Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Chin usuwa groźby i przejmuje stałe siły

Prezydent Xi Jinping, najpotężniejszy przywódca Chin od dziesięcioleci, zwiększył swoją dominację i został mianowany na kolejną kadencję szefem rządzącej Partii Komunistycznej, łamiąc tradycję i ośmielając sojuszników, którzy popierają jego wizję zacieśnienia kontroli nad społeczeństwem i słabnącą gospodarką.

Xi, który objął urząd w 2012 r., zapewnił sobie w niedzielę trzecią pięcioletnią kadencję sekretarza generalnego, porzucając zwyczaj odejścia jego poprzednika po 10 latach. Niektórzy oczekują, że 69-letni przywódca będzie próbował utrzymać się przy władzy na całe życie.

Partia powołała również siedmioosobowy stały komitet, którego wewnętrzny krąg władzy, zdominowany przez sojuszników Xi, po tym, jak premier Li Keqiang, drugi przywódca i zwolennik reform rynkowych i prywatnej przedsiębiorczości, został w sobotę odsunięty od kierownictwa. . Stało się tak pomimo tego, że Lee był młodszy niż nieoficjalny wiek emerytalny partii wynoszący 68 lat.

„Władza będzie bardziej skoncentrowana w rękach Xi Jinpinga” – powiedział Jean-Pierre Cabestan, ekspert ds. polityki chińskiej na Uniwersytecie Baptystów w Hongkongu. Powiedział, że nowi mianowani „wszyscy są lojalni wobec Xi”. „W systemie nie ma żadnej przeciwwagi ani kontroli i równowagi”.

Sekretarz Generalny i Prezydent Chin Xi Jinping.

Kevin Fryer / Getty Images

Sekretarz Generalny i Prezydent Chin Xi Jinping.

Czytaj więcej:
* Obraz ukazujący okrucieństwo dążenia Xi Jinpinga do władzy absolutnej
* Chiński przywódca Xi Jinping wierzy w trzeci historyczny okres u władzy
* Poprzednik Xi Jinpinga został eskortowany ze sceny, podczas gdy chiński prezydent umacniał swoją władzę

W sobotę poprzednik Xi, 79-letni Hu Jintao, Nagle opuścił posiedzenie KC KPCh z adiutantem trzymającym go za ramię. To wywołało pytania, czy Xi napinał swoje moce, wyrzucając innych przywódców. Oficjalna agencja informacyjna Xinhua poinformowała później, że jest on w złym stanie zdrowia i potrzebuje odpoczynku.

Xi i inni członkowie Stałego Komitetu – z których żadna nie jest kobietami – po raz pierwszy pojawili się jako grupa przed dziennikarzami w Wielkiej Sali Ludowej, siedzibie chińskiej władzy ustawodawczej w środkowym Pekinie.

Drugim przywódcą był Li Qiang, sekretarz partii Szanghaju. To stawia Li Qianga, który nie ma nic wspólnego z Li Keqiangiem, w kolejce do zostania premierem, czołowym urzędnikiem gospodarczym. Zhao Leji, który jest już członkiem, awansował do trzeciego stopnia i prawdopodobnie będzie przewodniczył Radzie Legislacyjnej. Stanowiska te zostaną wyznaczone na posiedzeniu ustawodawcy w przyszłym roku.

Zmiany w kierownictwie zostały ogłoszone, gdy partia zakończyła konferencję trwającą dwa razy w ciągu dekady, która była uważnie obserwowana pod kątem inicjatyw mających na celu odwrócenie kryzysu gospodarczego lub zmian w surowej strategii „zero-Covid”, która zamykała miasta i zakłócała ​​działalność gospodarczą. Urzędnicy rozczarowali inwestorów i chińską opinię publiczną, ogłaszając, że nie wprowadzą żadnych zmian.

Skład wydaje się odzwierciedlać to, co niektórzy komentatorzy nazywają „Maksymalnym Xi”, którzy cenią lojalność ponad umiejętności. Niektórym nowym przywódcom brakuje doświadczenia na szczeblu krajowym jako wicepremier lub minister w rządzie, co jest zwykle postrzegane jako wymóg na to stanowisko.

Awans Li Qianga był oczywistym potwierdzeniem, ponieważ stawia go w kolejce do zostania premierem bez żadnego doświadczenia w rządzie krajowym. Li Qiang jest postrzegany jako blisko Xi po tym, jak pracowali razem w południowo-wschodniej prowincji Zhejiang na początku 2000 roku.

W ciągu ostatniej dekady Li Keqiang został odsunięty na bok przez Xi, który objął kierownictwo organów tworzących politykę. Li Keqiang został w sobotę wykluczony z listy nowego 205-osobowego Komitetu Centralnego partii, z którego wybrano Komitet Stały.

Innym odejściem ze Stałego Komitetu był Wang Yang, zwolennik reform, którego niektórzy sugerowali na potencjalnego premiera. 67-letni Wang nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego.

Od lewej do prawej: Li Xi, Cai Qi, Zhao Leji, Xi Jinping, Li Qiang, Wang Huning i Ding Xuexiang.

Lintao Zhang / Getty Images

Od lewej do prawej: Li Xi, Cai Qi, Zhao Leji, Xi Jinping, Li Qiang, Wang Huning i Ding Xuexiang.

Inni nowi członkowie Stałego Komitetu to Cai Zhi, sekretarz partii w Pekinie, i Ding Shuxiang, zawodowy urzędnik partii, postrzegany jako „alter ego” lub szef sztabu. W komitecie pozostał Wang Huning, były dziekan szkoły prawniczej i szef ideologii. Członkiem nr 7 jest Li Shi, sekretarz partii w prowincji Guangdong na południowym wschodzie, centrum chińskiego przemysłu wytwórczego zorientowanego na eksport.

W komitecie centralnym jest 11 kobiet, 5% ogółu. 24-osobowe Biuro Polityczne, które od lat 90. liczyło tylko cztery kobiety, nie miało żadnych członków po odejściu wicepremiera Sun Chunlana.

Plany partii zakładają stworzenie zamożnego społeczeństwa do połowy stulecia i przywrócenie Chinom ich historycznej roli lidera politycznego, gospodarczego i kulturalnego.

Ambicje te są podważane przez związane z bezpieczeństwem ograniczenia dostępu do zachodnich technologii, starzejącą się siłę roboczą oraz napięcia z Waszyngtonem, Europą i sąsiadami z Azji związane z handlem, bezpieczeństwem, prawami człowieka i sporami regionalnymi.

Xi wezwał do „wielkiej odnowy narodu chińskiego” i odrodzenia „pierwotnej misji” partii jako lidera społecznego, gospodarczego i kulturalnego w celu powrotu do tego, co uważa za złoty wiek po przejęciu władzy w 1949 roku.

Podczas konferencji Xi wezwał do szybszego rozwoju militarnego, „samodzielności i siły” w technologii oraz obrony interesów Chin za granicą, podnosząc możliwość dalszego konfliktu.

Partia zacieśniła kontrolę nad przedsiębiorcami, którzy tworzą miejsca pracy i majątek, co prowadzi do ostrzeżeń, że wycofywanie reform prorynkowych zaważy na wzroście gospodarczym, który w pierwszej połowie tego roku spadł do 2,2% – mniej niż połowa oficjalnego celu 5,5%.

„Jest to wyraźnie powrót do gospodarki bardziej kontrolowanej przez państwo” – powiedział Cabestan. – Oznacza to, że w przypadku prywatnych firm będą w mniejszym zasięgu, a komitety partyjne będą wszędzie.

Xi jest na dobrej drodze do zostania pierwszym liderem w pokoleniu, który wybierze swojego następcę, ale nie wskazał jeszcze potencjalnych kandydatów. Hu Jintao i jego poprzednik Jiang Zemin zostali wybrani w latach 80. przez Najwyższego Przywódcę Deng Xiaopinga.

Przed konferencją nad główną ulicą Pekinu zawisły transparenty krytykujące Xi i „zero COVID” w rzadkim proteście. Zdjęcia z wydarzenia zostały usunięte z mediów społecznościowych. Popularna aplikacja do przesyłania wiadomości WeChat zamknęła przekazane konta.

Rząd Xi spotyka się również z krytyką masowych aresztowań i innych nadużyć wobec muzułmańskich grup etnicznych oraz uwięzienia krytyków rządu.

READ  Rząd zapowiada większe wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją