Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski senator pozywa lidera partii za uwagi z inwigilacji

Warszawa, Polska (AFP) – Opozycyjny senator RP Jego telefon został zhakowany Dysponując zaawansowanym programem szpiegowskim, złożył pozew cywilny przeciwko liderowi polskiej partii rządzącej, Jarosławowi Kaczyńskiemu, o zniesławienie komentarzy wskazujących, że został umieszczony w zawieszeniu w związku z wykroczeniami.

Kilka godzin po ogłoszeniu w poniedziałek wiadomości o sprawie senatora Krzysztofa Brzyzsy przeciwko Kaczyńskiemu, polska prokuratura poinformowała ojca Bryzy, burmistrza miasta, że ​​jest on objęty dochodzeniem jako podejrzany i musi stawić się na przesłuchanie.

Ojciec i syn twierdzą, że nie zrobili nic złego i oskarżają władze o szukanie politycznej zemsty. Uważają też, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość próbuje ich zdyskredytować jako sposób na usprawiedliwienie stosowania wobec przeciwników politycznych programów inwigilacji, narzędzia mającego na celu walkę z terroryzmem i innymi poważnymi przestępstwami.

Odkrycia hakerskie wstrząsnęły Polską, przyniosły porównania do skandalu Watergate w latach 70. w Stanach Zjednoczonych i wywołały apele o powołanie komisji śledczej w Parlamencie.

Barizah określił decyzję wezwania ojca jako „zemstę wymierzoną w rodzinę” w procesie sądowym i ujawnił „przestępstwa związane z nielegalną inwigilacją opozycji”. W poniedziałek przemawiał na konferencji prasowej w Parlamencie wraz z żoną Dorotą Preezah, która jest również jego prawnikiem.

Ryszard Brejza, burmistrz Inowrocławia, miasta położonego w centralnej Polsce, powiedział, że wręczono mu pismo nakazujące stawić się na przesłuchanie jako podejrzany, ale nie został poinformowany, o co chodzi w sprawie.

„Czuję się trochę osobiście z powieści Franza Kafki „Proces”. Nie wiem, co to znaczy. Nie mogę się powstrzymać od zgadywania” – powiedział TVN24.

Rzecznik prokuratury w Gdańsku powiedział, że Rysard Briza został wezwany jako „podejrzany” o „niewywiązanie się z obowiązków i naruszenie uprawnień” przez urzędników miejskich w Inowrocławiu związane z kradzieżą środków publicznych.

Rzecznik miasta zauważył, że sam Rysard Brize powiedział prokuratorom cztery lata temu, że w mieście skradziono fundusze publiczne.

READ  Liverpool Live Streaming – twierdzi Nicolo Barilla, link do Piotra Zełenskiego, hit Renato Sanchez

Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Citizen Lab, instytutu badawczego na Uniwersytecie w Toronto, Krzysztof Brejza był wielokrotnie atakowany w 2019 r., głównie podczas prowadzenia opozycyjnej kampanii wyborczej do parlamentu. Eksperci techniczni Amnesty International potwierdzili ustalenia.

Citizen Lab odkrył, że dwóch innych polskich krytyków prawicowych władz również zostało zhakowanych, wszyscy przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus przez izraelską grupę NSO. Pozostali dwaj to prokurator generalny Ewa Warzosek i adwokat Roman Gertic.

Associated Press poinformowała o włamaniu w ekskluzywnych raportach opartych na ustaleniach Citizen Lab i Amnesty International.

Kaczyński przyznał w piątek, że Polska kupiła Pegasusa, opisując go jako narzędzie walki z przestępczością i korupcją w wielu krajach.

W przypadku Bryzy sms-y skradzione z jego telefonu zostały zmanipulowane i wyemitowane w telewizji państwowej w Polsce w ramach kampanii oszczerstw w gorączce wyścigu, którą rządząca partia populistyczna ledwie wygrała.