Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozważa zainteresowanie rozbudową terminalu LNG w Gdańsku

Polski operator gazociągów Gaz-System przeprowadza drugą rundę rezerwacji, aby ocenić zapotrzebowanie rynku na nowy terminal importowy LNG w porcie nad Morzem Bałtyckim w Gdańsku.

Firma poinformowała w oświadczeniu, że rozpoczęła niewiążącą procedurę badania rynku w celu oszacowania zapotrzebowania na dodatkowe moce regazyfikacji, z naciskiem na zainstalowanie w Gdańsku pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji (FSRU), która początkowo mogłaby być online. Rok 2028.

Ogłoszenie to zbiega się w czasie, gdy państwa członkowskie Unii Europejskiej przyspieszają budowę obiektów importowych LNG w celu dywersyfikacji źródeł energii i zmniejszenia zależności od importu rosyjskiego gazu.

Polska posiada już terminal importowy LNG w porcie w Świnoujściu, jednak jego obecna przepustowość uznawana jest za niewystarczającą dla realizacji ambicji kraju uzyskania niezależności energetycznej i zostania regionalnym hubem gazowym.

Gaz-System powiedział, że chce zbadać rynek, aby ocenić zapotrzebowanie na dodatkowe moce regazyfikacyjne, a także zainteresowanie eksportem regazyfikowanego LNG do regionalnych sąsiadów Słowacji, Litwy, Danii, Niemiec, Czech i Ukrainy.

Ambicje hubu gazowego: mapa potencjalnych dostaw gazu z planowanego terminalu LNG w Gdańsku. Zdjęcie: GAZ-SYSTEM

W kwietniu 2022 r. operator poinformował, że uzyskał wiążące rezerwacje na pierwszą fazę gdańskiego projektu wystarczające na roczny import 6,1 mld m3 gazu.

Kontynuacja artykułu pod reklamą

Właśnie ogłoszona runda przetestuje zapotrzebowanie rynku na dodatkowe 4,5 mld metrów sześciennych rocznej zdolności regazyfikacji gazu w planowanym terminalu importowym.

„Decyzja w sprawie ostatecznej przepustowości nowego zakładu FSRU będzie zależała od popytu rynkowego zgłoszonego w ramach toczącej się procedury” – podała spółka.

Gaz-System poinformował, że potencjalni nabywcy mogą zgłaszać chęć udziału w procedurze rezerwacji online do 20 marca.

Firma pomaga uwolnić potencjał zwiększenia mocy produkcyjnych poprzez przeprojektowanie proponowanego obiektu w Gdańsku lub instalację drugiego FSRU.

Operator poinformował, że projekt terminalu LNG obejmie także rozbudowę kilku odcinków polskiego systemu przesyłu gazu, który obejmuje łącznie 249 kilometrów w gazociągach Koelnik-Gdańsk i Gostorzyn-Wekko.

READ  Niesprawny białoruski sportowiec ogłasza plany ucieczki do Polski | Wiadomości sportowe

W listopadzie ubiegłego roku Gaz-System wybrał duńską firmę Ramboll do zaprojektowania pirsu FSRU oraz podmorskiej części gazociągu, który zostanie ułożony na dnie morskim Zatoki Gdańskiej.

Ramboll przeprowadzi badania dna morskiego, przygotuje ocenę oddziaływania na środowisko, sporządzi wstępne studium inżynieryjne i projektowe oraz uzyska niezbędne decyzje administracyjne i pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę – poinformował Gaz-System.

Szansa dla Ukrainy

Procedura rezerwacji gdańskiego terminalu to „niepowtarzalna okazja dla Ukrainy, aby mieć zagwarantowaną długoterminową opcję importu LNG do kraju przez Polskę” – powiedział Siergiej McCogon, niezależny konsultant i były szef ukraińskiego operatora przesyłu gazu GTS Ukrainy.

McCogon powiedział, że Ukraina przegapiła wcześniejsze możliwości rezerwacji długoterminowej przepustowości w istniejących terminalach importowych LNG w Polsce, Grecji i Chorwacji.

Powiedział, że kraj jest technicznie gotowy do wykorzystania dwóch istniejących gazociągów między Ukrainą a Polską, ale import będzie zależał od modernizacji gazociągu prowadzącego do granicy i przepompowni we wsi Strachosina.

Inwestycja ponad trzykrotnie zwiększyłaby obecną roczną zdolność importową Ukrainy z Polski do 6,6 miliarda metrów sześciennych gazu, przy czym Ukraina korzystałaby z wciąż nieczynnych linii, według McCognon.

Ostrzegł jednak, że inwestorzy mogą chcieć zwiększyć możliwości importu LNG Gdańska, aby zasilić elektrownie gazowe w Polsce.

Naftogaz Ukrainy, państwowy importer i dystrybutor gazu na Ukrainie, powiedział ostatnio, że kraj będzie musiał pozyskać co najmniej 5 miliardów metrów sześciennych gazu między kwietniem a październikiem, aby zagospodarować swoje rezerwy z podziemnych magazynów przed następną zimą.

Dostawy rosyjskiego gazu tranzytowego przez Ukrainę do Europy wynoszą ostatnio około 43 mln metrów sześciennych dziennie po spadku na początku tego roku, czyli około 40% minimalnej aby go zapisać.prywatny.