Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przegląd raportów danych dotyczących COVID w Afryce

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał niedawno, w jaki sposób kraje afrykańskie zgłaszają i udostępniają dane związane z pandemią koronawirusa 2019 (COVID-19). Odkryli, że kraje afrykańskie używają odrębnych systemów raportowania, które obejmują posty w mediach społecznościowych, aktualizacje stron internetowych, raporty o stanie, komunikaty prasowe i pulpity nawigacyjne online. Szczegółowy raport z wyników jest obecnie dostępny na medRxiv* Serwer przygotowania do druku.

tło

Dla lepszego zarządzania epidemią kluczowe znaczenie ma dokładne raportowanie i publiczny dostęp do danych dotyczących COVID-19. Optymalny system raportowania powinien obejmować rzeczywistą liczbę przypadków COVID-19, dane demograficzne pacjentów, choroby współistniejące, epidemiologiczne czynniki ryzyka, metody testowania i możliwości opieki zdrowotnej. Jednak pomiędzy krajami na całym świecie zaobserwowano znaczne różnice w systemach raportowania COVID-19. Może to poważnie wpłynąć na zarządzanie ryzykiem pandemii, podejmowanie decyzji na szczeblu krajowym/międzynarodowym oraz tworzenie polityki na poziomie globalnym.

Na początku epidemii w krajach afrykańskich zaobserwowano niższy niż oczekiwano wskaźnik infekcji i śmiertelności. Jednak w późniejszej fazie epidemii na kontynencie wystąpiły poważne epidemie zakaźnych wariantów koronawirusa zespołu ostrej ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2). Aby kontrolować przebieg epidemii, afrykańskie organy zdrowia publicznego zmodyfikowały i ulepszyły swoje systemy raportowania COVID-19 na poziomie krajowym i kontynentalnym.

W bieżącym badaniu naukowcy przeanalizowali cyfrowe raporty dotyczące przypadków COVID-19, czynników ryzyka i zdolności opieki zdrowotnej w 54 krajach afrykańskich, aby uzyskać lepszy wgląd w reakcję i gotowość na pandemię w przyszłości.

Krajowe systemy raportowania danych COVID-19 w Afryce Kraje afrykańskie są opisane za pomocą określonego typu krajowego systemu raportowania danych COVID-19.  Jeśli kraj korzysta z wielu systemów raportowania, zostanie wyświetlony system o najwyższej jakości danych.

Krajowe systemy raportowania danych COVID-19 w Afryce Kraje afrykańskie są opisane za pomocą określonego typu krajowego systemu raportowania danych COVID-19. Jeśli kraj korzysta z wielu systemów raportowania, zostanie wyświetlony system o najwyższej jakości danych.

Ważne notatki

Naukowcy zidentyfikowali cyfrowe systemy raportowania w 53 z 54 zbadanych krajów afrykańskich. Tanzania była jedynym krajem bez systemu raportowania.

Systemy raportowania w 68% krajów zawierały rutynowe raporty o stanie i internetowe pulpity nawigacyjne. Wśród tych krajów 83% podało dane subkrajowe, 55% podało całkowitą liczbę wykonanych badań, a 53%, 39% i 14% zawierało informacje o odpowiednio płci, wieku i chorobach współistniejących pacjentów.

READ  Rewaskularyzacja przezskórna z powodu niedokrwiennej dysfunkcji lewej komory

Do raportowania COVID-19 środki pozabudżetowe wykorzystało 50% krajów. Co więcej, około 69% krajów korzystało z mediów społecznościowych do dostarczania statystyk związanych z COVID-19.

Systemy raportowania dla poszczególnych krajów

W celu dalszego porównania naukowcy osobno przeanalizowali cyfrowe systemy raportowania dla pięciu poszczególnych krajów.

Kamerun

System raportowania w Kamerunie obejmował rutynowe raporty przypadków zawierające regularne aktualizacje dotyczące zdolności opieki zdrowotnej (dostępność łóżek szpitalnych i koncentratorów tlenu), możliwości testowania, chorób współistniejących pacjentów oraz przypadków wśród pracowników służby zdrowia. Jednak raporty COVID-19 w tym kraju były mniej dostępne dla ogółu społeczeństwa. A w Afryce Środkowej pięć innych krajów, w tym Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Równikowa, Gabon, Republika Konga oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, dostarczyło raporty sytuacyjne i tablice internetowe.

Egipt

Zaniżanie liczby przypadków COVID-19 początkowo miało miejsce w Egipcie. Następnie rząd zaczął udostępniać całkowitą liczbę przypadków, zgonów i wyzdrowień na stronie internetowej w języku arabskim. Jednak raporty nie zawierały informacji na temat danych demograficznych pacjentów i chorób współistniejących. Spośród sześciu innych krajów Afryki Północnej tylko Tunezja, Maroko i Sudan dostarczyły raporty sytuacyjne i internetowe pulpity nawigacyjne.

Kenia

Rząd tego kraju dostarczył wysokiej jakości raporty, które zawierały szczegóły badań, możliwości opieki zdrowotnej, dane demograficzne pacjentów i choroby współistniejące, rozkład geograficzny przypadków, całkowitą liczbę hospitalizacji, przyjęć na OIT i izolację domową.

Senegal

Rząd tego kraju przekazał w czasie rzeczywistym dane o sytuacji związanej z COVID-19 za pośrednictwem internetowych raportów o stanie i pulpitów nawigacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, większość krajów Afryki Zachodniej posiada wysokiej jakości systemy raportowania.

Afryka Południowa

Raporty przypadków i pulpit nawigacyjny online zawierały głównie szczegółowe dane z monitorowania szpitali i rutynowe aktualizacje statystyk COVID-19 w tym kraju. Ponadto do systemu raportowania włączono szczegółowe informacje na temat hospitalizacji, danych demograficznych i chorób współistniejących pacjentów z COVID-19. Inne kraje RPA, w których doniesienia o przypadkach i internetowe pulpity nawigacyjne obejmowały Botswanę, Eswatini i Namibię.

READ  Diety niskotłuszczowe zmniejszają śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny u osób starszych iw średnim wieku

Przestudiuj znaczenie

Ogólnie rzecz biorąc, badanie wskazuje na znaczne zróżnicowanie systemów raportowania danych w krajach afrykańskich, przy czym niektóre raporty są bogate, wysokiej jakości, a inne niedostatecznie, rzadko i niedoceniane.

Na podstawie obserwacji naukowcy sugerują, że systemy raportowania COVID-19 powinny zawierać informacje o danych demograficznych, chorobach współistniejących, testach i możliwościach opieki zdrowotnej, a także zgłaszać przypadki, zgony i powrót do zdrowia. Te dodatkowe szczegóły mogą przynieść korzyści pracownikom służby zdrowia, badaczom, decydentom i ogółowi społeczeństwa, aby lepiej zrozumieć epidemię.

*Ważna uwaga

medRxiv publikuje wstępne raporty naukowe, które nie były recenzowane i dlatego nie powinny być uznawane za rozstrzygające, ukierunkowywać praktykę kliniczną/zachowania związane ze zdrowiem lub być traktowane jako ustalone informacje.