Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozpocznie budowę schronisk dla obywateli w 2025 roku

Polska rozpocznie budowę schronisk dla obywateli w 2025 roku

„Chcemy rozpocząć intensywną budowę schronów i miejsc schronienia w przyszłym roku. Naszym celem jest przystosowanie setek obiektów w Warszawie i całej Polsce, aby w razie zagrożenia mogły służyć ludności” – powiedział Simoniak podczas konferencji prasowej.

W zeszłym tygodniu izba niższa polskiego parlamentu rozpoczęła prace nad rządowym projektem ustawy dotyczącym obrony cywilnej. Nowe przepisy proponują utworzenie kompleksowego systemu ochrony ludności w czasach kryzysu i wojny.

Prezydent Warszawy Rafael Trzaskowski potwierdził, że potencjalne schroniska i miejsca schronienia w stolicy zostały sprawdzone, nawet w przypadku braku szczegółowych przepisów.

Stwierdził, że miasto zwraca się o wskazówki do innych krajów, mówiąc: „W wielu budynkach miejskich mamy schrony, które wcześniej służyły na przykład do przechowywania archiwów”.

Trzaskowski podkreślił znaczenie zadbania o gotowość schronów do użytku poprzez zlecenie ich dezynfekcji i przygotowania. Podkreślił, że różne szkoły podstawowe dysponują podobnymi udogodnieniami, z których można skorzystać w razie potrzeby.

Niższa izba parlamentu wprowadza ustawę o obronie cywilnej w związku z przygotowaniami do schroniska w Warszawie

Projekt ustawy został skierowany do komisji, a Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyraził nadzieję, że Izba Reprezentantów zatwierdzi regulacje do połowy listopada.

Rafael Trzaskowski poinformował także, że 9 października w Warszawie odbędą się ćwiczenia mające na celu informowanie mieszkańców o sytuacji awaryjnej.

Po raz pierwszy w historii wykorzystane zostaną jednocześnie wszystkie dostępne kanały komunikacji alarmowej, w tym syreny oraz kilka rodzajów komunikatów i alertów kierowanych do mieszkańców stolicy.

READ  Po śmierci czterech osób Polska obwinia Białoruś o falę emigracji Wiadomości z Europy

„Sygnał, którego powinniśmy się spodziewać, to prawdopodobnie sygnał, którego nikt w Warszawie wcześniej nie słyszał. Będzie to zmodyfikowana trzyminutowa syrena, mająca na celu postawienie wszystkich w stan gotowości. To jest bardzo ważne, ale też ważne, aby to zapewnić jest bezpiecznie” – powiedziała Monika Beuth, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy: „Nie powoduje niepotrzebnego niepokoju, paniki i zamieszania w związku z tym, co się dzieje”. Sygnał zostanie uruchomiony w środę, 9 października o godzinie 11:00.

Źródło: IAR/MSWiA

(zastępca)