Polska w ćwierćfinale Mistrzostw Europy w Koszykówce nad dumną Ukrainą

Przez Zespół Eurohoops / [email protected]

Po imponującym biegu w fazie grupowej Ukrainie nie było już paliwa. Wręcz przeciwnie, Polska okazała się bardziej odporna i dobrze zakończyła mecz, wygrywając 94-86 i bilety do ćwierćfinału Eurobasketu 2022 po raz pierwszy od 1997 roku, gdzie zmierzą się ze Słowenią i Luką Doncic.

Najlepszym strzelcem meczu był AJ Slaughter z 24 punktami, a Mateusz Bonnetka zakończył z 22 punktami.

Po wyrównanym meczu Polska weszła w ostatnie pięć minut, prowadząc o sześć minut (84-78). Gdy zbliżał się mecz, Alex Lane spudłował dwa rzuty wolne, a Bonnetka zaliczył trzy asysty (87-78), dając Polakom silną przewagę.

„Wszyscy się przyczynili, każdy coś dał zespołowi i będę mówił za siebie”– powiedział Ponetka, który mówił o opuszczeniu Zenitu St Petersburg po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pozostaniu w zawieszeniu do końca sezonu.

„Sześć miesięcy temu byłem w bardzo ciemnym miejscu, nikt w nas nie wierzył, a teraz jesteśmy tutaj”.

„Mamy charakter i postacie, mamy wielkie jaja i wielkie serce” Dodany trener Igor Milicić.

Ukrainie udało się na minutę przed końcem zredukować różnicę do dwóch bramek (88-86) po dwóch rzutach wolnych Svi Michajłuka, ale nie zdołali się zbliżyć, gdy Michajłuk i Isof Sanon tracili decydujące strzały.

„Zaczęliśmy powoli, dużo chybiliśmy, popełniliśmy dużo błędów i nie wiem, co się w końcu wydarzyło”, – przyznał Mychajliuk.

„Przegraliśmy z powodu naszego ataku, a nie obrony”. Dodano trener Aynars Bagatskis. – Polska ukarała nas za naszą kolejkę, a poza tym nie strzelaliśmy dobrze z rzutu za trzy punkty.

Aleksandr Balcirovsky dodał 15 punktów do zwycięskiej drużyny.

Michajłuk, który prowadził Ukrainę głównie w fazie grupowej, zdobył 12 punktów i osiem zbiórek, ale zmarnował wszystkie osiem z trzech prób. Sanon utrzymywał Ukrainę przy życiu przez większą część drugiej połowy z 13 punktami i ośmioma asystami, podczas gdy Wiaczesław Bobrow również zdobył 15 punktów.

READ  Polska: CPI spada ze szczytu, ale inflacja bazowa trwa…

„Dzisiejszy dzień nie był dla nas dobrym przykładem, ale myślę, że nasza obecność inspiruje naszych ludzi”Michajłuk zakończył, zapytany o to, co ta drużyna miała na myśli podczas wojny z Rosją.

Źródło obrazu: FIBA.KOSZYKÓWKA