Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski prawicowy rząd odwołuje dyrektora wiodącego muzeum sztuki współczesnej jako ostatni cios na scenie kulturalnej


Hannah Vruplevska i Piotr Klanski (po prawej), dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Sacheta w Warszawie
Fot. Jacek Agowski

Ponad tysiąc polskich ekspertów od sztuki podpisało list otwarty protestujący przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu Hannah Vruplevskiej, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Sachsetta w Warszawie, która specjalizuje się w sztuce współczesnej.

Według polskiej gazety Gazette ViborxaMinister kultury Piotr Klansky poinformował galerię 5 lipca, że ​​umowa Wroplewskiej nie zostanie przedłużona poza przyszły rok. Posunięcie to skłoniło dwie byłe dyrektorki galerii, Andę Rottenberg i Agnieszkę Moraviską, do podpisania listu protestacyjnego (w momencie publikacji nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz).

„Artyści, krytycy i przedstawiciele kultury twierdzą, że istnieją polityczne powody do usunięcia Vrooplevskiej” – dodał. Gazette ViborxaOdzwierciedla twarde stanowisko prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS), która w ostatnich wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. zdobyła nowy mandat z niewielkim marginesem.

W liście przekonuje, że Vroplevska, który prowadzi Sachetę od 2010 roku, jest „u szczytu swoich możliwości” i opisuje plany muzeum za jego kadencji jako „inne, ciekawe i często wyraziste”. Kontynuuje, że „nie ma powodu” do dymisji i wzywa Klunsky’ego do „rozważenia kilku argumentów za pozostawieniem Wroplewskiej na tym stanowisku”.

Jej sygnatariuszami są artyści Pave Altamar, Mirosva Pasca, Jonah Rajkovska; Pisarze Anna Picont i Artur Domosowski; I reżyserzy Krzysztof Skonieczny, Wojciech Smarzowski.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda i media państwowe podwoiły się Prawa do marki LGPT Jest to „ideologia gorsza niż komunizm” do tego stopnia, że ​​proponuje nową „kartę rodziny”, która zakazuje wszelkich przepisów zezwalających parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw lub adopcję dzieci.

Strona Sachety opisuje galerię jako „cel popularyzacji sztuki współczesnej jako ważnej części życia społeczno-kulturalnego”. Miejsce, w którym prezentowane są najciekawsze wydarzenia sztuki XX i XXI wieku”. Polskie Ministerstwo Kultury nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

READ  Opuścił Japonię w szeregu z białoruską drużyną sprinterów i schronił się w Polsce