Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Próbuj, próbuj i próbuj jeszcze raz: dlaczego współczesnym ludziom tak długo zajęło osiedlenie się w Europie? | ewoluował

Współcześni ludzie podjęli kilka nieudanych prób osiedlenia się w Europie, zanim ostatecznie przejęli kontynent. To surowy wniosek naukowców, którzy badali trajektorię Homo sapiens’s migracja z Afryka Dziesiątki tysięcy lat temu.

Naukowcy niedawno zidentyfikowali miejsca w Bułgarii, Rumunii i Czechach, gdzie szczątki naszych przodków datowane są na 40–50 000 lat. Jednak analizy kości wykazały cechy genetyczne, które nie mają sobie równych wśród współczesnych Europejczyków.

Zaginione placówki wczesnych ludzi

Profesor Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie powiedział: „Wydaje się, że te wczesne osady zostały założone przez grupy wczesnych współczesnych ludzi, którzy nie przeżyli, aby przekazać swoje geny”. „To zaginione rasy naszego gatunku.

Najważniejsze jest to, że upadek tych wczesnych współczesnych ludzkich osadników oznaczał: Neandertalczycy Nadal okupował Europę przez kilka tysięcy lat, zanim Homo sapiens w końcu przejął kontynent”.

Współcześni ludzie po raz pierwszy pojawili się w Afryce około 200 000 lat temu i powoli ewoluowali na kontynencie, zanim około 60 000 lat temu przenieśli się do zachodniej Azji. Następnie nasi przodkowie rozprzestrzenili się po całym świecie, aż wyginęły wszystkie inne gatunki homininów na tej planecie, w tym… denisowianie z Azji Wschodniej i Homo floresiensisHobbit lud z Indonezji.

Neandertalczycy w Europie byli jednym z ostatnich gatunków homininów, który uległ, i wymarli około 39 000 lat temu. Jednak ostatnie badania – przedstawione na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Człowiekiem ewoluował Na początku tego roku – pokazali, że to przejęcie przez Homo sapiens nie było łatwe. Kilkakrotnie grupy wczesnych osadników ginęły podczas przeprowadzki na kontynent.

Jaskinia Bacho Kiro w północnej Bułgarii, gdzie znaleziono szczątki niektórych najstarszych współczesnych ludzi w Europie. Zdjęcie: Nikołaj Duchynov/Getty Images

W jednym z badań międzynarodowi badacze częściowo ponownie zbadali czaszkę i szkielet kobiety znalezionej w jaskini Zlato-ku w Czechach. Pierwotnie uważano, że ma 15 000 lat, nowa analiza sugeruje, że prawdopodobnie miał co najmniej 45 000 lat, co czyni go jednym z najstarszych przedstawicieli Homo sapiens istniejących w Europie. Jednak badanie wykazało również, że nie ma ciągłości genetycznej ze współczesnymi Europejczykami.

Jak powiedział jeden z członków zespołu badawczego – Cosimo Posth z Instytutu Nauk Archeologicznych Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech: „Ta kobieta nie przyczyniła się genetycznie do obecnych Europejczyków”.

Inne miejsca, w których znaleziono szczątki współczesnego człowieka z tego okresu, to Oaza Peștera cu w Rumunii i Jaskinia Bacho Kiro w Bułgarii. I znowu, żadne z nich nie wytworzyło cech genetycznych, które wywarły duży wpływ na Europę.

Artefakty kamienne, w tym spiczaste ostrza, znalezione w jaskini Bacho Kiro w Bułgarii.
Artefakty kamienne, w tym spiczaste ostrza, znalezione w jaskini Bacho Kiro w Bułgarii. Zdjęcie: Tsenka Tsanova/Reuters

Odkrycie tych zaginionych placówek ekspansji współczesnego człowieka sugeruje, że Homo sapiens rozprzestrzenił się w Europie w postaci pulsarów i stawia przed naukowcami krytyczne pytania. W szczególności, dlaczego kolejne inwazje współczesnych ludzi na Europę powiodły się, podczas gdy poprzednie zawiodły? W końcu wpływ tego sukcesu na nasz świat był znaczący. Niektórzy uczeni twierdzą, że czynniki środowiskowe odegrały główną rolę w upadku neandertalczyków. Możliwe wyzwalacze obejmują Odwrócenie biegunów magnetycznych Ziemi które wydarzyło się około 42 000 lat temu. Znane jako wydarzenie Laschamps, mogło przez wieki zwiększać poziom promieniowania kosmicznego na całej planecie.

W tym czasie nastąpiło również ochłodzenie klimatu, który dotknął Północny Atlantyk, a także duża erupcja wulkanu w kalderze kampanskiej Engembrite w środkowych Włoszech. Wszystko to wywarłoby presję na ludność.

Jednak niektórzy badacze kwestionują, czy te wydarzenia były wystarczająco niszczycielskie, aby doprowadzić do wyginięcia neandertalczyków. Twierdzą, że stanowiliby wyzwanie dla współczesnych ludzi, ale przeżyliśmy.

Inni sugerowali, że Homo sapiens był po prostu lepszy w eksploatowaniu i polowaniu na krajobraz bardziej efektywnie, co popierał Stringer, który twierdzi, że niewielkie zmiany w ludzkim zachowaniu w tym czasie mogły wystarczyć, aby doprowadzić do nagromadzenia znaczących ulepszeń w życiu. mężczyzn i kobiet.

Myślę, że zachowanie Homo sapiens było dużym czynnikiem w naszym „sukcesie”. Być może lepiej się komunikowaliśmy lub skuteczniej gromadziliśmy wiedzę i dzięki temu nauczyliśmy się wydobywać zasoby intensywniej niż neandertalczycy. Każda niewielka przewaga może być decydująca. Musisz tylko zwiększyć przeżywalność swoich dzieci o 1%, a to ogromna zaleta w świecie epoki kamienia. „

Istnieje jednak inny czynnik, który został przedstawiony dla sukcesu współczesnej ludzkości w Europie. Badania genetyczne wykazały, że krzyżowanie Homo sapiens i neandertalczyków miało miejsce kilkakrotnie. W rezultacie mężczyźni i kobiety pochodzenia nieafrykańskiego mają dziś genomy, które stanowią około 2% neandertalczyków. Ta liczba mogła być znacznie wyższa 40 tysięcy lat temu.

„W miarę jak liczebność Homo sapiens rośnie i rozprzestrzenia się w całej Europie, jest bardzo prawdopodobne, że „zasymilowaliśmy” niektóre inne gatunki – w szczególności neandertalczyków – zniknęły” – powiedział Stringer. „Gdyby, dobrowolnie lub w inny sposób, dorośli neandertalczycy weszli do basenu rozrodczego współczesnego człowieka, osobniki te nie przyczyniłyby się już do przetrwania swojego gatunku. Końcowym rezultatem było natychmiastowe wyginięcie neandertalczyków – chociaż jako gatunek nadal żyje w DNA dzisiejszych mężczyzn i kobiet”.

READ  Jeff Bezos może zepsuć lądowanie na Księżycu przez NASA w 2024 roku — jeśli skafander kosmiczny się opóźni, nie rób tego pierwszy | nowości naukowe i technologiczne