Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: ŚFL otwiera dwa ośrodki dla uchodźców

Pomoc pieniężna dla 56 000 rodzin, które uciekły przed wojną na Ukrainie

(LWI) – Światowa Federacja Luterańska (LWF) otworzyła w Polsce dwa ośrodki rejestracji uchodźców. Centra pracują nad rejestracją uchodźców z Ukrainy do wielozadaniowej pomocy pieniężnej. Gdańsk i Wrocław to pierwsze z sześciu ośrodków, za pośrednictwem których ŚFL planuje wspierać osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Te dwa ośrodki będą dwoma największymi, obsługującymi 22 000 rodzin w Gdańsku i 15 000 rodzin we Wrocławiu.

ŚFW zarządza centrami z dobudówką Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce (ECACP), który jest kościołem członkowskim ŚFL. Finansowanie pochodzi z agencji ONZ ds. uchodźców UNHCRoraz kilka kościołów członkowskich ŚFL i partnerów, w tym ACT SojuszTen Ewangelicki Kościół Luterański w AmeryceI Diakoni CatastrofenhilfA sąsiad jest w potrzebie i Koros / LWR.

Pokaz ludzkości

Od rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z kraju uciekło około pięciu milionów ludzi. Prawie trzy miliony osób szukało schronienia w sąsiedniej Polsce, większość z nich to kobiety, dzieci i osoby starsze.

„Mam mieszane uczucia co do dzisiejszego dnia” – powiedział Alain Calma, Globalny Koordynator Humanitarny LWF, podczas otwarcia w Gdańsku 17 maja 2022 roku. Centrum rejestracji w Gdańsku. Ta wojna nie jest prawdą, ponieważ kobiety i dzieci nie mają prawa uciekać z domów, opuszczać mężów i ojców oraz uciekać w poszukiwaniu bezpieczeństwa”.

Ta wojna podzieliła wielu ludzi, ale przez ostatnie tygodnie widziałem tylko ludzi, którzy się spotykali i próbowali być ludźmi.Alain Calma, Globalny Koordynator Humanitarny ŚFL

Kalma podziękował Polakom, którzy z wielką gościnnością „otworzyli swoje ramiona i swoje domy” dla uchodźców. Pochwalił także współpracę z członkami lokalnego kościoła ECACP. „Ta wojna podzieliła wielu ludzi” – powiedział. „Ale przez ostatnie tygodnie widziałem tylko ludzi, którzy się spotykają i próbują być ludźmi”.

READ  Warszawa ponownie łamie podwyżki unijnego poparcia Polexit i obniżki VAT na energię | Nauka | Aktualności

Wspieraj lokalną gościnność

„Chcemy zrobić wszystko, aby ci, którzy przyjechali do Polski, mogli godnie żyć” – powiedział w lokalnych mediach abp Marcin Hintz, z diecezji pomorskiej ECACP. Wyraził także wdzięczność za „spontaniczną i wspaniałą” pomoc wielu polskich rodzin, które teraz potrzebują wsparcia struktur instytucjonalnych.

Ośrodki LWF, ECACP i UNHCR będą zlokalizowane w Gdańsku, Wrocławiu, Ostródzie, Zjerzu, Bielsku-Białej i Petum Michovicach. W sumie wesprą 56 tys. rodzin, czyli około 168 tys. osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie.

ŚFL / C. Kastner-Meyer


Darowizna na wsparcie ukraińskich uchodźców


Kino

ŚFL koordynuje odpowiedź za pośrednictwem swoich kościołów członkowskich na Ukrainie i w krajach sąsiednich, aby zapewnić uchodźcom uciekającym z Ukrainy wsparcie oraz bezpiecznie i godnie przybyć. Praca jest wspierana przez partnerów finansujących ŚFL, w tym Ewangelicko-Luterański Kościół Ameryki.


ŚFL działa na Ukrainie