Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent RP na Cyprze z oficjalną wizytą

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa z trzydniową oficjalną wizytą na Cyprze, od środy po południu do piątku, na zaproszenie prezydenta Nicosa Anastasiadesa.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem wiceminister turystyki Savvas Perdios przyjmie prezydenta Dudę.

Rankiem 7 października prezydent Anastasiades oficjalnie przyjmie swojego polskiego odpowiednika w Pałacu Prezydenckim.

Obaj prezydenci odbędą specjalną sesję, po której nastąpią rozszerzone rozmowy między delegacjami obu krajów.

Delegacja cypryjska składa się z ministra spraw zagranicznych Nikosa Christodoulidesa, ministra edukacji, kultury, sportu i młodzieży Prodromosa Prodomo, rzecznika rządu Mariusa Pelicanosa, wiceministra ds. badań naukowych, innowacji i polityki cyfrowej Kyriakosa Kokkinosa oraz innych urzędników.

Po spotkaniach delegacje podpiszą protokoły ustaleń między resortami spraw zagranicznych obu krajów w kwestiach konsultacji politycznych, między Agencją Badań Naukowych a Kancelarią RP w sprawie współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i cyberprzestrzeni oraz program współpracy. Między obydwoma rządami w zakresie edukacji, kultury, sportu i młodzieży na lata 2021-2025.

Następnie obaj prezydenci wygłaszają oświadczenia dla mediów.

Wieczorem Prezydent RP wraz z małżonką Andreiem Anastasiades wydadzą w Pałacu Prezydenckim uroczystą kolację na cześć Prezydenta RP i jego małżonki.

Wcześniej w godzinach popołudniowych Prezydent RP odwiedzi biura Sił Pokojowych ONZ na Cyprze, a następnie spotka się z przedstawicielami cypryjskiej Polonii w ambasadzie tego kraju w Nikozji.

8 października Prezydent Duda spotka się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Anitą Demetriou w parlamencie, z arcybiskupem Cypru Chryzostomosem II w diecezji, a także odwiedzi kościół katolicki Agios Stavros.

Po południu tego samego dnia Prezydent RP odwiedzi miasto Pafos, gdzie podczas specjalnej ceremonii wręczy złoty klucz miasta przez burmistrza Pafos Feduna Phaedonosa, a następnie odwiedzi stanowisko archeologiczne strona miasta.
Prezydent RP opuści Cypr wieczorem 8 października.

READ  Puchar Ameryki: Arabia Saudyjska jest gospodarzem regat wstępnych