Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezes Fed popiera „znaczną podwyżkę stóp”

Prezes Fed popiera „znaczną podwyżkę stóp”

Gubernator Rezerwy Federalnej poparł „kolejny znaczący wzrost” stóp procentowych pod koniec tego miesiąca, mówiąc, że odporność gospodarki daje urzędnikom „elastyczność w agresywnym działaniu” w walce z inflacją.

Komentarze pochodzą od Christophera Wallera, który zasiada w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku, ostatniego dnia urzędnicy mogą wygłaszać publiczne oświadczenia przed następnym posiedzeniem ustalającym stopy procentowe.

Powiedział w piątek na imprezie zorganizowanej przez Instytut Studiów Zaawansowanych w Austrii.

„W oparciu o to, co wiem dzisiaj, opowiadam się za znaczną podwyżką na naszym następnym posiedzeniu 20 i 21 września, aby doprowadzić stopę polityczną do pozycji, która wyraźnie ogranicza popyt” – dodał.

W przeciwieństwie do poprzednich posiedzeń, większość decydentów sprzeciwiała się zgodzie na podwyżkę stóp o określonej wielkości przed posiedzeniem, pozostawiając otwartą debatę na temat tego, czy Fed wprowadzi trzecią podwyżkę z rzędu o 0,75 punktu procentowego, czy też obróci się o pół punktu.

Oczekiwania wychowany W ostatnich dniach bank centralny wybierze odważniejszą opcję, która podniesie stopę funduszy federalnych do nowego docelowego przedziału od 3 do 3,25 proc.

Waller był ostatnim wysokim rangą urzędnikiem w tym tygodniu, który powiedział, że Fed jest zdecydowany wykorzenić rajd i podkreślić ryzyko przedwczesnego złagodzenia. Jeśli inflacja nie zmniejszy się lub nie wzrośnie w tym roku, powiedział, że stopa funduszy Fed będzie „prawdopodobnie” musiała wzrosnąć „znacznie wyżej” o 4 proc.

Wcześniej w piątek James Bullard, jastrzębi prezes Fed z St. Louis, powiedział Bloomberg TV, że „mocniej” skłania się ku podwyżce stóp o 0,75 punktu procentowego. Podejmując „celowe” działania, bank centralny może zapobiec ugruntowaniu się rosnącej inflacji, powiedziała Esther George, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Kansas City, która również przemawiała w piątek.

„Chociaż z zadowoleniem przyjmuję obiecujące wieści o inflacji, nie widzę jeszcze przekonujących dowodów na to, że celowo i konsekwentnie podąża ona ścieżką do osiągnięcia naszego 2-procentowego celu” – powiedział Waller. być jeszcze większe, jeśli kolejny błąd w obliczeniach nadszarpnie wiarygodność Banku. Rezerwa Federalna.

READ  Jakie są daty w czerwcu i lipcu i czy będzie to miało wpływ na mnie?

Komentarze Wallera przypominają wypowiedzi Jaya Powella, który przemawiał w czwartek. Podczas gdy szef Fed nie skomentował skali kolejnej podwyżki stóp, powiedział, że bank centralny musi „działać teraz, szczerze mówiąc, agresywnie, tak jak my, i musimy to robić, dopóki praca nie zostanie wykonana”.

Lyle Brainard, wiceprezes, w środę Dostarczony Podobny komunikat, że Fed „zajmuje się tym tak długo, jak długo zajmie obniżenie inflacji”.

Zrównoważyła jednak te komentarze, wskazując na siły, które mogą oznaczać, że Fed nie musi być agresywny. Powiedziała też, że „w pewnym momencie” bank centralny będzie musiał wziąć pod uwagę ryzyko nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej.

Kolejny raport o inflacji zostanie opublikowany w tym tygodniu przed wrześniowym posiedzeniem, ponieważ ekonomiści spodziewają się spadku CPI zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym.

Waller powiedział, że decyzje o wielkości dalszych podwyżek stóp procentowych io tym, kiedy Fed może przestać zacieśniać politykę pieniężną, powinny być „determinowane wyłącznie przez napływające dane”.