Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska uderza w inflację pierwszą na świecie podwyżką stóp w 2022 r.

(Bloomberg) – Polska zapowiedziała, że ​​w tym roku rozpocznie pierwszą na świecie podwyżkę stóp procentowych i zrobi więcej, intensyfikując wojnę z inflacją i osiągając szczyt tego stulecia.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Decydenci podnieśli we wtorek 50 punktów bazowych do 2,25% po gwałtownym podniesieniu prognozy inflacji na 2022 rok. Piętnastu z 17 ekonomistów prognozuje ruch w ankiecie Bloomberga, podczas gdy pozostali dwaj spodziewają się wzrostu o 75 punktów bazowych.

Bank centralny zapowiedział w komunikacie po decyzji, że w najbliższych miesiącach nadal będzie koncentrował się na doprowadzeniu inflacji do celu średnioterminowego. Stopień oszczędności polityki zależy od perspektyw wzrostu gospodarczego, w tym inflacji i rynku pracy. Gubernator Adam Klapiński przemawia na konferencji prasowej w Warszawie w środę o godz.

To najszybsze działanie podjęte przez bank centralny na świecie w nowym roku od 2009 roku. W wyniku tej decyzji akcje złotych i polskich banków zmniejszyły swoje dotychczasowe zyski. Waluta umocniła się o 0,3% do 4,5649 wobec euro o 16:48 w Warszawie.

Po czwartym bezpośrednim podwyżce od października Polska kontynuuje walkę o zdobycie swoich regionalnych sojuszników, Węgier i Czech, gdzie politycy rozpoczęli najbardziej agresywne kampanie w Europie mające na celu ograniczenie odnawialnego wzrostu cen.

Sprzeciwiając się wezwaniom do podwyżki stóp procentowych na większą część 2021 r., prezes polskiego banku centralnego Adam Klipiński powiedział w zeszłym tygodniu, że inflacja wzrośnie powyżej 8% w czerwcu i że potrzebne są dalsze podwyżki.

Liam Beach, ekonomista z Capitol Economics w Londynie, napisał w nocie, że bank centralny jest „coraz bardziej zaniepokojony rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych i że te obawy prawdopodobnie będą się utrzymywać”.

Podczas gdy spodziewa się, że w tym roku wzrośnie o kolejne 75 punktów bazowych, Peach powiedział: „Ryzyko jest coraz bardziej napięte”, ponieważ inflacja osiągnęła szczyt wyższy niż obecnie oczekiwano, a płace „grożą spaleniem płac”. Wirować. „

READ  Mistrzostwa Świata FIFA U-19 Kobiet 2022 w Polsce - Dzień 1

W listopadzie dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła do 7,8%, najwyższego od grudnia 2000 roku. Ceny Running Spike Energy rosną, co ma się utrzymać w tym roku. Będzie to stawiać ciągłe wyzwania dla RPP, która przejdzie gruntowną przebudowę i do końca marca wszyscy jej członkowie zostaną zastąpieni.

Wtorkowe spotkanie będzie ostatnim dla Jersey Grobiviniki i Eugeniusa Cutnera, którzy ustalali stawki, zanim zostanie zastąpiony przez Senat. 10-osobowy panel ma głosować w tym miesiącu nad byłym wiceministrem finansów Ludwigiem Koteckim oraz profesorami ekonomii Presmisławem Litwiniukiem i Jonahem Tirovichem.

We wtorek w Senacie Kotteki powiedział, że „śpi” w odpowiednim momencie do rozpoczęcia zacieśniania obecnej polityki pieniężnej RPP i że nie zdziwi go wzrost powyżej połowy punktu procentowego.

Litwiniuk powiedział, że chciałby generalnie podwyżek stóp procentowych, a także dyskusji o wykorzystaniu „innych narzędzi, którymi dysponuje RPP”.

Kolejną obawą jest możliwość spowolnienia epidemii i spowolnienia wzrostu gospodarczego, co jest kluczowym czynnikiem wcześniejszej niechęci banku centralnego do zaostrzenia polityki w tym roku. Rząd ponownie nałożył pewne ograniczenia dotyczące odległości społecznej, ale zrezygnował z całego protokołu blokowania.

(Aktualizacje z raportem w trzecim akapicie.)

Wiele przeczytanych z Bloomberg Business Week

© 2022 Bloomberg LP