Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zadają na pierwszym spotkaniu ciepły ton

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykorzystali swoje pierwsze spotkanie w czwartek (czasu brytyjskiego), aby podkreślić zobowiązanie do wzmocnienia historycznych więzi między ich krajami, przy jednoczesnym odłożeniu na bok ich politycznych i osobistych różnic, przynajmniej publicznie.

Początek tygodnia dyplomacji transatlantyckiejBiden ma nadzieję, że swoją pierwszą podróż zagraniczną jako prezydenta wykorzysta do uspokojenia europejskich sojuszników, że Stany Zjednoczone porzuciły transakcyjne tendencje kadencji Donalda Trumpa i ponownie są zaufanym partnerem. .

Biden zawsze wierzył w sojusze i podkreślał głębokie więzi z Wielką Brytanią jako kluczowy element w swoim apelu, by zachodnie demokracje konkurowały z wschodzącymi państwami autorytarnymi.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, jego żona Carrie Johnson, prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden zwiedzają Kornwalię w Anglii.

Toby Melville/AFP

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, jego żona Carrie Johnson, prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden zwiedzają Kornwalię w Anglii.

„Potwierdziliśmy wyjątkową – i nie powiedziano tego lekko – wyjątkową relację między naszymi ludźmi” – powiedział Biden po spotkaniu.

Czytaj więcej:
* Joe Biden mówi światu: „Ameryka powróciła”. Świat nie jest pewien
* Wybory w USA: Światowi przywódcy odpowiadają, Jacinda Ardern, na wybory Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych
* Światowi przywódcy zostali nagrani na taśmie, która najwyraźniej kpi z prezydenta USA Donalda Trumpa

„Ponowiliśmy nasze zobowiązanie do obrony trwałych wartości demokratycznych, które dzielą oba nasze kraje i które stanowią mocny fundament naszego partnerstwa”.

Pomimo drażliwych problemów, takich jak Brexit i przyszłość Irlandii Północnej kładą się cieniem na spotkaniuBiden i Johnson natychmiast zaczęli wzdychać ze współczuciem, gdy media to oglądały.

Powiedziałem premierowi, że jedno nas łączy. „Oboje pobraliśmy się na szczycie naszej stacji” – żartował Biden po bardzo tanecznym romansie z ich mężami. Johnson roześmiał się i powiedział, że nie będzie miał nic przeciwko temu.

Ale potem zdawał się sugerować, że chciałby tylko poprawić stosunki ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. „Nie będę się z tobą nie zgadzał w tej sprawie”, powiedział Johnson, „ani w żadnym innym”.

Ale są obszary tarcia. Prezydent zdecydowanie sprzeciwił się Brexitowi, którego broni Johnson i wyraził głębokie zaniepokojenie przyszłością Irlandii Północnej. Biden opisał kiedyś Johnsona jako „fizycznego i emocjonalnego klona” Trumpa.

Brytyjski rząd ciężko pracował, aby przezwyciężyć to wrażenie, podkreślając wspólną płaszczyznę Johnsona i Bidena w sprawie zmian klimatycznych oraz wsparcia dla instytucji międzynarodowych i innych kwestii. Jednak Johnson, gospodarz szczytu Grupy Siedmiu, który rozpoczął się w piątek, jest sfrustrowany brakiem nowej umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Jednak Johnson w czwartek opisał nową administrację USA jako „oddech świeżego powietrza”.

Przemawiając po swoim pierwszym spotkaniu twarzą w twarz z Bidenem, Johnson powiedział: „To była długa, długa sesja. Omówiliśmy szeroki zakres tematów”. Dodał, że ochrona porozumienia pokojowego w Irlandii Północnej jest „całkowicie wspólną płaszczyzną” między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oglądają kopie Karty Atlantyckiej podczas dwustronnego spotkania przed szczytem G7.

Patrick Simansky/AFP

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oglądają kopie Karty Atlantyckiej podczas dwustronnego spotkania przed szczytem G7.

Przed formalnymi rozmowami obaj mężczyźni spojrzeli wstecz na swoich znakomitych poprzedników z czasów wojny, analizując dokumenty dotyczące Karty Atlantyckiej. Deklaracja, podpisana przez brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i prezydenta Franklina Roosevelta w sierpniu 1941 r., nakreśliła wspólne cele dla świata po II wojnie światowej, w tym wolny handel, rozbrojenie i prawo do samostanowienia dla wszystkich ludzi.

Podkreślając wieloletnie więzi między swoimi krajami, obaj mężczyźni zatwierdzili zaktualizowaną wersję karty, która uwzględnia wyzwania stawiane przez kraje takie jak Chiny i Rosja wraz z ich obietnicami promowania wolnego handlu, praw człowieka i opartego na zasadach ładu międzynarodowego. i skonfrontować się „z tymi, którzy starają się podkopać nasze sojusze i instytucje”.

Nowa karta dotyczyła także „ingerencji poprzez dezinformację” w wybory i nieprzejrzystych praktyk gospodarczych, oskarżeń wysuwanych przez Zachód wobec Pekinu i Moskwy. . Przywódcy obiecali również zbudować silniejszą globalną obronę przed zagrożeniami dla zdrowia w przeddzień szczytu, ponieważ oczekuje się, że dyskusja na temat pandemii koronawirusa znajdzie się w centrum uwagi.

Przywódcy zamierzali odwiedzić wspaniałą wyspę Mount Saint Michael, ale podróż została odwołana z powodu złej pogody. Zamiast tego spotkali się na brzegu w placówce G-7 w Carbis Bay, spoglądając na ocean i wymieniając uprzejmości.

Biden i Johnson czekali na wyróżnienie

Patrick Simansky/AFP

Biden i Johnson chcieli podkreślić „specjalne relacje” między swoimi krajami.

oboje małżonkowie – Johnson jest świeżo poślubiony Trzymając się za ręce, gdy idą. Czarna kurtka Pierwszej Damy Jill Biden jest wyhaftowana z napisem “LOVE” na górnej części pleców – modowy ruch, który przypomina jej Decyzja poprzedniczki Melanii Trump o noszeniu kurtki z napisem „Naprawdę mnie to nie obchodzi, prawda?” Napisane na odwrocie podczas podróży 2018 do przygranicznego miasta w Teksasie.

Przywódcy zapowiedzieli również utworzenie nowej amerykańsko-brytyjskiej grupy zadaniowej, która ma pracować nad wznowieniem podróży między ich krajami. Większość z tych lotów została zakazana od marca 2020 r.

Obie strony publicznie potwierdziły, że spotkanie będzie dotyczyło wzmocnienia więzi między starymi sojusznikami w tygodniu, w którym Biden będzie starał się zmobilizować Zachód do odrzucenia rosyjskiej ingerencji i Udowodnij publicznie, że może konkurować ekonomicznie z Chinami.

Biden, Który jest bardzo dumny ze swoich irlandzkich korzeni, ostrzegł, że nic nie powinno podważyć porozumienia pokojowego z Wielkiego Piątku w Irlandii Północnej z 1998 r. Niektórzy ze strony brytyjskiej patrzyli na Bidena z ostrożnością ze względu na jego spuściznę. Przedstawiciele Białego Domu powiedzieli, że Stany Zjednoczone nie planują brać udziału w negocjacjach.

Johnson i Biden żartowali, kiedy po raz pierwszy spotkali się twarzą w twarz.

Patrick Simansky/AFP

Johnson i Biden żartowali, kiedy po raz pierwszy spotkali się twarzą w twarz.

Po Brexicie potrzebne było nowe porozumienie graniczne między Irlandią Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa, a Irlandią, ponieważ UE wymagała kontroli niektórych towarów, a niektórych w ogóle nie akceptowanych. Przed upływem 30 czerwca trwające negocjacje dotyczące towarów – w tym kiełbasy – budziły kontrowersje i przyciągały uwagę Białego Domu.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​rozmowy jeden na jeden między Bidenem i Johnsonem trwały około 10 minut, zanim doradcy dołączyli do większego spotkania, które trwało około godziny. Przywódcy rozmawiali także o zmianach klimatycznych, pandemii, stworzeniu programu finansowania infrastruktury dla krajów rozwijających się i Afganistanie oraz o uruchomieniu dwustronnej komisji ds. badań i zwalczania raka.

Ale obecność Trumpa trwała do czwartku. Johnson i Trump przez jakiś czas wydawali się być duchami klanuObaj jechali na fali populizmu, która w 2016 roku doprowadziła do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i wywróciła amerykański krajobraz polityczny. Biden ze swojej strony wyraził nieufność wobec Johnsona, który kiedyś rzucił obelgą podobną do Trumpa na prezydenta Baracka Obamę, mówiąc, że były prezydent Bidena był „pół Kenijczykiem” i miał nienawiść ze strony przodków do Wielkiej Brytanii.

Obecność Trumpa wciąż dominuje nad Stanami Zjednoczonymi.

Alex Brandon/AFP

Obecność Trumpa wciąż dominuje nad Stanami Zjednoczonymi.

Od II wojny światowej transatlantyckie „specjalne stosunki” były utrzymywane dzięki wspólnemu językowi, wspólnym interesom, współpracy wojskowej i przywiązaniu kulturowym. Brexit testował te obligacje. Ale Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​zamierza odbudować mosty z Unią Europejską, która jest częstym celem gniewu Trumpa. Sugeruje to, że na czele jego pomysłów staną Berlin, Bruksela i Paryż, a nie Londyn.

Wielka Brytania ma nadzieję na szybkie porozumienie handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po jej formalnym wyjściu z Unii Europejskiej w styczniu. Zmiana administracji w Waszyngtonie pozostawia niepewne perspektywy zawarcia umowy. I może pojawić się inna przeszkoda, choć niewielka, w pielęgnowaniu „specjalnego związku” – sama fraza.

Johnson powiedział, że nie docenia „specjalnych relacji”, z których korzysta prezydent USA, ponieważ premier wydaje się być potrzebującym i bezbronnym. „Premier wcześniej stwierdził w dokumentach, że wolałby nie używać tego wyrażenia, ale w żaden sposób nie umniejsza to wagi, jaką uważamy za nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, naszym najbliższym sojusznikiem” – powiedział w tym tygodniu rzecznik Johnsona.

Lawless zgłosił się z Londynu. Madani zgłosił się z Mildenhall w Anglii. Autorzy Associated Press Josh Bock z Baltimore i Darlene Superville w stanie Waszyngton przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Brisbane zagłosowało na gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2032