Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wybiera Stany Zjednoczone do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Polska wybiera Stany Zjednoczone do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Warszawa, Polska — Polska wybrała rząd USA i Westinghouse do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w tym środkowoeuropejskim kraju, w ramach starań o spalanie mniejszej ilości węgla i uzyskanie większej niezależności energetycznej.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział późnym piątkiem na Twitterze, że Polska będzie korzystać z „niezawodnej i bezpiecznej technologii” Westinghouse Electric w zakładzie na Pomorzu u wybrzeży Bałtyku. Dokładna lokalizacja pozostaje do ustalenia.

Silny sojusz polsko-amerykański „gwarantuje powodzenie naszych wspólnych inicjatyw” – powiedział Morawiecki.

Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na budowę dwóch elektrowni jądrowych z trzema reaktorami każda, ostatnia ma zostać uruchomiona w 2043 roku. Umowa ze Stanami Zjednoczonymi i Westinghouse dotyczy pierwszych trzech reaktorów elektrowni Pomerania, które według urzędników powinny rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2033 roku.

Polska kilkadziesiąt lat temu planowała budowę elektrowni jądrowej, która zastąpiłaby stare elektrownie węglowe w kraju o największym zanieczyszczeniu powietrza w Europie. Budowę elektrowni jądrowej technologii sowieckiej rozpoczęto na początku lat 80., kiedy Polska znajdowała się w bloku wschodnim.

Protesty mieszkańców i środowiskoalistów, katastrofa w 1986 r. w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Ukraina Braki budżetowe doprowadziły do ​​anulowania projektu.

Inwazja Rosji na Ukrainę w tym roku i wykorzystanie przez nią energii w celu wywarcia presji gospodarczej i politycznej na kraje europejskie dodały pilnej konieczności poszukiwania przez Polskę alternatywnych źródeł energii.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Muller powiedział w sobotę, że na środowym posiedzeniu rząd przyjmie decyzję, która uruchomi procedury środowiskowe i inwestycyjne.

Muller powiedział, że elektrownia jądrowa w północnej Polsce będzie wymagała poprawy infrastruktury w regionie, w tym dróg.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​projekt stworzy lub utrzyma ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników.

„To ogromny krok w umacnianiu naszych relacji z Polską w celu stworzenia bezpieczeństwa energetycznego dla przyszłych pokoleń” – powiedział Granholm.

READ  Czterech szefów koreańskiej grupy biznesowej wybiera się w lipcu do Polski

„Ta deklaracja wysyła również jasny sygnał do Rosji: nie pozwolimy im już używać energii jako broni. Razem Zachód przeciwstawi się tej nieuzasadnionej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i promując współpracę klimatyczną” – powiedział Granholm.

Polska rozważyła również oferty z Francji i Korei Południowej. Minister Aktywów Państwowych Polski Jacek Sasin wskazał, że w projekcie jest jeszcze rola Korei Południowej, aw przyszłym tygodniu planowane są kolejne rozmowy w Seulu.

Westinghouse Corp. pozwał do sądu federalnego potencjalną umowę z konkurencyjną Korea Hydro i Nuclear Energy na sprzedaż reaktorów Polsce.

Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych sojuszników Polski w NATO. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w tym kraju, tworząc po raz pierwszy stałą obecność, i wykorzystały Polskę jako hub do wysyłania broni na Ukrainę.