Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Posłowie ostrzegają, że obligacje energetyczne popchną miliony do niekontrolowanego zadłużenia energetyki

Posłowie ostrzegają, że tej zimy miliony ludzi pogrąży się w „niemożliwym do opanowania” długu, chyba że rząd zapewni większe wsparcie dla tych, którzy mają problemy z opłaceniem rachunków za energię.

W raporcie skupiającym się na tym, jak zmniejszyć koszty energii teraz, jednocześnie chroniąc przed przyszłymi kryzysami, Komisja ds. Biznesu i Energii stwierdziła:

  • Limit cen energii powinien zostać zastąpiony „taryfą socjalną”.

  • regulator mocy Ofgem To było „zaniedbane”.

  • Należy pilnie uruchomić krajowy program izolacji domów.

Komisja stwierdziła, że ​​pakiet wsparcia w wysokości 15 miliardów funtów dla płatników rachunków, ogłoszony w maju, był już przestarzały ze względu na wyższe ceny energii, które były siłą napędową Stopa inflacji od 40 lat wzrosła o 9,4%. Co doprowadziło do erozji zasobów finansowych rodziny.

Ówczesny kanclerz, Rishi Sunak, który obecnie rywalizuje z Liz Truss o zostanie kolejnym premierem, ogłosił środki w czasie, gdy średnia taryfa dwupaliwowa miała wzrosnąć do 2800 funtów.

Są teraz Oczekuje się, że osiągnie 3 244 GBP Kiedy kolejny limit cenowy wejdzie w życie w październiku. Oznacza to, że rachunki wzrosną o około 2000 funtów w ciągu roku, w porównaniu do 1200 funtów, które środki Sunak zapewnią tylko najsłabszym rodzinom.

Komitet wskazał, że nie ma dodatkowego wsparcia, pośród Szerszy koszt życia w kryzysieProwadziłoby to do „niedopuszczalnie wysokiego ubóstwa energetycznego i trudności tej zimy”.

„Po raz kolejny kryzys energetyczny wyprzedza rząd” – powiedział poseł Partii Pracy Darren Jones. „Wielu świadków mówiło nam: „Jeśli myślisz, że teraz jest źle, jeszcze nic nie widziałeś”.

„Ta zima będzie bardzo trudna dla finansów rodziny, dlatego tak ważne jest, aby fundusze publiczne były lepiej kierowane do tych, którzy ich najbardziej potrzebują”.

W swoim 90-stronicowym raporcie komisja wezwała do zastąpienia limitu cenowego „taryfą proporcjonalną” dla wszystkich płatników rachunków, która zmniejszyłaby różnicę między najtańszymi i najdroższymi taryfami dla dostawców.

Rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji i o niskich dochodach zapłacą „taryfę socjalną”, której rachunki będą finansowane albo przez bogatszych płatników rachunków, albo z podatków.

W raporcie, który przyczynił się do powstania raportu, dyrektor generalny Scottish Power Keith Anderson zasugerował, że koszty tego powinni ponieść ci, których stać na zapłatę.

Posłowie wezwali również do stworzenia planu pomocy rodzinom w spłacie długów w dłuższym okresie, a także skrytykowali „niesprawiedliwość” osób szczególnie narażonych na przenoszenie do droższych liczników przedpłaconych.

Raport zastrzegł również krytykę ministrów i „zaniedbanego” regulatora energetycznego Ofgem, po tym, jak wysokie hurtowe ceny gazu w ciągu ostatnich 18 miesięcy ujawniły słabości na rynku brytyjskim.

Dziesiątki dostawców energii to w większości małe firmy, wielu z nich weszło na rynek poprzez próby zwiększenia konkurencji przez Ofgem Spadł jak domino Po nieudanej próbie zabezpieczenia się przed rosnącymi hurtowymi kosztami gazu i elektryczności, które dodatkowo pogorszyła rosyjska inwazja na Ukrainę.

Oczekuje się, że koszt załamania się dostawcy zwiększy roczne rachunki za energię o kolejne 94 GBP i może wzrosnąć, jeśli rząd nie będzie mógł odzyskać pieniędzy ze sprzedaży Bulb, największego dotychczas upadłego dostawcy.

„Nieefektywność Ofgem przez wiele lat umożliwiła założycielom, którzy nie mają wystarczających zasobów i doświadczenia, zakładać firmy energetyczne” – czytamy w raporcie.

„Nie udało się jej nadzorować firm regulowanych, które z kolei podjęły decyzje wysokiego ryzyka, w tym niewłaściwe zabezpieczanie i wykorzystywanie pieniędzy klientów do oferowania niezrównoważonych cen, które podważają dobrze zarządzane firmy energetyczne”.

Komitet przyznał, że Ofgem forsuje plan przeglądu swojego systemu regulacyjnego, ale powiedział, że posłowie są sceptyczni co do możliwości regulatora, a także wezwali go do ponownego rozważenia planu wymagającego od dostawców „dostosowania” sald kredytowych klientów. Dostawcy tacy jak Octopus Energy ostrzegali, że ta propozycja może podnieść rachunki.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Rzecznik Ofgem powiedział: „Chociaż bezprecedensowy wzrost światowych cen gazu znokautowałby rynek w prawie każdym systemie regulacyjnym, jasno i przejrzyście powiedzieliśmy, że dostawcy i poprzedni system elastyczności fiskalnej Ofgem nie byli wystarczająco solidni.

„Żaden regulator nie może i nie powinien zagwarantować, że firmy nie ulegną porażce na konkurencyjnym rynku, ale ciężko pracujemy nad reformą całego rynku, a także uważnie przyglądamy się i rozliczamy poszczególnych dostawców energii w celu dalszego wzmocnienia system regulacyjny”.

W raporcie wezwano również do opracowania długoterminowych rozwiązań chroniących Wielką Brytanię przed przyszłymi szokami cenowymi gazu. Deputowani wezwali rząd do uruchomienia krajowego programu izolacji domów „ulica po ulicy”, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz do ogrzewania domów.

Zwrócili się do rządu, aby „przestał ogłaszać politykę krótkoterminową i przesunął istniejące budżety, a zamiast tego w pełni finansował Narodowy Program Poprawek Modernizacyjnych, w którym firmy, właściciele domów i najemcy mogą inwestować i uczestniczyć”.

READ  Euro spadło do najniższego poziomu od 20 lat w stosunku do dolara w nowym ciosie w Brukselę