Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska prokuratura atakuje byłego wiceministra w śledztwie w sprawie niewłaściwego wykorzystania środków

Polska prokuratura atakuje byłego wiceministra w śledztwie w sprawie niewłaściwego wykorzystania środków

Warszawa: Polski prokurator zwrócił się do parlamentu o zgodę na zatrzymanie i postawienie zarzutów byłemu wiceministrowi sprawiedliwości oskarżonemu o udział w sprzeniewierzeniu środków publicznych do celów, w tym kampanii politycznych, podało w środę jego biuro.

Proeuropejski rząd koalicyjny Donalda Tuska stwierdził, że otworzyło to prokuratorom drogę do prowadzenia dochodzeń w sprawie wykroczeń poprzedniej administracji, które wcześniej byłyby tuszowane. Opozycja nacjonalistyczna oskarża ją o polowanie na czarownice.

W ostatnich tygodniach w centrum uwagi znalazły się zarzuty dotyczące niewłaściwego wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, utworzonego w celu pomocy ofiarom przestępstw, a były urzędnik zeznał przed komisją parlamentarną, że decyzje o wypłacie środków pieniężnych zostały podjęte w „nieuczciwy sposób” sposób. .

Lokalne media doniosły, że za pieniądze funduszu udało się pozyskać poparcie wyborców wiejskich na mandaty wybrane przez Partię Polski Suwerennej, młodszego partnera poprzedniego rządu, poprzez zakup wszystkiego, od wozów strażackich po sprzęt dla kół gospodyń wiejskich.

Prokuratura podała również, że 25 milionów złotych (6,19 miliona dolarów) z funduszu przeznaczono na zakup oprogramowania Pegasus do hakowania telefonów.

„Prokurator Adam Bodnar… złożył wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz o jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – podała w swoim oświadczeniu Prokuratura Krajowa.

W oświadczeniu stwierdzono, że Prokuratura posiada dowody na to, że Romanowski dopuścił się 11 przestępstw, w tym przekroczył swoje uprawnienia i spowodował straty dla skarbu państwa.

Romanowski zaprzeczył tym oskarżeniom.

„Żądanie uchylenia mojego immunitetu parlamentarnego i moje aresztowanie w związku z Funduszem Sprawiedliwości to spisek polityczny” – stwierdził Romanowski w poście na platformie społecznościowej X, dodając, że „zawsze postępował zgodnie z prawem”.

Prokurator Bodnar pełni także funkcję Ministra Sprawiedliwości. Za poprzedniego rządu oba stanowiska zostały połączone, a Bodnar zapowiedział ich rozdzielenie w ramach reform, które według obecnej administracji przywrócą w Polsce praworządność.