Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski parlament odrzucił nieograniczony dostęp mediów do granicy białoruskiej

26 listopada 2021 Widok granicy polsko-białoruskiej w pobliżu Kapsiamistis na Litwie. REUTERS / Janis Laizans

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

WARSZAWA, 30 listopada (Reuters) – Polski prezydent podpisał we wtorek ustawę ograniczającą dostęp agencji pomocowych i dziennikarzy do granicy z Białorusią w związku z kryzysem imigracyjnym.

Ustawa jest ciosem w opozycję, która opowiada się za nieograniczonym dostępem do mediów, poprawką zatwierdzoną przez wyższą izbę parlamentu w piątek, ale odrzuconą przez izbę niższą.

W związku ze stanem wyjątkowym ogłoszonym na granicy we wrześniu i kończącym się o północy, media i organizacje charytatywne zostały całkowicie zakazane. Partie opozycyjne oświadczyły, że nie będą startować w wyborach uzupełniających.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Rząd powiedział, że ograniczenia są konieczne ze względów bezpieczeństwa.

Zgodnie z nowymi przepisami minister spraw wewnętrznych może ograniczyć dostęp do granicy po konsultacji z szefem Straży Granicznej. Jednak dziennikarze i organizacje pozarządowe mogą wejść do środka według uznania lokalnej straży granicznej.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapowiedział we wtorek, że wprowadzi tymczasowy zakaz wjazdu na tereny wokół granicy.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Mińsk o wywołanie kryzysu imigracyjnego w celu zniesienia sankcji. Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko oskarżył Unię Europejską o celowe prowokowanie kryzysu humanitarnego.

Rzecznik praw człowieka w Polsce skrytykował nowe prawo, które daje ministrowi spraw wewnętrznych prawo do swobodnego przemieszczania się i bezterminowego ograniczania dostępu do informacji o tym, co dzieje się na granicy.

Chociaż sytuacja na granicy uspokoiła się od połowy listopada, grupy podjęły nocne próby przedzierania się przez płoty z drutu kolczastego wzdłuż granicy, podczas gdy polskie siły bezpieczeństwa strzelały z armatek wodnych, rzucając kamieniami w osadników. Czytaj więcej

READ  Roger Waters odwołuje koncerty w Polsce w związku z awanturą o wojnę na Ukrainie | wody Roger

Polscy pogranicznicy poinformowali w poniedziałek, że doszło do 134 prób przekroczenia granicy na Białoruś.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport Alana Charlischa, Anny Kober i Anny Vlodorsak-Chemsok; Montaż przez Alison Williams i Lisę Schumacher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.