Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie Inovo pozyskało trzecie 100 mln euro na finansowanie start-upów w Europie Środkowo-Wschodniej

Warszawska Inovo VC pozyskała swój trzeci fundusz z zamiarem zamknięcia 100 mln euro na inwestycje w start-upy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jest to największy do tej pory fundusz pozyskany przez inwestora, dawniej Inovo Venture Partners. Czyni to również Inovo pierwszym kapitałem wysokiego ryzyka w kraju, który pozyskał trzeci fundusz, co jest znakiem, że wschodzący ekosystem startupów w regionie jest w toku. dojrzały. Pozyskiwanie trzeciego funduszu jest często postrzegane jako kamień milowy dla firm venture capital ze względu na to, jak trudno jest osiągnąć sukces.

– Naszym planem jest znalezienie wielu nowych, bardzo dużych firm technologicznych, które będą rozwijać się poza tym regionem – mówi Sifted Michał Rokosz, jeden z trzech partnerów Inovo VC.

„Szukamy firm, które mogą generować setki milionów dolarów przychodu. Zakładamy, że od pierwszego dnia te firmy mogą stać się globalne, a przynajmniej europejskie” – dodaje, podkreślając, że firma faworyzuje założycieli, którzy chcą przenieść swoją działalność do Stanów Zjednoczonych.

Fundusz venture capital planuje wykorzystać swój nowy fundusz do oferowania rund od preinkorporacji do serii B W sumie dla 20-30 firm ceny pierwszych biletów wahają się od 500 tys. euro do 4 mln euro.

Ponad połowa kapitału została już zaangażowana, od firm LP, w tym Znane postacie z polskiej sceny technologicznej: Rafai Brzoska, Prezes Zarządu firmy logistycznej InPost; Damian Zapata, prezes internetowego sklepu obuwniczego eobuwie.pl; A Rodzina Wałachów, założyciele firmy medycznej Walmark. Inwestorzy instytucjonalni mają być odpowiednio dokapitalizowani do końca roku.

Skoncentruj się na szerszym obszarze

Podczas gdy dwa pierwsze fundusze venture capital koncentrowały się głównie na Polsce, firma chce teraz badać startupy w całym regionie. Planuje zainwestować 60% kapitału w Polsce, a resztę w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

READ  ERC ORLEN 77. Rajd Polski Punkty Przemawiające - FIA ERC

– Potrzeby i problemy startupów są podobne w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Świeboda, kolejny partner VC. „Posiadamy kompetencje, aby robić to samo z firmami z Czech, Rumunii i Ukrainy”.

Trzeci partner, Maciej Małysz, dodaje: „Uważamy, że naszą wyjątkową zaletą jest to, że znamy i rozumiemy kontekst regionalny, że znamy wszystkich ludzi, że jesteśmy z tego miejsca”. „A jednocześnie przekazujemy wiedzę, byliśmy w tych firmach, które się rozwijały, które rozwijały się w Stanach Zjednoczonych i tam pozyskiwały finansowanie”.

Poprzednie fundusze Inovo zainwestowały 45 mln euro w niektóre z najpopularniejszych startupów w regionie, w tym Booksy, Rynek usług kosmetycznych, Packhelp, niestandardowe opakowanie produktu, Zowie, samouczący się chatbot AI, który automatyzuje obsługę klienta, oraz Archbee, narzędzie do współpracy dla programistów.

W sumie VC ma w swoim portfolio ponad 30 spółek – a sześć z nich ma już wartość ponad 100 mln euro. Dwie trzecie portfela zebrało rundy kontynuacyjne z renomowanymi międzynarodowymi firmami venture capital, w tym a16z, Gradient Ventures firmy Google, Insight Partners, Point Nine i Tiger Global Management.

Rokosz dodaje, że ich nowy fundusz to także dobra wiadomość dla całego regionalnego ekosystemu startupowego – to oznaka dojrzałości rynku. „Przypuszczam, że więcej pieniędzy zrobiłoby to samo” – mówi.

Polskie inwestycje venture capital wzrosły ponad 22-krotnie od 2018 do 2021 roku, osiągając w ubiegłym roku łączną wartość 792 mln euro, wynika z raportów PFR Ventures, polskiego funduszu państwowego. Łączna wartość inwestycji venture capital w Polsce w pierwszej połowie tego roku wyniosła 448 mln euro, przy 93 transakcjach z udziałem 111 funduszy.

„Rynek w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest nieco mniejszy, ale podąża za tym samym trendem” – dodaje Rokosch. Te nowe fundusze pokazują, że są zwroty z inwestycji i że inwestorzy chcą nadal inwestować. To pokazuje, że kapitał wysokiego ryzyka w regionie działa”.

READ  Polacy walczą w całym kraju o ochronę wolności mediów

Zosia Wannat jest korespondentem ds. badań przesiewowych w Europie Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Warszawie. Ona tweetuje z Umieść tweeta