Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Redaktor gościnny: Wywiad z Agnieszką Derletą, nauczycielką języka polskiego w St Thomas More School

Agnieszka Derleta jest językoznawcą specjalizującym się w języku i literaturze polskiej oraz członkiem naszej społeczności w Bedford.

Od ośmiu lat uczy języka polskiego w St Thomas More Catholic (STM), oferując język polski jako lekcje ograniczone czasowo na poziomie GCSE i A. Jest to niezwykłe w przypadku szkół w Wielkiej Brytanii, ponieważ w większości przypadków oferują one tylko język polski jako dodatkowe kwalifikacje poza godzinami zajęć lub pozostawienie uczniom samodzielnego przygotowania.

Agnieszka wychodzi poza granice swoich uczniów, prowadząc w porze lunchu polski klub w klasach 7-9, przygotowując ich do egzaminu z możliwością nie przychodzenia na lekcję terminową.

Polski GCSE jest oceniany na cztery sposoby (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie) i obraca się wokół trzech tematów: tożsamości i kultury, lokalnych i globalnych międzynarodowych obszarów zainteresowań i nauki oraz przyszłego zatrudnienia.

Z kursem A-level zagłębiasz się w naukę języka polskiego. Oprócz studiowania polskiej literatury i filmu m.in.: „Tango” i „Katyń”.

Z własnego doświadczenia bardzo się cieszę, że miałam możliwość uczęszczania na ten kurs, ponieważ pozwolił mi on zaadoptować polską kulturę i moją polską tożsamość i nauczyłem się o niej nowych rzeczy, z którymi wcześniej się nie spotkałem.

Mikołaj Mackowjak jest gościnnym redaktorem Bedford Independent, rzucając światło na polską społeczność miasta

Temat ten podejmują przede wszystkim uczniowie posługujący się językiem polskim natywnie lub mający w rodzinie przynajmniej jednego polskiego rodzica lub krewnego.

Uzyskanie tej kwalifikacji niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ rozwija słownictwo w języku polskim, co pomaga im pewnie komunikować się z rodzimymi użytkownikami języka, ale przede wszystkim dla ich polskich krewnych, zwłaszcza że czasami przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii uczniowie zaczynają zapominać język ojczysty.

Polscy uczniowie radzili sobie tak dobrze na tych egzaminach, że statystyki pokazują, że około 94% uczniów w GCSE i 90% na poziomie A ma oceny A*-C.

„Szkoła św. Tomasza More jest pionierem torującym drogę innym szkołom” – powiedziała Agnieszka.

READ  Przemyślany gest Simona Cowella skierowany do gwiazdy Il Divo, Carlosa Marina przed śmiercią

„Powinni również udostępnić język polski jako lekcję w harmonogramie, biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie i dużą liczbę Polaków w Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w Bedford”.

Jako wykwalifikowany egzaminator AQA, Agnieszka współpracuje z innymi szkołami w Bedford, przygotowując uczniów do egzaminów.

Ponadto jest jedną z założycielek „PLCA” (Stowarzyszenie Kultury Języka Polskiego), organizacji charytatywnej Szkoły Sobotniej, w której uczniowie poszerzają swoją wiedzę o polskiej kulturze, historii i języku.

Agnieszka jest głównym atutem Polonii, która współpracuje z Ambasadą RP w Londynie w celu wspierania Polaków.

„Ważne jest, aby polscy uczniowie mieli dostęp do kursu, ponieważ daje im to „poczucie tożsamości”, a także daje więcej możliwości w przyszłości” – powiedziała.

„To kwalifikacja uznawana za nowoczesny język obcy, która może liczyć na punkty UCAS za studia licencjackie i podania o pracę”.

Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Twojej pomocy w finansowaniu niezależnego dziennikarstwa Bedford, które służy naszej społeczności…