Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rakieta SpaceX Falcon 9 w drodze na Księżyc

Astronomowie ujawnili, że rakieta SpaceX Falcon 9 jest w drodze na Księżyc: łazik wystrzelony w 2015 roku prawdopodobnie zderzy się z naszym księżycowym księżycem 4 marca.

  • Eksperci uważają, że rakieta SpaceX jest na najlepszej drodze do zderzenia z księżycem 4 marca
  • Drugi stopień Falcona 9 unosi się na wodzie od jego premiery w 2015 roku
  • Znajduje się na chaotycznej orbicie od czasu uruchomienia Obserwatorium Klimatu Deep Space
  • Ten satelita pogody kosmicznej został wysłany w podróż na milion mil w kosmos


Astronomowie ujawnili, że rakieta SpaceX, która wystrzeliła w kosmos prawie siedem lat temu, jest teraz w drodze, aby uderzyć w Księżyc na początku marca.

Rakieta Falcon 9 unosi się na nieco chaotycznej orbicie od czasu, gdy Elon Musk wysłał swoją pierwszą misję kosmiczną, wysyłając satelitę pogody kosmicznej w podróż o długości miliona mil w 2015 roku.

Po zakończeniu długiego spalania, aby osiągnąć orbitę transferową, drugi stopień rakiety stał się przestarzały, gdy obserwatorium klimatu głębokiego kosmosu rozpoczęło swoją podróż do punktu Lagrange’a między Słońcem a Ziemią.

Pojazd nośny był na tyle wysoko, że nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby powrócić do atmosfery naszej planety, ale także energii, by uciec od grawitacji układu Ziemia-Księżyc.

Teraz eksperci twierdzą, że orbita zużytej rakiety jest w drodze do przecięcia się z księżycem 4 marca.

Astronomowie ujawnili, że rakieta SpaceX, która została wystrzelona w kosmos prawie siedem lat temu, jest teraz w drodze, aby uderzyć w Księżyc na początku marca.

Czym zajmuje się Obserwatorium Klimatu Deep Space?

Obserwatorium Klimatu Deep Space (DSCOVR (Obvious Detection) ma na celu dostarczanie wcześniejszych ostrzeżeń o rozbłyskach słonecznych, które mogą zakłócić życie na Ziemi.

W 2015 roku DSCOVR spędził prawie cztery miesiące podróżując milion mil, cztery razy dalej od Księżyca, do tak zwanego punktu Lagrange’a, neutralnego grawitacyjnie miejsca w linii prostej do Słońca.

W tym miejscu obserwacyjnym, oddalonym o 92 miliony mil od Słońca, system dostarcza ostrzeżenia o nadchodzących burzach geomagnetycznych, które mogą zakłócić zasilanie i komunikację na Ziemi, począwszy od połowy lata.

Na początku tego miesiąca Bill Gray, który napisał oprogramowanie Project Pluto powszechnie używane do śledzenia obiektów bliskich Ziemi, asteroid i komet, zaprosił astronomów amatorów i zawodowych astronomów do przeprowadzenia dodatkowych obserwacji rakiety.

Dzięki tym nowym danym Gray uważa, że ​​górny stopień Falcona 9 najprawdopodobniej zderzy się z dalszą stroną księżyca, w pobliżu równika, chociaż trudno jest dokładnie przewidzieć wpływ światła słonecznego na rakietę i nieznacznie zmieniając jej orbitę.

„Te nieoczekiwane efekty są bardzo małe” – powiedział Gray. „Ale będzie się on nasilał od teraz do 4 marca” – dodał, co oznacza, że ​​potrzebne będą dalsze obserwacje, aby poprawić dokładny czas i lokalizację uderzenia.

„Kosmiczne śmieci mogą być trochę trudne” – powiedział Gray. Mam dość kompletny model matematyczny tego, co robią Ziemia, Księżyc, Słońce i planety oraz jak ich grawitacja wpływa na ciało.

Mam z grubsza wyobrażenie o tym, ile światła słonecznego wypycha przedmiot na zewnątrz, delikatnie odpychając go od słońca. Zwykle pozwala mi to przewidywać z dużą dozą pewności.

Jeśli prognoza jest prawidłowa, umożliwiłoby to satelitom krążącym obecnie wokół Księżyca, w tym satelitom NASA Lunar Reconnaissance Orbiter i indyjskim satelitom Chandrayaan-2, zbieranie obserwacji krateru uderzeniowego.

READ  Szczepionka nanocząsteczkowa na bazie adenowirusa wywołuje silną odpowiedź na przeciwciało neutralizujące SARS-CoV-2

W 2009 roku NASA celowo w tym celu rozbiła wypaloną rakietę na Księżycu.

Ale przy tej ostatniej okazji uważa się, że będzie to pierwszy przypadek przypadkowego uderzenia urządzenia kosmicznego w powierzchnię Księżyca.

Teraz eksperci twierdzą, że wykorzystana orbita drugiego etapu jest w drodze do przecięcia się z Księżycem 4 marca

Teraz eksperci twierdzą, że wykorzystana orbita drugiego etapu jest w drodze do przecięcia się z Księżycem 4 marca

Rakieta wystrzeliła Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie w lutym 2015 roku w ramach misji o wartości 340 milionów dolarów (252 miliony funtów).

Rakieta wystrzeliła Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie w lutym 2015 roku w ramach misji o wartości 340 milionów dolarów (252 miliony funtów).

Podczas misji międzyplanetarnych górny stopień rakiety jest zwykle wysyłany na orbitę heliocentryczną, aby utrzymać ją z dala od Ziemi i Księżyca, podczas gdy w przypadku startów statków kosmicznych bliskich Ziemi, zwykle wraca do atmosfery w celu spalenia.

Oczekuje się, że drugi stopień Falcona 9, który ma masę około 4 ton, dotrze do Księżyca z prędkością około 5700 mil na godzinę (2,58 km/s).

Uruchomiła Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie w lutym 2015 r. w ramach misji o wartości 340 milionów dolarów (252 miliony funtów).

DSCOVR zastępuje 17-letni monitor satelitarny pod kątem potencjalnie niebezpiecznych burz słonecznych, które mogą zakłócać sygnały GPS, utrudniać komunikację radiową i wpływać na sieci energetyczne Ziemi.

Posiada również dwa czujniki monitorujące grunt, które śledzą opary wulkaniczne, mierzą ozon oraz monitorują susze, powodzie i pożary.

Co wiemy o planach Spacex, aby zabrać turystów wokół Księżyca?

Falcon Heavy SpaceX został wystrzelony po raz pierwszy pięć lat później niż planowano

Falcon Heavy SpaceX został wystrzelony po raz pierwszy pięć lat później niż planowano

SpaceX ogłosił, że wyśle ​​turystę na Księżyc na pokładzie swojej nadchodzącej Big F***ing Rocket (BFR).

Dyrektor generalny Elon Musk wcześniej obiecał, że BFR przywiezie statki towarowe na Marsa już w 2022 roku, a loty załogowe zaplanowano na 2024 rok.

READ  Śmierć dwóch osób, które otrzymały szczepionkę Covid, została zgłoszona do Centrum Bezpieczeństwa Leków w Nowej Zelandii | 1 aktualności

To ambitny projekt – taki, który może w końcu stworzyć lub zepsuć SpaceX – ale Musk zarobi miliardy, jeśli uda mu się to zrealizować.

Jednakże, Musk ma za sobą historię niedoceniania czasu potrzebnego na start jego ambitnych projektów.

Rakieta Falcon Heavy SpaceX, która po raz pierwszy została wystrzelona z fanfarami w lutym, rozpoczęła swój pierwszy lot testowy pięć lat później niż planowano.

Musk przyznał w lipcu 2017 r.: „W rzeczywistości okazało się to o wiele trudniejsze, niż myśleliśmy.

„Naprawdę droga jest o wiele trudniejsza, niż początkowo sądziliśmy. Byliśmy bardzo naiwni w tej kwestii.

BFR nie przeszedł jeszcze żadnych testów silnika – które zwykle trwają kilka miesięcy – przed bezzałogowymi testami lotów, które SpaceX będzie musiał wykonać na długo, zanim będzie mógł bezpiecznie przewozić pasażerów.

Rakieta prawdopodobnie nie przeniesie turystów co najmniej do końca 2020 roku.

Inne firmy zajmujące się turystyką kosmiczną, takie jak Virgin Galactic Richarda Bransona i Blue Origin Jeffa Bezosa, mają zamiar wypuścić cywilów w kosmos przed SpaceX – chociaż te loty nie przebiją orbity Ziemi.

Obie firmy mają zabrać turystów w kosmos przed 2025 rokiem.

Reklamy