
Ten zestaw niedatowanych fotografii autorstwa Dariusza Markowskiego (po lewej) i Jarosława Golibowskiego (po prawej) przedstawia portret polskiego kompozytora Fryderyka Chopina przed i po restauracji. Peeling portret polskiego kompozytora fortepianowego Fryderyka Chopina kupiony na pchlim targu wisiał skromnie w prywatnym domu w Polsce przez prawie trzy dekady, zanim ekspert datował obraz na XIX wiek. Mały obraz znajduje się teraz w skarbcu bankowym gdzieś we wschodniej Polsce, a jego właściciele negocjują kolejne kroki. Wiadomość o istnieniu dzieła rozeszła się w tym tygodniu, gdy w Warszawie odbył się XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ekspert od sztuki, który zbadał obraz, twierdzi, że ma on wielką wartość historyczną, ale odmawia oszacowania, za co mógłby go sprzedać.

Na tym niedatowanym portrecie dostarczonym przez Jarosława Golibowskiego znajduje się widok odrestaurowanego portretu polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Peeling portret polskiego kompozytora fortepianowego Fryderyka Chopina kupiony na pchlim targu wisiał skromnie w prywatnym domu w Polsce przez prawie trzy dekady, zanim ekspert datował obraz na XIX wiek. Mały obraz znajduje się teraz w skarbcu bankowym gdzieś we wschodniej Polsce, a jego właściciele negocjują kolejne kroki. Wiadomość o istnieniu dzieła rozeszła się w tym tygodniu, gdy w Warszawie odbył się XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ekspert od sztuki, który zbadał obraz, twierdzi, że ma on wielką wartość historyczną, ale odmawia oszacowania, za co mógłby go sprzedać.
Napisane przez MONIKĘ SCISŁOWSKĄ Associated Press
WARSZAWA, Polska (AP) – Odklejany portret Fryderyka Chopina zakupiony na polskim pchlim targu wisiał skromnie w prywatnym domu przez prawie trzy dekady, zanim znawca malarstwa datował go na XIX wiek, kiedy żył polski kompozytor.
Teraz odrestaurowany, w złoconej ramie, mały obraz znajduje się w skarbcu bankowym gdzieś we wschodniej Polsce, podczas gdy właściciele negocjują kolejne kroki, w tym wystawę publiczną.
Wiadomość o istnieniu dzieła pojawiła się w tym tygodniu, gdy w Warszawie odbył się XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, międzynarodowa impreza znana z wypromowania światowej klasy pianistów. Konkurs trwa do 23 października.
Profesor Uniwersytetu Kopernika Nicholas Copernicus, ekspert sztuki, który zbadał i zwrócił obraz w zeszłym roku, mówi, że ma ono wielką wartość historyczną i sentymentalną, ale nie docenia tego, za co może się sprzedać.
Wymiary panelu to 29,5 cm x 23,3 cm (11,5 cala x 9 cali). Korzystając z zaawansowanych metod, Markowsky określił czas jego powstania na połowę XIX wieku, opierając się na użytych materiałach i pigmentach, stopniu starzenia się i uszkodzeniach.
Powiedział jednak, że nie można teraz określić dokładnego roku jego powstania i trudno będzie ustalić, kto go namalował, ponieważ zachowało się tylko imię artysty, Alfred.
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Zdjęcia do „Pasji” rozpoczną się na początku 2025 roku
Ikona bicia serca Nick Perry jest nie do poznania na nowych zdjęciach po przejściu na emeryturę | Wiadomości o gwiazdach | Świat sztuki i telewizji
Piosenkarz i autor tekstów J.D. Souther umiera w wieku 78 lat: Piosenkarz i autor tekstów, który napisał hity dla The Eagles i Lindy Ronstadt, zmarł w swoim domu w Nowym Meksyku