Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Tysiące uczestników marszu Warsaw Pride | prawa gejów

Tysiące demonstrowało w sobotę w centrum Warszawy na „paradzie równości”, wśród tego, co mówią aktywiści, jest gwałtownym wzrostem homofobii w Polsce w ostatnich latach.

Prawa LGBT stały się centralną częścią szerszej walki kraju między liberałami, którzy podkreślają potrzebę bardziej tolerancyjnego i inkluzywnego społeczeństwa, a religijnymi konserwatystami, którzy potępiają to, co uważają za próbę obalenia tradycyjnych wartości w większości katolickiej naród.

Wśród morza tęczowych flag protestujący zgromadzili się przed strzelistym neogotyckim Pałacem Kultury i Nauki w centrum Warszawy, gdy przed rozpoczęciem marszu DJ-e grali na scenie muzykę balladową.

„Parada Równości to święto osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych, biseksualnych i transpłciowych oraz wszystkich, którzy muszą walczyć o swoje prawa” – powiedział 22-letni pracownik restauracji Selwester Simuchowski.

“Homofobia to duży problem w Polsce… Jest dużo ludzi, którzy sobie z tym nie radzą, sami się zabijają. Sytuacja homoseksualistów w Polsce jest tragiczna i dlatego tu jestem – żeby ich wspierać.”

Ludzie spacerujący po Warszawie
Działacze na rzecz praw LGBT trzymają balony i transparenty w stolicy Polski. Fot. Wojtek Radwański/AFP/Getty Images

Politycy i duchowni zostali oskarżeni o podsycanie homofobii w Polsce. Niektórzy konserwatyści twierdzą, że nie mają nic przeciwko gejom, ale sprzeciwiają się temu, co nazywają „ideologią gejowską”.

Tymczasem na Węgrzech nacjonalistyczny rząd Viktora Orbana, sprzymierzony z rządzącą Polską partią Prawo i Sprawiedliwość, wprowadził prawo zakazujące „pokazywania i promowania homoseksualizmu” wśród osób poniżej 18 roku życia.

– Robi się coraz trudniej… ale jednocześnie rośnie opór – mówi Marta Borkoska, 37-letnia konsultantka biznesowa, odnosząc się do sytuacji gejów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zapytana, co powiedziałaby ludziom sprzeciwiającym się marszowi, odpowiedziała: „Powiem: ‘Nie bój się’”.

READ  Komentarz Brunela: Nasza gospodarka działa, gdy konsumenci wybierają zwycięzców