Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premierzy Polski i Litwy podpisują porozumienie o współpracy – Pierwsze Wiadomości

Morawiecki podkreślił, że polsko-litewska jedność jest niezbędna w obliczu aktualnych wyzwań geopolitycznych, a UE również jej potrzebuje.
Radek Petroska / PAP

Polska i Litwa przyjęły deklarację o współpracy dwustronnej po piątkowym posiedzeniu rządowym pod przewodnictwem premierów obu krajów.

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który stanął u boku swojej litewskiej odpowiedniczki Ingridy Simonetti, powiedział: „Nasze wzajemne bezpieczeństwo zależy od naszej współpracy”.

„To kolejny krok w kierunku zacieśnienia relacji gospodarczych, handlowych, handlowych i inwestycyjnych” – dodał Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że polsko-litewska jedność jest niezbędna w obliczu aktualnych wyzwań geopolitycznych, a UE również jej potrzebuje.

Polski premier dodał, że rozmowy dotyczyły także energetyki, klimatu, kultury, nauki i edukacji.

Odnosząc się do problemów obu krajów z migrantami z Bliskiego Wschodu przepychanymi przez ich granice przez Białoruś w pozornej próbie destabilizacji Unii Europejskiej, Morawiecki powiedział, że Polska i Litwa przewidują „przedłużający się scenariusz konfliktu”.

„Spodziewamy się kolejnych prób destabilizacji, a biorąc pod uwagę sytuację polityczną i geopolityczną wokół nas i na naszych granicach (z Białorusią – PAP), uważamy, że zagrożenia mogą wzrosnąć” – powiedział Moraviki.

Simonet powiedział, że Litwa i Polska zamierzają zmobilizować siły, aby stawić czoła wszelkim zagrożeniom, a wsparcie Polski dla jej kraju w kryzysie migracyjnym określił jako „nieocenione”. Powiedziała też, że Litwa i Polska mówią “jednym głosem” i pracują razem na rzecz wzmocnienia granic UE przed atakami.

READ  E.ON zamówił tysiące zwrotów pieniędzy po przekroczeniu wartości 1,6 miliona klientów