić światło na dietę rekinów. Testy toksyn na jego wątrobie mogą ujawnić zanieczyszczenia, na które wystawiony był rekin podczas długiego życia.

Niektóre próbki, zachowane w temperaturze -80 stopni Celsjusza, są wysyłane do Instytutu Sangera w celu zsekwencjonowania całego genomu w ramach Projekt Drzewo Życia Darwinagdzie mogą udzielić informacji na temat badań nad rakiem i starzeniem się.

Rekiny grenlandzkie to jedyny trudny do znalezienia gatunek rekinów, który spędza cały rok na Oceanie Arktycznym. Ich bardzo powolny metabolizm oznacza, że ​​dobrze przystosowują się do zimnej wody i mogą również wyjaśniać ich długie życie. Rosną mniej niż 1 cm rocznie, osiągają prędkość maksymalną 2,9 km na godzinę, a ich serce bije pięć lub sześć razy na minutę. Największym okazem, jaki kiedykolwiek znaleziono, był 5 metrów kobieta Między 272 a 512 rokiem życia.

„Zajmuję się tym biznesem od 25 lat i mam wiele problemów, ale z pewnością nie spodziewałem się telefonu w sprawie rekina grenlandzkiego w niedzielne popołudnie – byliśmy trochę zdezorientowani” – powiedział Deville. „Jest w nich tyle dziwnych i cudownych rzeczy”.

Na rekiny grenlandzkie polowano w celu pozyskania oleju z wątroby, ale wiele z nich trafia teraz do sieci rybackich. Gatunek jest wymieniony jako wrażliwy. CSIP przeprowadził sekcję zwłok 4500 waleni w ciągu 30 lat, co czyni ją jedną z największych na świecie baz danych dotyczących wyrzutów i przyczyn śmiertelności.

martwy
Próbki rekina trafiają do Instytutu Sangera, gdzie zostanie zsekwencjonowany cały genom. Zdjęcie: Kornwalijski Zespół ds. Chorób Morskich

Osadzony na mieliźnie rekin został zauważony przez Rosie Woodruff, biologa z ZSL, która wyprowadzała swojego psa. „Natychmiast pomyślałem, że wygląda jak rekin grenlandzki, ale jako że nie jestem ekspertem od rekinów, założyłem, że się mylę i zgłosiłem to sieci morskiej jako rzekomy rekin olbrzymi”.

Kiedy wróciła do domu, wyciągnęła książkę o rekinach i zdała sobie sprawę, co znalazła. „Nie mogę przestać myśleć o tym rekinie grenlandzkim, który dziś wieczorem został wyleczony martwy z morza”. Później napisałem na Twitterze. „Nawet jeśli miał nieco ponad 100 lat, dzielił ziemię z tygrysami tasmańskimi i gołębiami wędrownymi. Pływały spokojnie w głębinach oceanu, podczas gdy nad nimi szalały wojny”.

CSIP wzywa każdego, kto odkryje przestępstwo, aby zadzwonił na krajową gorącą linię pod numer 0800652 0333. Zostanie opublikowany artykuł badawczy badający dochodzenie w sprawie autopsji rekina po śmierci.

Znajdź więcej Wiek zasięgu wymierania tutaji śledź reporterów bioróżnorodności Phoebe Weston I Patricka Greenfielda Najnowsze wiadomości i funkcje na Twitterze

READ  Największe jak dotąd badanie dotyczące długoterminowego wpływu szczepień na COVID