Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Presja na polski rząd w sprawie ustawy o reformie mediów w głosowaniu Senatu

WARSZAWA (Reuters) – Oczekuje się, że polski Senat pod przewodnictwem opozycji zagłosuje w czwartek przeciwko ustawie o reformie nadawania, która zdaniem krytyków ma na celu uciszenie antyrządowego kanału informacyjnego należącego do USA.

Reformy wzmocnią zakaz dla firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego kontrolujących polskich nadawców i potępionych przez Stany Zjednoczone, jednego z największych sojuszników Warszawy.

Przewodniczący Senatu powiedział, że głosowanie ma rozpocząć się około godziny 15:00. CET.

Izba Reprezentantów, w której rząd PiS walczy o kontrolę nad niewielką większością, może obalić odrzucenie Senatu.

Ale na znak, że PiS może się powstrzymywać w obliczu eskalacji międzynarodowej reakcji, prezydent Andrzej Duda, sojusznik PiS, zapowiedział, że może zawetować ustawę.

PiS twierdzi, że ustawa ma na celu zapewnienie rzetelnego przekazu wiadomości, oskarżając zagraniczne media o antyrządowe uprzedzenia. Krytycy twierdzą, że jest to część szerszej próby uciszenia mediów.

Odkąd partia objęła władzę w 2015 roku, Polska spadła na 64. miejsce z 18. w Global Media Freedom Index.

Koncesja na TVN24, kanał informacyjny, który prawdopodobnie zostanie dotknięty ustawą, wygasa 26 września, ale nie jest jasne, czy w przypadku uchwalenia ustawy zostanie udzielone przedłużenie.

Spółka macierzysta TVN24, TVN, należy do amerykańskiej grupy medialnej Discovery Inc za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii, aby obejść zakaz dotyczący firm spoza Europy posiadających ponad 49% polskich firm medialnych.

Jeśli ich polska koncesja nie zostanie przedłużona, TVN24 prawdopodobnie będzie nadal działać na koncesji holenderskiej.

Discovery zapowiedziało, że podejmie kroki prawne w związku z dyskryminacją, jeśli licencja TVN24 nie zostanie odnowiona.

(Raportowanie Joanny Płosińskiej; Redakcja Johna Stonestreeta)

READ  Ostatni taniec trwa, Serena Williams bije światową drugą Annette Kontaveit