Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prostowanie włosów zwiększa ryzyko raka macicy

Memphis, Tennessee – Nowe badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health pokazuje, że kobiety, które używają środków do prostowania włosów lub środków relaksacyjnych, są bardziej narażone na raka macicy.

National Institutes of Health odkrył również, że więcej czarnych kobiet może być dotkniętych większym używaniem.

Sister Study przebadało 33 497 kobiet w Stanach Zjednoczonych w wieku od 35 do 74 lat. Kobiety były obserwowane przez około 11 lat i w tym czasie zdiagnozowano 378 nowotworów macicy.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które często używały swoich produktów, miały wyższe ryzyko zachorowania na raka macicy w porównaniu do kobiet, które ich nie używały.

Dr Alexandra White, przewodnicząca Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym i Epidemiologii Nowotworów i główna autorka badania, powiedziała, że ​​podwojenie wskaźnika jest niepokojące. Należy jednak pamiętać, że rak macicy jest stosunkowo rzadkim rodzajem raka.

Badanie oszacowało, że 1,64% kobiet, które nigdy nie używały prostownicy, zachoruje na raka macicy w wieku 70 lat, a w przypadku częstych użytkowników ryzyko wzrosło do 4,05%.

Eumecca Long z salonu piękności A Natural Affair w Memphis powiedziała, że ​​nie była zszokowana wynikami, ale chciałaby dowiedzieć się więcej o dokładnej przyczynie raka.

W badaniu sprawdzano, czy zawiera formaldehyd. „Nie określono marek” – powiedział Long.

Long powiedział, że ich salon nie używa prostownicy do włosów ani prostownicy, które są również szorstkie dla włosów, a dziś powiedzieli, że istnieje wiele opcji dla czarnych kobiet, które chcą iść naturalną drogą.

„Używamy nawet naszego naturalnego koloru włosów” – powiedział Long. „Nasz właściciel opracował szereg świetnych produktów do naturalnej stylizacji włosów.”

Naukowcy nie zebrali informacji na temat marek ani składników produktów do włosów, których używają kobiety. Jednak w artykule badawczym zauważają, że kilka substancji chemicznych znajdujących się w prostownicach do włosów, takich jak parabeny, BPA, minerały i formaldehyd, może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka raka macicy.

Ekspozycja na wspomniane chemikalia z używanych produktów do włosów jest bardziej niepokojąca niż innych produktów do pielęgnacji ciała ze względu na zwiększoną absorpcję przez skórę głowy, co może nasilać oparzenia i uszkodzenia spowodowane przez prostownice.

Ci sami badacze odkryli, że trwałe farby do włosów i prostownice mogą zwiększać ryzyko raka piersi i jajnika.