Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja filmu o wulkanie – ukraińska przygoda z chwytaniem łyżki w surrealistycznym wydaniu | Filmy

„TKapelusz to nasza wędrująca boja. Kotwica przesunęła się w pobliżu tamy. Pojawia się i znika do woli.” Lekki, niezgłębiony absurd rządzi tą fikcyjną premierą z 2018 roku ukraińskiego reżysera dokumentalnego Romana Bondarczuka, której akcja rozgrywa się w regionie wokół Chersoniu, słonecznym stepie na północ od Krymu, gdzie mieści się OBWE. Europa (OBWE) Tłumacz Lukas (Serhei Stepanski) utknął. Eskortuje SUV-a pełnego zagranicznych delegatów, gdy ten się psuje i jeździ w poszukiwaniu sygnału telefonu komórkowego. Po jego powrocie zniknęły zarówno samochody, jak i kosmici.

Podczas podróży Lucas zostaje zaproszony do pobytu u Vovy (Wiktor Żdanow), garncarza w średnim wieku, który mieszka z matką i córką w przestronnym, zrujnowanym budynku nad brzegiem Dniepru. Tak zaczyna się inicjacja Łukasza – niczym łagodniejsza ukraińska wersja Wake in Fright – w lokalną anomalię. Vova lubi przyklejać łyżki do czoła klejem, który był jego odprawą w sowieckiej farmie rybnej, w której pracował; Następnie Lukas otrzymuje zaproszenie na letnią studencką imprezę, na której ktoś obcina mu marynarkę i portfel. Bondarczuk przesuwa się po zgrabnych detalach w ramie, operując całym Frago z piękną równowagą. Wściekły z powodu kradzieży Lucas udaje się na posterunek policji, aby złożyć skargę. Wytnij go do lochów.

Ta sterta dziwności czyni Volcano kursywą kuzynką ostrej pisowni Sergey Loznitsa 2018 Donbas film. Osadzona w dziwnej, zdemilitaryzowanej strefie między obecnym konfliktem a głębszym sowieckim zapleczem, przygoda Lukasa wydaje się posthistoryczna, postdemokratyczna – wszyscy komicznie brną nad swoimi pozycjami na tej zagmatwanej nowej granicy – ​​niemal ironicznie. Być może w drugiej połowie Bondarczuk trochę oddala dramat od kierunku, a kierunek, który wybiera – Lukas rzuca się z córką Wową Muruszką (Chrystyna Deylyk) – jest nieco oczywisty. Ale łącząc długowieczny realistyczny styl życia z wielkimi instalacjami, takimi jak wodowanie statku towarowego na burcie, Bondarczuk jest w stanie dyskretnie zanurzyć się i olśnić na swojej drodze.

READ  Polscy regulatorzy odnawiają licencję posiadanego Discovery Channel | zabawa

Vulcano wchodzi do kin 12 listopada.