Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pożyczkodawcy podnoszą oprocentowanie kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii w miarę rozprzestrzeniania się obaw o inflację

Pożyczkodawcy podnoszą oprocentowanie kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii w miarę rozprzestrzeniania się obaw o inflację

Banki i towarzystwa budowlane w Wielkiej Brytanii zaczęły podnosić oprocentowanie kredytów hipotecznych w odpowiedzi na rosnącą inflację, sygnalizując koniec ery bardzo niskich kosztów kredytu i akumulacji presja w sprawie finansów rodziny.

HSBC i NatWest podniosły w czwartek oprocentowanie umów o stałym oprocentowaniu, aw piątek Barclays pójdzie w ich ślady. Podobne ruchy miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez Halifax, Nationwide i Santander.

Rynki obstawiają, że Bank Anglii zacznie podnosić stopy procentowe z rekordowo niskiego poziomu już w przyszłym miesiącu, a stopy referencyjne mają wzrosnąć do 1,25 procent do końca przyszłego roku.

Zbliżający się wzrost kosztów kredytu dla właścicieli domów doda Większa presja na finanse rodziny Już rozciągnięty z powodu wysokich rachunków za energię i wysokiej inflacji.

Kanclerz Rishi Sunak ostrzegł w swoim budżecie w tym tygodniu, że inflacja ma wzrosnąć do ponad 4 procent, podczas gdy Niezależne Biuro Odpowiedzialności Budżetowej prognozuje, że raty odsetek od kredytów hipotecznych będą rosły o 13 procent rocznie do 2023 roku.

Według Prognoza pobudżetowa Według Institute for Fiscal Studies, podczas gdy Fundacja Resolution w czwartek przewidywała, że ​​gospodarstwa domowe będą płacić średnio 3 000 funtów rocznie podatku do 2024-25, przy czym największy wpływ odczują osoby o wyższych dochodach.

Pomogły ekstremalnie niskie stawki paliwa Rynek nieruchomości kwitnie, a ceny domów rosną w większości części Wielkiej Brytanii.

„Właściciele domów muszą zdać sobie sprawę, że to nie jest czas, kiedy podwyżki stóp procentowych są teraz, a zegar tyka na rekordowo niskich oprocentowaniu kredytów hipotecznych, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni” – powiedziała Laura Sutter, dyrektor ds. finansów osobistych w Investments. Broker AJ Bell.

Zgodnie z obliczeniami AJ Bell opartymi na prognozach OBR, pożyczkobiorca z hipoteką w wysokości 250 000 funtów, który został ustalony na początku tego roku i odnowiony w 2023 r., będzie miał 600 funtów rocznie dodanych do kosztów kredytu hipotecznego. Osoba pożyczająca 450 000 funtów może zobaczyć, że ich koszty wzrosną o 1068 funtów rocznie.

READ  Twórca Crusader Kings Paradox oskarżony o „zastraszanie i dyskryminację ze względu na płeć” • Eurogamer.net

Kredytobiorcy skorzystali zWojna hipoteczna„W tym czasie pożyczkodawcy starali się oferować najtańsze stawki prime, a oprocentowanie nawet w przypadku pięcioletnich długoterminowych stawek spadło poniżej 1 procenta.

Ale kredytodawcy szybko podnieśli stopy procentowe, gdy oczekiwania dotyczące inflacji pociemniały.

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii powiedział: z góry w tym miesiącu Że bank centralny „będzie musiał działać”, aby utrzymać inflację pod kontrolą. Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta przez Komitet Polityki Pieniężnej banku w przyszłym tygodniu.

„Niezależnie od tego, co faktycznie dzieje się ze stopą bazową, stałe stopy – które są obecnie jedynym typem zainteresowanych kredytobiorców nieruchomości – naprawdę zmieniają się w wyniku tak wysokich oczekiwań” – powiedział David Hollingworth, zastępca dyrektora w brokerze. Kredyty hipoteczne.

Barclays podniósł w piątek stopy procentowe dla szeregu swoich kredytów hipotecznych, z dwuletnią stałą na poziomie 0,91 procent przy 60 procentowej stopie kredytu do wartości, która wzrosła do 1,25 procent.

W Dniu Budżetu, Nationwide podniosło większość swoich stawek na 60 i 75 procent kredytów hipotecznych do wartości zakupu. Dzień wcześniej Santander wycofał wszystkie swoje trzyletnie umowy ze stałą ceną i podniósł kilka ze swoich stałych cen, nie pozostawiając żadnego poniżej 1 procenta. Zmiany ogłoszone w zeszłym tygodniu oznaczają, że ani NatWest, ani Nationwide nie mają pięcioletnich poprawek poniżej 1 procenta.