Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Li Keqiang – urzędnik nr 2 w Chinach – zrezygnował z kierownictwa, gdy Xi Jinping czeka na trzecią kadencję u władzy

Chiński premier Li Keqiang, urzędnik nr 2 w kraju i główny zwolennik reform gospodarczych, jest jednym z czterech z siedmiu członków potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego kraju, którzy nie zostaną ponownie mianowani podczas niedzielnej zmiany przywództwa (czasu lokalnego).

Cała czwórka nie znalazła się na nowej liście 205 członków Komitetu Centralnego rządzącej Partii Komunistycznej, zatwierdzonej w sobotę na sesji zamykającej tygodniowy kongres partii. która wyznacza przywództwo i program na najbliższe pięć lat.

W Stałym Komitecie mogą zasiadać tylko członkowie Komitetu Centralnego.

W sobotę zjazd partyjny zatwierdził także nowelizację konstytucji partii”. Może wzmocnić pozycję Xi Jinpinga jako lidera Chin.

Czytaj więcej:
* Zilustrowane: Trudne decyzje czekają Nową Zelandię, jeśli przywódca Chin dostanie trzecią kadencję
* Xi Jinping nie dba o planowanie sukcesji
* Sekretarz stanu USA powiedział, że Chiny planują przejąć Tajwan w „znacznie szybszym harmonogramie”
* Chiński przywódca Xi Jinping broni groźby „Covid Zero” i Tajwanu na Kongresie Partii Komunistycznej

Tekst nowelizacji nie został od razu opublikowany, ale zanim został przyjęty, nadawca odczytał jej powody, wielokrotnie wspominając o Xi i jego osiągnięciach we wzmacnianiu armii, gospodarki i umacnianiu władzy partii.

W krótkich uwagach końcowych Xi powiedział, że przegląd „identyfikuje jasne wymagania dotyczące utrzymania i wzmocnienia ogólnego kierownictwa Partii”.

Na poprzednim kongresie w 2017 roku partia podniosła rangę Xi, wpisując jego idee – znane jako „Myśl Xi Jinpinga” – w swoim statucie.

Pozostali trzej członkowie stałego komitetu, którzy zostali zdyskwalifikowani, to przewodniczący Partii Szanghaj Han Zheng, przewodniczący Organu Doradczego Partii Wang Yang oraz Li Zhanshu, wieloletni sojusznik Xi i w dużej mierze ceremonialny przewodniczący NPC.

Prezydent Chin Xi Jinping, po prawej, i premier Li Keqiang uczestniczą w ceremonii zamknięcia 20. Kongresu Narodowego rządzącej Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie.

Ng Han Gwan / AFP

Prezydent Chin Xi Jinping, po prawej, i premier Li Keqiang uczestniczą w ceremonii zamknięcia 20. Kongresu Narodowego rządzącej Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie.

Oczekuje się, że Xi utrzyma pierwsze miejsce, gdy nowy stały komitet zostanie ujawniony w niedzielę.

Prawie 2000 delegatów na Zjazd Partii – noszących niebieskie maski chirurgiczne zgodnie z surową polityką Chin – zebrało się w Wielkiej Hali Ludowej w centrum Pekinu.

Media zagraniczne nie zostały wpuszczone do pierwszej części spotkania, prawdopodobnie w czasie głosowania.

Były chiński prezydent Hu Jintao, poprzednik Xi na stanowisku przywódcy partii, został poparty na podium wkrótce po przybyciu zagranicznych mediów, co wywołało spekulacje na temat jego zdrowia.

Reżyser prowadzi członków trupy podczas ceremonii zamknięcia 20. Kongresu Narodowego rządzącej Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie

Ng Han Gwan / AFP

Reżyser prowadzi członków trupy podczas ceremonii zamknięcia 20. Kongresu Narodowego rządzącej Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie

79-letni Hu wyglądał na nieco zdezorientowanego, gdy jego asystenci pomagali mu wstać, ale rozmawiali krótko z Xi, który siedział obok niego w pierwszym rzędzie. Nie było oficjalnego komentarza. 96-letni Jiang Zemin, który był prezydentem przed Hu Jintao, nie wziął udziału w tej konferencji.

Policja stacjonuje wzdłuż głównych dróg, a pracownicy sąsiedztwa w regularnych odstępach czasu ubierają się na jaskrawoczerwone ubrania, aby mieć oko na potencjalne zakłócenia.

Pewien człowiek zaskoczył władze w zeszłym tygodniu, kiedy uniósł transparenty z wiaduktu w Pekinie, wzywając do usunięcia Xi i atakując surowe ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii przez jego rząd.

Raport, który Xi przeczytał na sesji otwierającej konferencję tydzień temu, pokazał jego determinację, by pozostać na obecnym torze w obliczu wyzwań krajowych i międzynarodowych.

W ciągu pierwszej dekady swoich rządów Xi stał się jednym z najpotężniejszych współczesnych przywódców Chin, rywalizując z Mao Zedongiem, który w 1949 r. założył państwo komunistyczne i prowadził kraj przez ćwierć wieku.

Oczekuje się, że trzecia pięcioletnia kadencja lidera partii złamie nieoficjalny limit dwóch kadencji, ustanowiony w celu zapobieżenia ekscesom rządów jednoosobowych Mao, zwłaszcza burzliwej rewolucji kulturalnej z lat 1966-1976, w której Xi cierpiał jako młody człowiek . .

Mieszkańcy i strażnicy sąsiedztwa stoją w pobliżu chińskiej flagi wzdłuż ulicy przed ceremonią zamknięcia.

Ng Han Gwan / AFP

Mieszkańcy i strażnicy sąsiedztwa stoją w pobliżu chińskiej flagi wzdłuż ulicy przed ceremonią zamknięcia.

Xi umieścił lojalistów na kluczowych stanowiskach i wziął osobistą odpowiedzialność za polityczne grupy robocze.

W przeciwieństwie do tego, frakcje w partii dyskutowały wewnętrznie idee za jego dwóch bezpośrednich poprzedników, Hu Jintao i Jiang Zemina, powiedział Hu-Fung Hong, profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

„W tej chwili tak naprawdę nie widać zbyt wielu wewnętrznych, partyzanckich debat na temat tych różnych polityk i jest tam tylko jeden głos” – powiedział.

READ  Funkcja zmiany klimatu w konkursie fotograficznym dotyczącym parków narodowych w Wielkiej Brytanii