Polska rakieta wykorzystująca pionierski rodzaj przyjaznego dla środowiska paliwa po raz pierwszy dotarła w kosmos.
Rakieta ILR-33 Ambert 2K wystartowała z bazy Andoya w Norwegii w środę 3 lipca z prędkością 1,4 km na sekundę i przeleciała na wysokości 100 km, czyli na wysokości stanowiącej granice kosmosu.
Jest to pierwsza rakieta na świecie, w której jako utleniacz wykorzystuje się 98% nadtlenek wodoru. Paweł Steżycki, dyrektor Warszawskiego Instytutu Lotnictwa odpowiedzialny za projekt rakiety Amber, twierdzi, że materiał ten jest „jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw pędnych” na rynku.
Instytut uważa, że nadtlenek wodoru mógłby zastąpić stosowaną obecnie w przemyśle kosmicznym hydrazynę, która charakteryzuje się bardzo dużą toksycznością.
🎺Zostanie zarejestrowany 3 lipca 2024 roku w dniu 🇵🇱 #technologia kosmiczna W szczególny sposób. ILR-33 #Bursztyn 2K, 🌐pierwszy #rakieta Aby wykorzystać 9⃣8⃣% 🔥nadtlenku wodoru jako utleniacza, został on stworzony przez @AirPolskaWspółfinansowany przez #Bolsa Uruchomiony pomyślnie z Andøya🇳🇴 Więcej informacji w piątek! pic.twitter.com/Z8nfN4KshF
— Polska Agencja Informacyjna (@POLSA_GOV_PL) 4 lipca 2024 r
„Poprzez ten projekt i zastosowane w nim technologie chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego i ekologicznego transportu są możliwe w kosmosie” – dodał Stezicki.
Po odbyciu pierwszego pionierskiego lotu kosmicznego instytut planuje obecnie dalsze prace nad projektem, których ostatecznym celem jest możliwość wykorzystania rakiety do transportu ładunków w przestrzeń kosmiczną.
Jednym z potencjalnych zastosowań rakiety jest ułatwienie eksperymentów naukowych w przestrzeni kosmicznej. Polska firma Thorium Space Technologies planuje użytkowanie rakiety w nadchodzących latach.
Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny, a wydawane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy osiągnąć tego, co robimy.
Mówiąc szerzej, Instytut Aeronautyki i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), które współfinansowały projekt, postrzegają go jako sposób na rozwój i demonstrację polskiej wiedzy specjalistycznej w zakresie technologii kosmicznych.
Mogłoby to służyć krajowym celom gospodarczym i militarnym, a także pozwolić polskim inżynierom odgrywać większą rolę w projektach międzynarodowych.
„Kompetencje i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie punkt wyjścia, który pozwala nie tylko uczestniczyć w dużych programach rozwoju rakiet kosmicznych, ale także uczestniczyć w realizacji projektów na potrzeby Sił Zbrojnych RP” – powiedział. Wiceprezydent POLSA Michał Wierczyński.
Polska podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, która umożliwi jej wyniesienie na orbitę pierwszej konstelacji satelitów.
„To będzie ważny krok dla Polski i” [the] „Branża obserwacji Ziemi” – mówi @jest https://t.co/MvWEIG7RVY
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 października 2023 r
Instytut Aerokosmiczny twierdzi, że prace nad projektem Amber umożliwiły już „zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego”.
Również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznało środowy udany start za „ważny moment dla polskiego przemysłu kosmicznego i całego sektora związanego z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej”.
Główne źródło obrazu: Minnesota (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Telles jest redaktorem naczelnym Notatki z PolskiO sprawach polskich pisał w wielu publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, Polityka Europy, Obserwator Unii Europejskiej I Gazeta Brauna.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
Pierwszy przydzielony do Polski F-35 startuje z fabryki Lockheed w Fort Worth
Pierwszy obejmujący całą sieć system BESS zostanie zreplikowany w krajach bałtyckich/Polsce
🇵🇱 Polska: Ujawniono szczegóły Szansy na Sukces: Eurowizja Junior 2024