Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Przesadne”: sprzeciw wobec pszczół TikTok jest nieuzasadniony, mówią eksperci od pszczół

Opinia: Pszczelarstwo stało się w ostatnich latach bardzo popularne, Nowy świat pszczelarstwa influencerzy Ostatnio pojawił się na TikTok. Ale nie obyło się bez dramatu.

Erika Thompson – Lady Bee z Texas Bee Works – zyskała nawet 6,4 miliona obserwujących na TikTok, publikując filmy o ratowaniu kolonii pszczół z egzotycznych miejsc, w tym ciężarówek, toalet i parasoli. Thompson czuje się komfortowo w filmach z koloniami, często nie nosi odzieży ochronnej, ma rozpuszczone włosy i trzyma pszczoły gołymi rękami.

Ale ostatnio jej filmy spotkały się z reakcją innych pszczelarzy i były podsycane przez media. Mówią, że stosuje niebezpieczne praktyki pszczelarskie i tak naprawdę nie „ratuje pszczół”, jak twierdzi w każdym filmie.

Dla badaczy behawioru pszczół z Uniwersytetu w Sydney ta reakcja jest przesadzona. Thompson jest wyraźnie kompetentnym pszczelarzem, który edukuje opinię publiczną na temat pszczół miodnych na swój własny sposób w mediach społecznościowych. Pokazuje zdolność TikTok do prezentowania społeczeństwu interesującej biologii – i robi to wszystko bez zranienia.

Czytaj więcej:
* Nadia Lim: Prosty powód, dla którego pszczoły są dla nas wszystkich ważne
* Zobacz Angelinę Jolie pokrytą pszczołami: historia tego wspaniałego zdjęcia
* Rozplątywanie lepkiego dramatu pszczelarzy TikTok
* Szybki wzrost pszczelarstwa: dlaczego roje kiwi przejęły kontrolę po zamknięciu

podwójne standardy

Thompson został oskarżony o „mycie pszczół” – gdy ktoś twierdzi, że działania są bardziej przyjazne pszczołom niż są, zwykle poprzez wzmacnianie przesłania pszczół o ochronie innych zagrożonych gatunków pszczół.

Może tak jest, ale Thompson nie będzie pierwszą ani ostatnią osobą, która zaangażuje się w wspólne przesłanie promujące jej firmę.

Bee Hotels są doskonałym przykładem mycia pszczół. Możesz kupić te budki lęgowe w wielu domach towarowych, w tym Bunnings, jednak większość rodzimych pszczół gniazduje na ziemi, a hotele dla pszczół mogą zwiększać przenoszenie chorób, jeśli nie są czyszczone między sezonami.

READ  Pixel 6 firmy Google po raz pierwszy uruchomi układ stworzony przez Google
W ostatnich latach pszczelarstwo stało się bardzo popularne, a na TikTok pojawił się nowy świat wpływowych pszczelarzy.  Ale nie obyło się bez dramatu (zdjęcie pliku).

Unsplash

W ostatnich latach pszczelarstwo stało się bardzo popularne, a na TikTok pojawił się nowy świat wpływowych pszczelarzy. Ale nie obyło się bez dramatu (zdjęcie pliku).

Tak, filmy Eriki Thompson nie pokazują wielu wpadek, które czasami zdarzają się w pszczelarstwie. ale jeśli Chcesz wysłać pozytywną wiadomość o pszczołach Aby zwiększyć liczbę obserwowanych i możliwości biznesowych, jest mniej prawdopodobne, że będzie pokazywać filmy zawierające użądlenia.

Jak zauważył na Twitterze badacz i pszczelarz Lewis Bartlett, ataki na Thompsona wydają się mieć mizoginistyczne podstawy, niektórzy nawet czytają je jako jawną zazdrość.

W rzeczywistości badania z 2018 roku potwierdziły, że kobiety są bardziej narażone na negatywne komentarze na YouTube, więc niestety nie jest zaskoczeniem, że kobiety stoją za „kontrowersyjnymi” filmami.

Ale dlaczego nie zostałeś użądlony?

Pszczoły miodne są główną przyczyną hospitalizacji jadowitego zwierzęcia w Australii. To niesamowite i imponujące widzieć, jak ktoś bierze pszczoły gołymi rękami.

To nie jedyny przykład kogoś, kto robi to, co niektórzy uważają za niebezpieczną praktykę, ponieważ inni użytkownicy TikTok wykazali podobne praktyki bez rękawiczek.

Chociaż nie zalecamy tego osobom, które nie są pszczelarzami, pszczoły mogą być pięknymi i posłusznymi stworzeniami. Oczywiste jest, że Thompson wie, jak wchodzić w interakcje z pszczołami i jak uniknąć użądlenia.

Aby zapobiec użądleniom, Thompson traktuje pszczoły delikatnie, prawdopodobnie starannie dobierając pszczoły do ​​sfotografowania w oparciu o agresywność kolonii.

Kolonie mogą być hodowane selektywnie, aby były mniej agresywne, a pszczelarze będą szukać pewnych odmian pszczół, takich jak odmiany włoskie Apis mellifera liguistica, który jest popularny ze względu na swoją nieodłączną łagodność.

Jeśli kolonia jest z natury niespokojna lub agresywna, prawdopodobieństwo użądlenia może być większe. Jeśli wokół pszczół wyczuwasz zapach bananów, mogą one wyczuć feromon alarmowy. Nawet pogoda wpłynie na nastrój pszczół – ładna pogoda przynosi najpiękniejsze pszczoły.

Pszczelarze często używają palaczy, aby uspokoić pszczoły przed ich obchodzeniem się. Jeśli przejrzysz kanał TikTok Thompsona, zobaczysz, że w kilku filmach ma na sobie ochronny sprzęt pszczelarski i pali.

Jest szansa, że ​​pszczoły faktycznie użądlą Thompsona, ale nie przeszkadzają jej.

Każdy ma inną reakcję na użądlenia pszczół. Niektórzy ludzie doświadczają ciężkiej, potencjalnie śmiertelnej reakcji alergicznej, podczas gdy inni prawie nie reagują.

„Uratuj pszczoły”

Thompson dowiodła swoich umiejętności jako angażująca edukatorka zdrowia i biologii pszczół, wypełniając swoje filmy ciekawymi faktami na temat pszczół i wyjaśniając ich zachowania.

Jej filmy często kończą się przesłaniem „Uratuj pszczoły”, ale jej koncentracja na pszczołach miodnych może umniejszać znaczenie rodzimych pszczół.

W Ameryce Północnej wiele rodzimych pszczół, takich jak rdzawy trzmiel, stoi w obliczu poważnych zagrożeń.

Z drugiej strony uważa się, że pszczoły miodne pochodzą z Afryki lub Azji i są uważane za rodzime dla Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Jednak liczba rodzin pszczół miodnych w Ameryce Północnej wzrosła.

Zapamiętywanie nie jest tak proste, jak zapamiętywanie lub skupianie się na jednym gatunku.

Trzymając gatunki nierodzime nad gatunkami rodzimymi, możesz nieumyślnie zwiększyć konkurencję o zasoby, a gatunki rodzime nie mogą konkurować.

Jak możesz pomóc ratować pszczoły?

Wzrost pszczelarstwa w Nowej Zelandii i Australii. Na przykład w Queensland liczba pszczelarzy-amatorów podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat.

Chociaż Thompson sprawia, że ​​przenoszenie rojów pszczół jest dość łatwe, nie powinieneś podejmować prób samodzielnego przemieszczania pszczół bez odpowiedniego przeszkolenia.

Pszczoły raczej nie użądlą w rojach i zwykle wprowadzają się w ciągu kilku godzin. Ale jeśli jesteś zaniepokojony, skontaktuj się z profesjonalnym pszczelarzem, aby je usunąć.

Ale aby pomóc uratować pszczoły, nie musisz być pszczelarzem. Samo sadzenie kwiatów w ogrodzie i ograniczenie stosowania pestycydów może wiele zmienić.

Wyjdź na zewnątrz i dowiedz się o rodzimych pszczołach, a może zaangażuj się w naukę obywatelską.

Caitlin Forster jest doktorantką w School of Life and Environmental Sciences na Uniwersytecie w Sydney. Elisa Middleton jest dyrektorem laboratorium w School of Life and Environmental Sciences na Uniwersytecie w Sydney.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany Rozmowa. Przeczytać Artykuł oryginalny.