Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski komitet: Rosja stoi za katastrofą polskiego przywódcy

WARSZAWA, Polska (AP) – Specjalna komisja polskiego rządu potwierdziła swoje wcześniejsze zarzuty, że katastrofa lotnicza w 2010 roku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób w Rosji, była wynikiem spisku mającego na celu zamordowanie Moskwy.

Najnowszy raport komisji, opublikowany w poniedziałek, twierdzi, że umyślna detonacja podłożonych materiałów wybuchowych spowodowała katastrofę radzieckiego samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r., w której zginęła pierwsza dama Kaczyński oraz 94 inne osoby rządowe i siły zbrojne. Jak wielu wybitnych Polaków.

Przewodniczący komisji Anthony Maserevich powiedział na konferencji prasowej, że ich śmierć była wynikiem „nielegalnej ingerencji strony rosyjskiej”.

„Głównym niepodważalnym dowodem ingerencji była eksplozja w lewym skrzydle… a następnie eksplozja w środku samolotu” – powiedział Macierevic, który w latach 2015-2018 pełnił funkcję ministra obrony w prawicowym rządzie RP.

Zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom ze strony polskich pilotów lub członków załogi pomimo złej pogody w czasie katastrofy.

Raport powtarza kilka wcześniejszych zarzutów postawionych przez powołaną przez rząd komisję, której główną postacią jest główny lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński, bliźniak zmarłego prezydenta.

Dzieje się to w czasie, gdy Rosja toczy wojnę z sąsiednią Polską i Ukrainą oraz w świetle obecnych napiętych stosunków między Warszawą a Moskwą. Polska wspiera Ukrainę w jej walce z Rosją i wzywa do bardzo surowych sankcji wobec Moskwy za inwazję na Ukrainę 24 lutego.

Najnowszy raport po raz kolejny podkreśla wrogość wobec Rosji wśród niektórych Polaków, z których większość jest zwolennikami nacjonalistycznego rządu, i wydaje się być próbą wzmocnienia bazy wyborczej w PiS, założonym przez bliźniaków Kaczyńskich w 2001 roku.

Dodatkowo podejrzenia podsyca odmowa Rosji zwrotu wraku, co skomplikowało polskie śledztwo.

Wcześniej odrębne raporty polskich i rosyjskich ekspertów ds. wypadków lotniczych mówiły, że katastrofa zbliżająca się w gęstej mgle na lotnisku w Smoleńsku, które nie posiada zaawansowanego sprzętu lotniczego, była wynikiem ludzkich błędów popełnianych w niesprzyjających warunkach pogodowych.

READ  Litewski deweloper Green Genius zapewnia finansowanie dla 69 megawatów mocy fotowoltaicznej w Polsce

Nie znaleźli dowodów na złą grę.