Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier RP przeklina na korzyść Białorusinów po przyjacielskim głosowaniu Andrzej Duda Łukaszenko Światłana Sikana ous Ska Moskwa Warszawa

Polski premier obiecał w poniedziałek, że rząd zawsze będzie wspierał naród białoruski walczący o demokrację, zgodnie z sugestią wysokiego rangą członka jego partii rządzącej, że Polska może być pod warunkiem jedności.

Najgorsze frakcje polityczne w Polsce od dawna zjednoczyły się we wspieraniu tych na Białorusi, którzy sprzeciwiają się dyktaturze wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Dla Polski, przez długi czas wchłoniętej i kontrolowanej przez Moskwę, jednolity front przeciwko dyktaturze na Wschodzie jest uważany za cnotę przekraczającą wszelkie podziały obywatelskie.

To znaczy, Swiatłana Czikanuskaja odważyła się spotkać w zeszłym tygodniu z prezydentem Warszawy Rafaelem Traskowskim, wieloletnim rywalem rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, aż do głównego kandydata na prezydenta w zeszłorocznych wyborach na Białorusi.

Richard Derlecki, wiceprzewodniczący parlamentu i czołowy członek rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ze złością napisał na Twitterze: „Jeśli Czikanuskaja chce promować antydemokratyczne protesty w Polsce i przemawiać na spotkaniu Troskowskiego, powinien szukać pomocy w Moskwie, białoruskiej opozycji to nie jest po stronie naszych przeciwników. “

Te komentarze sprowokowały wielu Polaków i pojawiły się żądania opozycji, by zrezygnował z pracy. Niektórzy wskazują, że został uwięziony przez reżim na Białorusi przy wsparciu Kremla, męża działacza opozycji Sikana ous Skaya.

– Rhysard Terlecki nie powinien stracić stanowiska, ale powinien zniknąć z życia publicznego – powiedział Marek Mikalski, politolog i profesor Uniwersytetu Śląskiego.

„Nawet jeśli nie wiemy, może wygrał wybory prezydenckie” – powiedział TVN24. Taki pogardliwy ton byłby zgubny dla interesów polskiego rządu. “

Premier Matos Moraveki zapytał w poniedziałek o sprawę, która rozpoczęła się od obrony rekordu Derleckiego. Przypomniał, że Terlecki był aktywny w walce o demokrację w Polsce w latach 70. i 80. i został aresztowany przez komunistycznych urzędników.

Moraveki powiedział wtedy: „Byliśmy z Białorusinami walczącymi o niepodległość, rządy prawa i demokrację od początku protestów w sierpniu zeszłego roku”. Podkreślił, że wsparcie będzie kontynuowane.

READ  Czechy i Polska przodują w rozwoju PRS

Wiele polskich wysiłków na rzecz pomocy Białorusi. Rząd finansuje warszawską stację telewizyjną Belzat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi. Wezwał również do międzynarodowej presji na reżim Łukaszenki, podczas gdy Polska przyjęła wielu białoruskich aktywistów i studentów deportowanych do Warszawy i innych polskich miast.

W zeszłym tygodniu rząd ujawnił również, że sprowadził trzech Białorusinów z polskich mniejszości osadzonych w Polsce do bezpiecznego miejsca w Polsce.

Podczas wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu Sikanuskaya podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Traskowskiemu za współpracę z rządem i pomoc, jaką Białorusini otrzymali od różnych urzędników w Polsce.