Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ptasia grypa utrzymuje się u drobiu z Quebecu

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) informuje, że nowy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) został potwierdzony w komercyjnym stadzie drobiu w La Jacques-Cartier w Quebec.

Według strony internetowej CFIA, ostatni przypadek został potwierdzony 9 lipca. Dzięki temu odkryciu wszystkie trzy poprzednie przypadki HPAI w Kanadzie zostały potwierdzone w La Jacques-Cartier. Poprzednie dwa zostały potwierdzone 28 czerwca i 3 lipca.

CFIA nie ujawniła więcej szczegółów dotyczących rodzaju ptaków w zaatakowanym stadzie ani liczby zaangażowanych ptaków. Oczekuje się, że te szczegóły zostaną ogłoszone później przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH). Najnowsze dane z WOAH wskazują, że wybuch wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI) w Kanadzie będzie miał wpływ na całkowitą liczbę komercyjnego drobiu w Kanadzie. Ponad 2 milionyprzy czym wielkość wielu stad nie została jeszcze zgłoszona.

Do chwili obecnej odnotowano siedem potwierdzonych przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków w komercyjnych stadach drobiu w Quebecu. Wśród innych przypadków dwa miały miejsce w Les Sources, a po jednym w Brome-Missisquoi i Val-Saint-François.

Każdy hrabstwo ma co najmniej jeden potwierdzony przypadek wysoce zjadliwej ptasiej grypy, niezależnie od tego, czy dotyczy to stada handlowego, Stado podwórkowe, dzikie ptactwo lub połączenie dwóch lub więcej z nich. Jednak jedynymi prowincjami, w których wykryto wysoce zjadliwą ptasią grypę u drobiu komercyjnego, są Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowa Szkocja, Ontario, Quebec i Saskatchewan.

Obecny wybuch HPAI w Ameryce Północnej rozpoczął się, gdy wirus został potwierdzony na farmie pokazowej w Nowej Fundlandii i Labradorze 21 grudnia 2021 r. Jednak CFIA nie potwierdziła żadnych nowych przypadków w tej prowincji od 9 stycznia.

Więcej informacji na temat przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy w północnoamerykańskich stadach drobiu komercyjnego można znaleźć w: interaktywna mapa na WATTPoultry.com.

Przeczytaj nasze bieżące relacje z Globalny wybuch ptasiej grypy.