Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Regiony Ukrainy udają się do urn w „pozornym” głosowaniu za dołączeniem do Rosji

Wspierani tam przez Rosję urzędnicy powiedzieli, że na kontrolowanych przez Moskwę terenach Ukrainy rozpoczęło się głosowanie nad referendami mającymi stać się częścią Rosji.

Referenda organizowane przez KremlSzeroko potępiany przez Ukrainę i Zachód jako fikcyjne obrazy bez żadnej mocy prawnej, jest postrzegany jako krok w kierunku aneksji terytorium przez Rosję.

Wybory odbywają się w częściowo kontrolowanych przez Rosję obwodach ługańskim, chersońskim, zaporoskim i donieckim.

Głosowanie, w którym pyta się mieszkańców, czy chcą, aby ich regiony były częścią Rosji, z pewnością pójdzie drogą Moskwy. Dałoby to Rosji pretekst do twierdzenia, że ​​próby odzyskania kontroli przez siły ukraińskie są atakami na samą Rosję, Znacząco eskalować wojnę siedmiomiesięczną.

Czytaj więcej:
* Luke Malpass: Co teraz na wojnę na Ukrainie i dlaczego Zachód powinien się martwić
* „Wolelibyśmy żyć na wygnaniu niż umrzeć za wojnę Putina”.
* Jacinda Ardern nie wydali rosyjskiego ambasadora pomimo nuklearnej agresji Putina

Ulicą jedzie pojazd wojskowy z billboardem z napisem: "Z Rosją na zawsze, 27 września"przed referendum w Ługańsku, Ługańska Republika Ludowa kontrolowana przez wspieranych przez Rosję separatystów, wschodnia Ukraina.

AP

Ulicą jedzie pojazd wojskowy z tablicą z napisem: „Na zawsze z Rosją, 27 września”, przed referendum w Ługańsku, Ługańska Republika Ludowa kontrolowana przez wspieranych przez Rosję separatystów, wschodnia Ukraina.

Śledź ankiety Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził częściową mobilizacjęKtóry Może dodać do walki około 300 000 rosyjskich żołnierzy. Głosowanie potrwa pięć dni, do wtorku.

Gdy na okupowanych terytoriach rozpoczęło się głosowanie, rosyjskie media społecznościowe wypełniły się dramatycznymi scenami, w których płaczące rodziny żegnają się z mężczyznami opuszczającymi centra mobilizacji wojskowej. W miastach na terenie rozległego kraju mężczyźni przytulali swoich płaczących członków rodziny przed wyjazdem w ramach poboru. Tymczasem rosyjscy działacze antywojenni planowali kolejne protesty przeciwko mobilizacji.

Według urzędników zainstalowanych w Rosji na okupowanych terenach, w ciągu pierwszych czterech dni referendów urzędnicy wyborczy przeniosą karty do głosowania do domów i ustanowią tymczasowe lokale wyborcze w pobliżu budynków mieszkalnych. Wtorek będzie jedynym dniem, w którym wyborcy zostaną zaproszeni do udziału w regularnych głosowaniach.

Ludzie idą ulicą z billboardem z napisem: "Nasz wybór - Rosja"przed referendum w Ługańsku.

AP

Ludzie spacerujący po ulicy z bilbordem z napisem: „Nasz wybór – Rosja”, przed referendum w Ługańsku.

Sondaże otworzyły się też w Rosji, gdzie uchodźcy z okupowanych terytoriów mogą oddać swoje głosy.

Denis Pushlin, przywódca separatystów wspieranych przez Moskwę władz w obwodzie donieckim, nazwał piątkowe referendum „historycznym kamieniem milowym”.

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej, w piątek przemówił do okupowanych terytoriów w internetowym oświadczeniu, mówiąc: „Jeśli zdecydujesz się zostać częścią Federacji Rosyjskiej – będziemy cię wspierać”.

Walentyna Matwienko, przewodnicząca niższej izby rosyjskiego parlamentu, powiedziała, że ​​mieszkańcy terytoriów okupowanych głosowali w referendach na „życie lub śmierć”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tylko pokrótce wspomina o „udawanych referendach” w swoim wieczornym przemówieniu, w którym przerzucił się z mówienia po ukraińsku na rosyjski, aby bezpośrednio powiedzieć obywatelom rosyjskim, że zostali „zabici”.

– Rzeczywiście jesteście współsprawcami wszystkich tych zbrodni, morderstw i tortur na Ukraińcach – powiedział. Ponieważ milczałaś. Ponieważ milczałaś. Teraz nadszedł czas na wybór. Dla mężczyzn w Rosji jest to wybór: umrzeć lub żyć, stać się niepełnosprawnym lub zachować zdrowie. Dla kobiet w Rosji wybór polega na utracie mężów, dzieci i wnuków na zawsze, lub nadal chronią ich przed śmiercią, wojną i przed jedną osobą”.

Głosowanie odbywa się na tle toczących się na Ukrainie walk, podczas których siły rosyjskie i ukraińskie wymieniają się ogniem, ponieważ obie strony odmawiają oddania terytorium.

W piątek rano prorosyjscy urzędnicy na Zaporożu donieśli o potężnym wybuchu w centrum Melitopola, miasta zajętego przez Moskwę na początku wojny. Urzędnik Władimir Rogow nie podał żadnych szczegółów na temat przyczyny wybuchu ani uszkodzeń lub obrażeń.

Wspierane przez Moskwę władze w obwodzie donieckim oskarżyły również siły ukraińskie o zbombardowanie stolicy regionu Doniecka i pobliskiego miasta Jasinowata.

Ukraińscy urzędnicy z kolei poinformowali o pojawieniu się nowych rund rosyjskich bombardowań w poszczególnych obszarach kraju. Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego w południowej Ukrainie na granicy z obwodem chersońskim, powiedział, że wybuchy miały miejsce w mieście Mikołajów we wczesnych godzinach piątkowych.

Rosjanie rozpoczęli bombardowanie Nikopola, miasta położonego po drugiej stronie Dniepru od elektrowni atomowej Zaporizhzhya, powiedział w piątek rano Valentin Reznichenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

READ  Vaccine Deserts: W niektórych krajach w ogóle nie ma szczepionek Covid-19