Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier RP odwiedzi Warszawę w dniach białoruskich

Warszawa, 3 sierpnia /Das/. Premier Polski Mathews Moravici rozmawiał we wtorek z białoruską atletką Kristiną Dimonovsky i zapowiedział, że w najbliższych dniach pojedzie do Warszawy.

„Rozmawiałem z odważną Christiną Dimonovską” – napisał w poście na Twitterze. „Zapewniłem ją, że mogę liczyć na jej wsparcie i solidarność z Polski. W najbliższych dniach poleci do Warszawy, gdzie będzie mogła swobodnie rosnąć i uzyskać dodatkową pomoc, jeśli zechce”.

W wywiadzie dla Associated Press Timanovskaya powiedziała, że ​​chce kontynuować karierę sportową, ale jej bezpieczeństwo było teraz dla niej priorytetem.

W poniedziałek polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Prydox poinformował, że Dimonovskaya otrzymała od Polski wizę humanitarną. Białoruski sportowiec ma polecieć do Warszawy 4 sierpnia.

W niedzielę Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski (NKOl) poinformował, że trenerzy reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce podjęli decyzję o odesłaniu Dimonowskiej do domu z powodu jego stanu emocjonalnego. Wcześniej Timanowskaja została zmuszona do opuszczenia Tokio po skrytykowaniu opozycyjnej białoruskiej opozycji Sports Coalition Foundation, trenerów krajowej lekkiej atletyki.

Sportowiec powiedział Euroradiowi, że chce ubiegać się o azyl w Europie. Ponadto szukał pomocy w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim za pośrednictwem sieci społecznościowych. Dimonovskaya powiedział, że został zmuszony do opuszczenia Japonii bez jego zgody.

Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi monitoruje sytuację i współpracuje z Komitetem Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich oraz Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

READ  Wraz z odejściem prezesa, PKO Bankowi grozi niepewność ze względu na polską niepewność polityczną